خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از مو » آخرین روشهای کاشت مو – کاشت موی FUT و FUE
کاشت مو

آخرین روشهای کاشت مو – کاشت موی FUT و FUE

بازدیدها: 18

طاسی و کاشت مو

کاشت مو به اضافه کردن مو به نواحی کم پشت و طاس گفته می شود. این کار با برداشتن مو از بخش های پرپشت تر یا نواحی دیگر بدن و پیوند زدن آن به بخشهای طاس و کم پشت صورت می گیرد.

حدود 60 درصد از مردان و 50 درصد از زنان سراسر جهان ریزش مو را تجریه می کنند. درمان ریزش مو بسته به علت ایجاد آن متفاوت است. اما در نهایت کاشت مو بهترین روش برای بازیابی موی سر محسوب می شود.

کاشت مو در دهه های اخیر پیشرفت زیادی داشته است. در گذشته هر گرافت مو تعداد بیشتری را شامل می شد اما امروزه با کمتر کردن تعداد آنها ظاهر طبیعی تر به موها داده می شود.

باید به خاطر داشت که موهای پیوندی نیز مانند موهای طبیعی نازک می شوند. پوست سر نیز پس از کاشت مو ممکن است بسیار حساس شود و چند روز نیاز به خوردن مسکن خواهد داشت. اغلب افراد پس از دو تا 5 روز می توانند به سر کار خود برگردند.

موهای پیوند پس از گذشت 2 تا 3 هفته از جراحی می ریزند اما ظرف چند ماه می بایست شاهد رشد جدیدی باشید. بیشتر افراد 60 درصد رشد موهای جدید را پس از 6 تا 9 ماه مشاهده می کنند. برخی از جراحان برای بهبود رشد مو دارو تجویز می کنند.

در ادامه با روشهای کاش مو آشنا می شویم:

کاشت واحد فولیکول (FUT)

پزشک برای اینکه بفهمد آیا شما گزینه خوبی برای روش FUT هستید باید قبل از عمل موهای شما را بررسی نماید. در این عمل ابتدا پوست سر بی حس می شود. پس از آن با یک چاقوی جراحی قسمتی از پوست سر را برمی دارد که یک نوار از بافت حاوی چندین واحد فولیکول از پشت یا اطراف سر است. اندازه این نوار تقریبا 6 تا 10 اینچ است اما می تواند از این گوش به آن گوش امتداد داشته باشد. جراح در ادامه آن قسمت را می بندد و بخیه می زند.

نوار بریده شده پس از آن در چند مرحله به بخش های کوچکتر برش می خورد و گرافت های مو که شامل چند تار مو است بدست می آید. در اینجا با کمک میکروسکوپ پوست دهنده را به واحدهای فولیکولی ریز تقسیم می کنند که شامل یک یا چند فولیکول مو است.  سپس موها را با تکنیک های خاص تحت نظر پزشک به دسته های 1-4 مو تقسیم بندی می کنند.

در این مرحله جراح با سوزن یا تیغ سوارخ های ریزی روی پوست سر فرد در جایی که قرار است موهای جدید کاشته شوند ایجاد می کند. سپس موهای جدا شده را در این سوراخ ها قرار می دهد. و در آخر محل جراحی را پانسمان می کند.

تعداد گرافت هایی که دریافت می کنید به نوع مو، اندازه سطح کاشت مو، کیفیت مو و رنگ بستگی دارد.

برداشت واحد فولیکول (FUE)

در این روش پزشک پس از بی حسی پوست سر از ابزارهای سوارخ کردن ریزی استفاده می کند تا فولیکولها را از ناحیه دهنده دربیاورد. در ادامه همانند روش FUE سوراخهایی روی ناحیه مورد نظر برای کاشت مو ایجاد می کند و گرافت های برداشته شده را در این قسمت ها جایگزین می نماید.  در فرایند FUE نیاز به برداشتن پوست سر نیست. این روش نیز مقداری زخم به جای می گذارد اما زخم آن ناچیز است و شخص معمولا نیازی به بخیه ندارد.

روش FUE به مهارت و زمان بیشتری نسبت به FUE نیاز دارد اما در صورتی که جراح تجربه کافی داشته باشد نتیجه بهتری به دنبال دارد.

دوره بهبودی

هر دو روش بین چند ساعت تا چند روز زمان می برند. این زمان به مقدار کار انجام شده توسط جراح بستگی دارد. شما همان روز جراحی می توانید به منزل بروید. زمانی که جراحی انجام شد، جراح محل را پانسمان می کند و پس از بهبودی پانسمان را با دقت برمی دارد. محل مورد نظر ممکن است ورم کند بنابرین جراح برای کاهش ورم می تواند دارو تزریق کند.

در صورت درد در محل کاشت مو پزشک داروهای زیر را تجویز می کند:

  • مسکن، مانند ایبوپروفن
  • آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت
  • داروی ضدالتهاب برای کاهش ورم
  • داروهایی مانند ماینوکسیدل برای کمک به رشد موها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *