خانه » انواع ریزش مو، علل و درمان آن:

انواع ریزش مو، علل و درمان آن:

بازدیدها: 32

در ابتدا باید بدانید که روزانه بین 50 تا 100 تار مو در روز به‌طور طبیعی در هر فرد می‌ریزد. ممکن است این رقم از دید شما زیاد به نظر برسد اما بعضی از افراد حتی متوجه این میزان ریزش مو نمی‌شوند. برخی دیگر تنها به خاطر حساسیت بیش‌ازحد به آن توجه کنند. اما این مقدار ریزش مو تا زمانی مشکلی ایجاد نمی‌کند که به تعداد موهای ازدست‌رفته روش صورت گیرد. گاهی اوقات در صورت بروز مشکل این رویش به‌درستی صورت نمی‌گیرد که موجب کم‌پشت شدن موها می‌شود. شمارش دقیق موهای ریخته شده در هرروز تقریباً غیرممکن است. یکی از روش‌های توصیه‌شده برای مشخص کردن ریزش موی غیرطبیعی این است که فرد 20 تا 40 تار مو را در دست بگیرد و بکشد. درصورتی‌که بیش از 6 تار مو از آن جدا شود، ریزش مو غیرطبیعی محسوب می‌شود.
نکته: باید به این نکته توجه داشت که درصورتی‌که ریشه مو همراه تارهای مو ریخته شود می‌بایست به پزشک مراجعه کرد.
انواع ریزش مو:
ریزش مو در همه موارد به یک‌شکل صورت نمی‌گیرد و انواع متفاوتی دارد. در ادامه با انواع ریزش مو آشنا می‌شویم:
1- آلوپسی اینولوشنال: یک وضعیت با بالا رفتن سن و نازک شدن موها مشاهده می‌شود. در افراد جوان 90 درصد موها در مرحله رشد قرار دارند اما با بالا رفتن سن بیشتر فولیکول‌ها در مرحله استراحت قرار داند و موها همانند سنین جوانی جایگزین نمی‌شوند و علاوه بر نازک شدن کوتاه‌تر و کم‌پشت می‌شوند.
2- آلوپسی آندروژنیک: این همان ریزش موی ارثی و ژنتیکی است که بیشتر ما با آن آشنا هستیم و در سنین نوجوانی یا اوایل دهه بیست رخ می دهد. این عارضه در مردان باعث کم‌پشت شدن موها از فرق و جلوی سر می‌شود و در زنان یک کم‌پشتی کی در تمام فرض سر و در قسمت پیشانی را سبب می‌شود.
3- آلوپسی آره تا: این عارضه باعث ریزش مو سکه ای در کودکان و نوجوانان می‌شود. اما حدود 90 درصد افراد طی چند سال به حالت رشد مجدد مو بازمی‌گردند.
4- آلوپسی یونیور سالیس: در این وضعیت کل موهای بدن حتی موهای اندام تناسلی می‌ریزند.
5- تریکوتیلومانیا: بیشتر در کودکانی رخ می دهد که به خاطر یک اختلال روانی موهای خود را می‌کنند.
6- تلوژن افلوویوم: در این وضعیت موهای کل پوست سر نازک می‌شوند و تعداد زیادی از موها به یک‌باره وارد فاز استراحت می‌شوند که ریزش مو را به دنبال دارد.
7- آلوپسی زخمی: در مواردی که التهاب پسوتی، التهاب فولیکول‌ها، جوش یا دیگر اختلالات پوستی باعث ایجاد زخم در پوست سر می‌شوند که درنتیجه آن پوست قابلیت رویش مجدد خود را از دست می دهد و در صورت سشوار کشیدن با حرارت بالا، فر کردن بیش‌ازاندازه مو رخ می دهد که ممکن است باعث ریزش موی دائمی شود.
دلایل اصلی ریزش مو:
1- وراثت: ریزش مو در بیشتر موارد ارثی و ژنتیکی است که فرد آن را از پدر و مادر یا هر دو به ارث می‌برد.
2- استرس: در مواقع بارداری، جراحی‌های مهم، استرس زیاد و کاهش وزن شدید نیز ریزش موی شدید مشاهده می‌شود که به خاطر استفاده از داروهای ضدافسردگی و ضدالتهابی در این‌گونه موارد رخ می‌شود. در این وضعیت موها قبل از بیرون آمدن از پوست سر وارد فاز استراحتی می‌شوند.
3- کم‌کاری و پرکاری تیروئید: کم‌کاری تیروئید که بیشتر در زنان رخ می دهد از عواملی است که می‌تواند موجب ریزش مو شود. در پرکاری تیروئید نیز به دلیل افزایش متابولیسم بدن، فرد ممکن است موهای خود را از دست بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *