خانه » سلامت » تزریق بوتاکس و کاربردهای آن + عوارض جانبی
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس و کاربردهای آن + عوارض جانبی

بازدیدها: 5

تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) به یک روش زیبایی برای از بین بردن چروک ها و خطوط ریز گفته می شود. با این کار ماهیچه های زیر پوست آن قسمت فلج می شوند. بوتاکس معمولا برای رفع خطوط پیشانی، خطوط گوشه چشم ، درمان هاپیرهیدروز (تعریق بیش از حد بدن) ، اسپاسم گردن، تنبلی چشم و برخی اختلالات مثانه بکار می رود. تزریق بوتاکس همچنین ممکن است از میگرن مزمن جلوگیری کند.

تزریق بوتاکس باعث می شود ماهیچه های زیر قسمت مورد نظر موقتا از حرکت باز ایستند. درصورتی که ماهیچه ها از حرکت متوقف شوند شکل گیری چین و چروک هم متوقف می شود.

شاید شنیده باشید برخی افراد حتی قبل از داشتن خطوط ریز بوتاکس انجام می دهند تا از ایجاد آن جلوگیری کنند. یا حتی ممکن است تصاویری از صورتهای یخ زده مانند دیده باشید که شما را از بوتاکس کردن منصرف کرده باشد. برخلاف محبوبیت روبه رشد بوتاکس ، بسیاری از محصولات صنعتی قابل تزریق هنوز مسائل ناشناخته ای دارند. به این ترتیب به شما توصیه می کنیم قبل از شروع این کارها خوب تحقیق کنید.  بوتاکس یک توکسین خالص است که خطوط افقی پیشانی، خطوط اخم عمودی و خطوط گوشه چشم را موقتا از بین می برد یا کاهش می دهد.

بوتاکس از چه چیزی ساخته می شود؟

بوتاکس نوعی پروتئین ساخته شده از سم بوتولینوم است که باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. این باکتری در بسیاری از محیطهای طبیعی مانند خاک، دریاچه ها، جنگهای و روده کوچک بسیاری از پستانداران و ماهی ها یافت می شود. این باکتری به طور معمول بی خطر است ولی اگر تعداد آن افزایش یابد مشکل ایجاد می کند. این باکتری در یک نقطه مشخص شروع به تولید بوتولینوم می کند که موجب بوتولیسم می شود. بوتولینوم آنقدر سمی است که دو کیلوگرم از آن می تواند کل انسانهای روی زمین را بکشد.

اما تولید کنندگان بوتاکس دوز خیلی پایینی از سم بوتولینوم را در ساخت محصولات خود استفاده می کنند. به این ترتیب بوتاکس در واقع یک سم است اما اگر به اندازه درست و به مقدار کم استفاده شود کاربرد پزشکی و زیبایی دارد.

انواع بوتاکس

چند نوع از توکسین بوتولینوم در بازار وجود دارد

بوتاکس

دیسپورت

زئومین

میوبلوک

جئوو

هر یک از این محصولات تفاوت اندکی بخصوص از نظر دوز دارند. بنابراین نمی توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد. بوتاکس اولین دارویی بود که در ساخت آن از سم بوتولینوم استفاده شد. بوتاکس در واقع یکی از این محصولات است که به اشتباه از نام بوتاکس برای تمام انواع آن استفاده می شود.

بوتاکس چه کاری در بدن انجام می دهد؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که فرایند پیام رسانی اعصاب که باعث انقباض ماهیچه می شود را مختل می نماید. به این ترتیب این دارو باعث فلج موقتی عضله می شود.

برای اینکه یک ماهیچه منقبض شود، اعصاب یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین در  جایی که پایانه عصبی به سلولهای ماهیچه می رسد آزاد می کند. استیل کولین به گیرنده های روی سلولهای ماهی می چسبد  و باعث انقباض یا کوتاه شدن عضله می شود.

بوتاکس در واقع مانع آزاد سازی استیل کولین می شود. به این ترتیب سلولهای عضله منقبض نمی شود.

فرایند تزریق بوتاکس

بوتولینوم به صورت پودر در یک محلول حل می شود و مستقیما به بافت ماهیچه ای عصبی تزریق می شود. 24-72 ساعت طول می کشد که سم بوتولینوم اثر کند. در موارد نادر برای مشاهده تاثیر کامل به 5 روز زمان نیاز است.

برخی از افراد در زمان تزریق احساس ناراحتی میکنند. شما می توانید از پزشک خود بخواهید از بی حسی استفاده کند، بخصوص اگر از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد در کف دست یا کف پا استفاده می کند.

تزریق بوتاکس معمولا در مطب پزشک انجام می شود و پزشک از سوزن باریک برای تزریق مقدار کمی توکسین بوتولینوم استفاده می کند. تعداد تزریقات به عواملی زیادی از جمله وسعت ناحیه مورد نظر بستگی دارد.

پس از تزریق به مدت 24 ساعت محل مورد نظر را مالش یا ماساژ ندهید. این کار مانع انتشار توکسین به محل دیگر می شود. شما پس از تزریق می توانید به فعالیت های معمول خود بپردازید.

در صورت بارداری و در دوران شیردهی باید از تزریق بوتاکس پرهیز کرد. همچنین کسانی که به این دارو یا ترکیبات آن حساسیت دارند باید از تزریق آن خودداری نمایند. کسانی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند نیز نباید از بوتاکس استفاده کنند.

عوارض جانبی

تزریق بوتاکس ممکن است عوارضی از قبیل موارد زیر داشته باشد:

درد خفیف یا کبودی در اطراف محل تزریق

علائمی شبیه آنفلونزا

سردرد

دل درد

افتادگی موقتی پلک

بی حسی

بی قراری

ضعیف یا فلج ناخواسته در عضلات اطراف

خشکی چشم یا اشک ریزی بیش از حد

عوارض نادر

در موارد نادر ممکن است فرد یک پیش زمینه ژنتیکی داشته باشد که باعث واکنش غیرمعمول خفیف یا گذرا در برابر دارو شود. برخی از کسانی که نوع A توکین بوتولینوم را دریافت می کنند ممکن است آنتی بادیهایی تولید کنند که درمان های بعدی را بی اثر کند. هرچند بسیار غیر محتمل است اما ممکن است فرد چند ساعت تا چند هفته عوارض زیر را مشاهده کند:

ضعف در ماهیچه

مشکلات بینایی

مشکل در صحبت کردن یا بلع

مشکل در تنفس

از دست دادن کنترل مثانه

کاربردهای تایید نشده بوتاکس

برخی از افراد از تزریقات بوتاکس برای استفاده های خارج از دستور یا تایید نشده زیر استفاده می کنند:

ریزش مو

پسوریازیس

اگزمای دیس هیدروتیک

درد اعصاب تبخال

Vulvodynia (درد مزمن فرج)

سندرم رینود

آشالازی( مشکلی که در بلع را در حلق سخت می کند)

آنیسموس اختلالی در ماهیچه راست روده

سیالوره (ترشح بیش از حد بزاق)

حتما ببینید

میلوگرافی

میلوگرافی چیست؟ آشنایی به میلوگرافی ستون فقرات و روند انجام آن

بازدیدها: 3میلوگرافی چیست؟ میلوگرافی به استفاده از اشعه ایکس و یک رنگ خاص یا همان …

رژیم آیورودا

رژیم آیورودا چگونه است؟ اصول آیورودا + شناخت هر دوشا

بازدیدها: 5طب آیورودا را بیشتر بشناسیم رژیم  آیورودا نوعی الگوی خوردن است که هزاران سال …

دلایل خونریزی لثه – درمان فوری خونریزی لثه در منزل

بازدیدها: 8خونریزی لثه ممکن است به خاطر مسائل ساده ای مانند شیوه نادرست مسواک زدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *