خانه » سلامت » برست لایت- ابزاری برای تشخیص سریع تر سرطان سینه
همو

برست لایت- ابزاری برای تشخیص سریع تر سرطان سینه

بازدیدها: 8

برست لایت چیست؟

برست لایه محصول جدیدی است که آگاهی از سلامت سینه را در زنان افزایش می دهد. بیشتر توده ها و تغییرات در سینه خطرناک نیستند و به راحتی قابل درمان هستند. اما تشخیص زودهنگام هر مشکل حائز اهمیت است. هر چه تشخیص سریع تر صورت دیگر فرصت بیشتری برای درمان وجود دارد. دستگاه برست لایت نیز با هدف تشخیص زودهنگام هر گونه تغییری در سینه ساخته شده است.

برست لایت یک وسیله راحت برای استفاده در منزل است که تمام زنان با هر ویژگی می توانند از آن استفاده کنند. این وسیله یک نور قوی را از بافت سینه عبور می دهد به این ترتیب شما می توانید جزئیات داخل سینه را مشاهده کنید و از وجود تغییر در آن آگاه شود.

نکات مهم در ارتباط با برست لایت

 • توجه داشته باشید که این دستگاه به عنوان یک وسیله کمکی برای آگاهی از طبیعی بودن سینه بکار می رود. و به هیچ وجه جایگزین روشهای تشخیصی سابق محسوب نیست.
 • غربالگری مرتب سینه همچنان توصیه می شود.
 • برست لایت جایگزین ماموگرافی برای زنان نیست.

روشهای تشخیص سرطان سینه و اهمیت تشخیص زودهنگام

تشخیص زودهنگام و استفاده از پیشرفته ترین روشهای درمان مهمترین راهکار برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان سینه است. سرطان سینه در مراحل اولیه در زمانی که توده کوچک است و منتشر نشده است، ساده تر درمان می شود. مطمئن ترین روش تشخیص زودهنگام غربالگری منظم است.

هدف تست های غربالگری تشخیص سرطان قبل از بروز علائم (مثلا توده ای که قابل لمس باشد) است. سرطانی که در این غربالگریها شناسایی می شود احتمالا کوچکتر و محدود به سینه است.

 ماموگرافی به عکسبرداری از سینه گفته می شود. ماموگرافی منظم به تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک می کند. در این روش می توان تغییرات در سینه را سالها قبل از بروز علائم فیزیکی تشخیص داد. بررسیها نشان می دهند زنانی که ماموگرافی منظم انجام می دهند، وجود سرطان را در مراحلی تشخیص می دهند که  برای درمان آن نیاز به درمانهای تهاجمی مانند عمل جراحی یا برداشت سینه و شیمی درمانی نیست. البته تشخیص ماموگرافی کاملا دقیق نیست و در مواردی خطا مشاهده شده است.

معاینه بالینی سینه و معاینه فردی از دیگر روشهای مورد استفاده برای تشخیص سرطان سینه هستند. شواهد کمی در رابطه با تشخیص زودهنگام سرطان با این روش در کسانی که ماموگرافی انجام می دهند وجود دارد.

 سرطان سینه بیشتر اوقات به واسطه نشانه هایی (اغلب وجود توده) که زنان در حین حمام یا لباس پوشیدن مشاهده می کنند تشخیص داده می شود. زنان باید از وضعیت طبیعی سینه خود آگاه باشند و هرگونه تغییر را به پزشک اطلاع دهند.

علائم دیگری که به تشخیص سرطان کمک می کنند

. بیشتر زنان می دانند که باید به طور مرتب وجود توده غیرمعمول در سینه های خود را بررسی کنند. اما شاید عده زیادی ندانند که تغییرات دیگر در سینه نیز باید موجود توجه باشند. این تغییرات عبارتند از:

 • تغییر در پوست بخصوص چروک شدن و گود افتادن
 • تغییر در اندازه و شکل سینه
 • تغییر در ظاهر نوک سینه و ترشح از آن
 • وجود نواحی برجسته یا ضخیم شدن پوست سینه
 • درد طولانی در سینه

برست لایت چه کاربردی دارد؟

این دستگاه فرصت خوبی برای مشاهده نمای درونی سینه را در منزل فراهم می سازد. به منظور دریافت نتیجه دقیق تر و بهتر ، باید از این دستگاه در یک اتاق تاریک استفاده کرد. برست لایک یک نور قرمز از بافت سینه عبور می دهد. این نور از بافت عبور می کند ونواحی تیره ای که خون از آن عبور می کنند را مشخص می کند. در این صورت می توان الگوی رگها را در سینه مشاهده کرد. اما در صورتی که یک خوشه تیره وجود داشته باشد نشان از یک ناهنجاری است که نیاز به معاینه دقیق تر پزشک دارد. این دستگاه در تمام سنین بخصوص برای زنان یائسه که فشردگی بافت سینه آنها به خاطر تغییرات هورمونی کمتر شده است، قابل استفاده می باشد. این وسیله برای زنان مبتلا به فیبروسیست پستانی که همیشه توده هایی در پستان خود احساس می کنند نیز مناسب است.

 برست لایت بافت سینه و رگهای خونی را از هم متمایز می کند. در اینصورت وجود هر گونه ناهنجاری احتمالی مشخص می شود.

این وسیله برای انتقال حداکثر نور از طریق یک شکاف کوچک نور از بافت سینه طراحی شده است. برای دریافت بهترین کنتراست و بهتر دیده شدن ساختار از نور قرمز در آن بکار رفته است. این نور کاملا بی خطر است و اشعه نامشخصی ندارد.

از برست لایت می توان به دفعات مکرر بدون داشتن عوارض جانبی استفاده کرد. وقتی نور به یک رگ خونی در سینه برخورد می کند، به وسیله هموگلوبین جذب می شود. به همین خاطر رگها به شکل خطوط سیاه ظاهر می شود.  توده های بدخیم برای تغذیه خود به خون زیادی نیاز دارند بنابراین هر گونه ناحیه متراکم می تواند نشان از یک ناهنجاری باشد. هرچند کیست های پرشده از مایع نور را جذب نمی کنند.

نحوه استفاده از برست لایت

 1. اتاق تاریکی که بتواند لامپها را خاموش کنید برای این کار انتخاب کنید. بهتر است در مقابل یک آینه بایستید و خود را در آن ببینید.
 2. بیشتر زنان ترجیح می دهند از یک روغن روان کننده استفاده کنند تا لنز راحتتر بر روی پوست بلغزد. استفاده از روغن اختیاری است. تنها نکته ای که باید رعایت شود این است که باید از روغن های بر پایه آب استفاده کرد. روغن های  بر پایه چربی (مانند روغن بچه یا وازلین) ممکن است به برست لایت صدمه بزنند.
 3. چراغها را خاموش کنید و 2 دقیقه منتظر بمانید تا چشمهای شما به تاریکی عادت کنید. برست لایت را روشن کنید و آن را روی نور کم قرار دهید تا نور آن چشمان شما را اذیت نکند. تنها زمانی که دستگاه روی پوست قرار گرفت آن را روی بیشترین نور قرار دهید.
 4. وسیله را زیر پستان بگیرید و آن را به سمت پوست محکم فشار دهید. اگر سر وسیله را به اندازه کافی روی پوست فشار دهید، نور از اطراف آن خارج نمی شود. حال می توانید سیاهرگها را به شکل خطوط تیره مشاهده کنید. رگهای دیگر نیز به شکل خطوط سایه دار قابل مشاهده هستند.
 5. این وسیله چهار حالت تنظیمات دارد. دکمه بالایی برای تغییر میزان روشنایی استفاده می شود. پستانهایی که سفت تر و بزرگتر هستند به نور بیشتری نیاز دارند. بنابراین تنظیم نور باید در سطح بالاتری قرار بگیرد. اگر میزان نور بیش از حد کم باشد شما نمی توانید رگها را به خوبی تشخیص دهید. و اگر نور بیش از اندازه زیاد باشد، نمی توانید جزئیات ریز را به خوبی ببینید. پس در تنظیم نور دقت کنید.
 6. برست لایت را به آرامی در اطراف پستان حرکت دهید تا بخشهای دیگر آن را نیز بتوانید ببینید. آنقدر این کار را ادامه دهید تا تمام قسمتهای پستان بررسی شده باشند. با یک دست خود پستان را نگه دارید و با دست دیگر دستگاه برست لایت را حرکت دهید.
 7. بافت سینه درست از زیر بازو شروع می شود و تا شانه ادامه می یابد. بنابراین مطمئن شوید این قسمتها را نیز بررسی کرده اید. با نگاه کردن در آینه می توانید نمای بهتری از تمام نواحی داشته باشید.
 8. پس از اتمام کار روی یک پستان همین کار را با پستان دیگر انجام دهید.

درباره دستگاه

این وسیله دارای حسگر لمسی است. بنابراین زمانی که آن را روی پوست قرار داده اید اندکی منتظر بمانید تا تنظیم شود. وقتی برست لایت روی نور روشن قرار دارد مستقیما به آن نگاه نکنید. این کار باعث آسیب دائمی نمی شود اما می توانند تاثیر خیره کننده موقتی بر چشم داشته باشد.

برست لایت یک طول موج قابل رویت ساتع می کند که کاملا بی خطر است. این وسیله آسیبی به پوست یا بافت سینه وارد نمی کند. به خاطر قدرت نور وسیله در طول استفاده اندکی گرم می شود. این امر جای نگرانی ندارد.

با استفاده از برست لایت به دنبال چه چیزهایی در سینه بگردیم؟

در زمان استفاده از این وسیله ممکن است نقاط تیره یا نواحی سایه دار مشاهده کنید. اینها ممکن است نشان از ناهنجاری در سینه باشند. در صورت مشاهده هر گونه تغییر در نوک پستان یا سایه تیره با پزشک مشورت کنید. به خاطر داشته باشید تمام ناهنجاریها خطرناک نیستند. در واقع نه مورد از ده مورد سرطانی نیستند و به سادگی قابل درمان می باشند.

نکته

توجه داشته باشید که برست لایت نمی تواند هر توده ای با هر اندازه، موقعیت و هر نوع ناهنجاری را آشکار کند. این یک وسیله تشخیصی نیست.

برست لایت برای استفاده در زمان شیردهی مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *