خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » با معمولترین انواع اگزما بیشتر آشنا شویم- علائم و درمان
انواع اگزما

با معمولترین انواع اگزما بیشتر آشنا شویم- علائم و درمان

بازدیدها: 7

اگزما چیست؟

اگزما یا درماتیت به التهاب پوست گفته می شود که خارش و قرمزی پوست را به همراه دارد.گزما مسری نیست و اشکال متفاوتی دارد. اما همه آنها از نظر خارش، پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست مشترک هستند. با این وجود هر نوع اگزما علائم و درمان خاص خود را دارا است. شناسایی انواع اگزما به درمان بهتر آن کمک می کند. در ادامه با معمولترین انواع اگزما آشنا می شویم.

اگزما گاهی اوقات با عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود که شدیدترین نوع اگزما است. این بیماری بیشتر در کودکان شایع است و ممکن است تا بزرگسالی ادامه داشته باشد. نشانه های آن معمولاً به شکل دوره ای ظاهر می شود و پس از مدتی از بین می روند.

7 مورد از معمول ترین انواع اگزما:

1- درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک شایع ترین و شدیدترین نوع اگزما است. این بیماری اغلب در کودکی شروع می شود و در بزرگسالی از بین می رود یا خفیف تر می شود. آتوپیک به مجموع سه وضعیت تب یونجه، آسم و اگزما گفته می شود. برخی از افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک هر سه مورد را دارا هستند.

اگرچه دلیل ایجاد درماتیت آتوپیک مشخص نیست، این بیماری زمانی رخ می دهد که بدن نسبت به یک ماده حساسیت زا درون یا روی بدن واکنش بیش از حد نشان می دهد.

علائم

 • راشی که اغلب در آرنج یا زانوها به شکل چرب است.
 • پوست تحت تأثیر ممکن است روشن‌تر، تیره‌تر یا ضخیم تر شود.
 • برآمدگی‌هایی که ممکن است در صورت خارش از آنها مایع بیرون بیاید.
 • وجود راش روی پوست سر و گونه در نوزادان
 • عفونت پوست در صورت خاراندن آن

دلایل

درماتیت آتوپیک زمانی رخ می دهد که سد طبیعی پوست در برابر عوامل خارج ضعیف می شود. این بدان معناست که پوست توانایی لازم برای محافظت در برابر عوامل محرک و حساسیت زا را ندارد. عواملی مثل ژنتیک، خشکی پوست، ضعف سیستم ایمنی و محرک ها محیطی با ایجاد این بیماری ارتباط دارند. مواد شیمیایی، استرس، تغییرات دمایی و تماس مواد آلرژی زا با پوست از عوامل هستند که باعث بروز علائم درماتیت آتوپیک می شوند.

درمان

درماتیت آتوپیک ممکن است مزمن باشد و به ماهها یا سال‌ها درمان نیاز داشته باشد. درمان این نوع اگزما شامل موارد زیر است.

 • استفاده از کرم برای کاهش خارش و التیام پوست
 • استفاده از آنتی بیوتیک در صورت عفونت
 • استفاده از داروی خوراکی برای کنترل التهاب
 • پانسمان مرطوب
 • نور درمانی
 • مشاوره
 • دوری از استرس

2- اگزمای دیشیدروتیک

یکی از انواع اگزما، اگزمای دیشیدروتیک نام دارد که باعث تاول روی انگشتان، کف دست و گاهی کف پا می شود. این اگزما در هر سنی رخ می دهد اما بیشتر در بزرگسالان زیر 40 سال شایع است.

علائم

این نوع اگزما معمولاً به خاطر خارش شدید یا سوختگی پوست شروع می شود. در موارد شدید تاولها ممکن است بزرگ شده و در پشت دست، پاها و اندامها پخش شود. پوست ممکن است گاهی اوقات عفونت کند. از نشانه های آن دردناک بودن تاولها، ترشح چرک و زرد شدن پوست روی آنها است.

دلایل

دلیل ایجاد اگزمای دیشیدروتیک دقیقا مشخص نیست. اما عواملی از قبیل عفونت پوست انگشتان ، واکنش به چیزی که با پوست تماس پیدا می کند، استرس، عرق کردن آن را تحریک می کند.

3- درماتیت تماسی

در صورتی که پوست شما در تماس با مواد تحریک و قرمز می شود، شما مبتلا به درماتیت تماسی هستید. درماتیت تماسی حساسیتی در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده تحریک کننده مانند لاتکس، فلز، مواد شیمیایی و غیره است. پوست در این حالت ملتهب می شود که احساس سوزش، خارش و قرمزی را به دنبال دارد.

درماتیت تماسی معمولاً روی دستها یا جاهایی از بدن که با مواد حساسیت زا تماس دارند ظاهر می شود. معمولترین مواد حساسیت زا عبارتند از مواد صنعتی، شوینده ها، دود، رنگ، سفید کننده، پشم، غذاهای اسیدی، قابض ها، محصولات حاوی الکل و …

علائم

 • قرمزی و راش روی پوست
 • سوزش و ورم
 • تاولهایی که ممکن است مایع از آن خارج شود یا پوسته پوسته گردند

درمان

درصورتی که نشانه ها با درمان خانگی از بین نروند پزشک ممکن داروها زیر را توصیه کند:

 • کرم ها و پمادهای استروئید
 • داروهای خوراکی برای کاهش التهاب، ضد خارش یا آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت

4- اگزمای دیسکوئید

اگزمای دیسکوئید یا اگزما نومولار با لکه های گرد، قرمزی، ترک و ورم پوست شناخته می شود. این لکه های سکه مانند روی ساق پا، تنه و ساعد ظاهر می شوند. این نوع اگزما در هر سنی رخ می دهد.

علائم

در این نوع اگزما لکه های قرمز سکه مانند روی پوست تشکیل می شود. این لکه های ممکن است همراه با خارش یا پوسته پوسته شدن باشد.

این لکه می تواند در هر قسمت بدن ظاهر شوند اما معمولاً روی صورت و پوست سر دیده نمی شوند. نشانه اولیه اگزمای دیسکوئید وجود لکه ها یا برآمدگی‌های کوچک روی پوست است. اما این لکه به سرعت به هم متصل می شود و لکه بزرگتری را شکل می دهند. روی پوست های روشن لکه ها به رنگ صورتی یا قرمز هستند و روی پوستهای تیره به رنگ قهوه ای و روشنتر از پوست دیده می شوند.

این لکه ها در ابتدا تاول مانند و همراه با ترشح مایع هستند که به مرور خشک، ترک خورده و پوسته پوسته می شوند. پوسته روی آنها به مرور زرد می شود و گاهی اوقات به شکل حلقه در می آیند و مرکز آنها طبیعی است. به همین خاطر گاهی با درماتوفیتوز که نوعی عفونت قارچی پوستی است اشتباه گرفته می شود. از نشانه های دیگر این بیمار دردناک بودن ناحیه تحت تأثیر و احساس ناخوشی و لرز است.

درمان

اگزمای دیسکوئید معمولاً یک مشکل طولانی مدت است. داروهایی برای کمک به کاهش علائم و کنترل شرایط وجود دارد.

استفاده از مرطوب کننده ها و داروهای کورتیکواستروئید موضعی برای درمان آن مفید هستند. آنتی هیستامین نیز به کاهش خارش کمک می کنند. از کارهای دیگر که می توان برای کمک به درمان انجام داد دوری از مواد شیمیایی تحریک کننده است.

علت

دلیل اگزمای دیسکوئید مشخص نیست ، اگرچه ممکن است نتیجه داشتن پوست خشک باشد.

پوست در صورتی که بیش از اندازه خشک باشد نمی تواند در مقابل موادی که با آن تماس دارد مقاومت کند. در این صورت موادی مانند صابون که قبلاً برای پوست بی‌ضرر بودند می‌توانند پوست را تحریک کنند.

5- اگزمای دست

اگزمای دست تنها بر روی دست ظاهر می شود. در این نوع اگزما فرد به واسطه شغلی که دارد مرتباً با مواد شیمیایی حساست زا پیدا می کند.  کارهایی مانند نظافت، کار در آرایشگاه ها و غیره دستها را در تماس با مواد شیمیایی قرار می دهد. اگزمای دست مسری نیست.

علائم

اگزمای دست نیز مانند سایر اگزماها با خارش و قرمزی همراه است اما اندکی با بقیه انواع اگزما متفاوت است.

قرمزی، خارش، درد، خشکی قسمت پوسته‌پوسته‌شده، ترک و تاول از علائم این نوع اگزما هستند.

درمان

بهترین درمان برای اگزمای دست دوری از عوامل تحریک کننده و حساسیت زا است. شما باید موادی که پوست شما را تحریک می کند بشناسید و از آنها دوری نمایید. با پوشاندن دستها می توان از آنها محافظت کنید برای شستن دستها نیز از شوینده های بدون عطر استفاده کنید. پس از شستشو به دستهای خود مرطوب کننده بزنید. از دستکش نخی برای محافظت دستها استفاده کنید. در صورت ظاهر شدن اگزما داروهای موضعی لازم را با دستور پزشک مصرف کنید.

6- نورودرماتیت

نورودرماتیت مشابه درماتیت آتوپیک است و لکه های ضخیم چرمی مانند و پوسته پوست روی پوست گردن، مچ، پیشانی، پا یا ناحیه معقد ایجاد می کند. این لکه ها همانند سایر موارد خارش دارند. این بیماری مسری یا خطرناک نیست اما خارش ممکن است آنقدر شدید باشد که روی خواب و رابطه جنسی تأثیر بگذارد.

علائم

 • وجود لکه های همراه با خارش
 • چرمی بودن و پوسته پوسته شدن ناحیه تحت تأثیر
 • برآمدگی‌های یا لکه های گرد که قرمز و تیره‌تر از سایر قسمت های پوست هستند

علت

علت نورودرماتیت مشخص نیست. خارش و مالش مداوم پوست که به خاطر پوشیدن لباسهای زبر رخ می دهد پوست را تحریک می کنند. هر چه بیشتر پوست خود را بخارانید، پوست بیشتر تحریک می شود.

گاهی نورودرماتیت با بیماریهای دیگر مانند خشکی پوست، اگزما یا پسوریازیس ارتباط دارد. استرس و اضطراب نیز از عوامل تأثیر گذار دیگر به شمار می روند.

درمان

 • استفاده از کرمهای ضد خارش
 • مصرف دارو برای کاهش خارش
 • تزریق کورتیکو استروئید
 • مصرف داروهای ضد اضطراب
 • نوردرمانی
 • روان درمانی

7- اگزمای استاز

یکی از انواع اگزما که به آن اگزمای واریسی نیز گفته می شود اگزمای استاز است. اگزمای استاز زمانی رخ می دهد گردش خود در رگها بخصوص پاها با مشکل مواجه می شود. این مشکل باعث می شود به رگها برای بالا بردن خون فشار وارد شود. این فشار باعث نشت کردن خون از رگها به درون پوست می شود.

علائم

 • ورم بخصوص در قوزک پا
 • برطرف شدن آن در زمان خواب و برگشت دوباره در طول روز
 • قرمزی
 • بی رنگ شدن پوست
 • خارش
 • واریسی شدن رگها
 • دردپا

در موارد شدید ترشح مایع، عفونت، اسکار و ترک خوردن زخم ها نیز مشاهده می شوند. اگزمای استاز در طول زمان ممکن است تغییرات دائمی تری روی پوست بگذارد.

علت

اگزمای استاز به خاطر وجود مشکل در گردش خون در پایین پاها ایجاد می شود. اگر دریچه هایی که خون را از پاها به سمت قلب پمپاز می کنند دچار نقص شوند، خون در پاها جمع می شود. این امر باعث ورم کردن و واریسی شدن رگها می شود.

درمان

پزشک به خاطر وجود مشکل در گردش خون ممکن است جراحی را برای درمان رگهای آسیب دیده توصیه کند. گاهی اوقات جراحی امکان پذیر نیست یا رگها کاملا قابل درمان نیستند.

می توان از جورابهای فشاری یا پیچیدن اندام استفاده کرد تا پوست و بافت نرم خون را به بیرون بدهد. 15 دقیقه بالا نگه داشتن پا هر دو ساعت یکبار می تواند مفید باشد. در صورت زخم شدن پوست برای بهبود می توان از پانسمان استفاده کرد. پزشک می تواند برای بیمار دارو نیز تجویز کند.

حتما ببینید

میلوگرافی

میلوگرافی چیست؟ آشنایی به میلوگرافی ستون فقرات و روند انجام آن

بازدیدها: 3میلوگرافی چیست؟ میلوگرافی به استفاده از اشعه ایکس و یک رنگ خاص یا همان …

رژیم آیورودا

رژیم آیورودا چگونه است؟ اصول آیورودا + شناخت هر دوشا

بازدیدها: 5طب آیورودا را بیشتر بشناسیم رژیم  آیورودا نوعی الگوی خوردن است که هزاران سال …

دلایل خونریزی لثه – درمان فوری خونریزی لثه در منزل

بازدیدها: 8خونریزی لثه ممکن است به خاطر مسائل ساده ای مانند شیوه نادرست مسواک زدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *