خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » تونر چیست؟ آیا تونرها می توانند جای جوش را از بین ببرند؟
تم

تونر چیست؟ آیا تونرها می توانند جای جوش را از بین ببرند؟

بازدیدها: 13

تونر چیست؟

ازنظر علمی تونر به مایعی گفته می‌شود که سریع در پوست نفوذ می‌کند و آن را آب‌رسانی می‌نماید. تونر به برداشته شدن سلول‌های مرده از سطح پوست کمک می‌کند. تونرها به شکل لوسیون یا محلول پاکسازی هستند که برای پاکسازی پوست و بسته شدن منافذ قابل‌مشاهده بر روی پوست استفاده می‌شوند.

تونرها انواع مختلفی دارند:

  • تونر قابل‌استفاده بر روی پد پنبه ای گرد
  • اسپری بر روی صورت
  • با استفاده از ماسک صورت گاز استریل- یک تکه گاز استریل پوشیده شده با تونر که چند دقیقه روی صورت قرار می‌گیرد.

درصورتی‌که قبلاً از تونرها استفاده نکرده‌اید، ممکن است باعث تحریک پوست شوند. معمولاً پس از خشک شدن تونر از سرم و مرطوب کننده استفاده می‌شود. تونرها بری جوان سازی پوست مفید هستند. پوست صورت با بالا رفتن سن، آب‌وهوا، آلودگی و چیزهای مضر دیگر که در هوا وجود دارد شروع به سست شدن و چروک شدن می‌کند. تونرها برای پاکسازی چربی پوست کاربرد دارد. این محصولات ممکن است به خاطر تحریک پوستی احساس سفتی بیشتر پوست را با شما بدهد. تونرها به بازیابی سطح PH طبیعی پوست کمک می‌کنند و پوست را پاکسازی و آماده آب‌رسانی می‌کنند.

نکاتی که باید درباره تونرها بدانید.

برخلاف ادعاها تونرها منافذ جای جوش را از بین نمی‌برند. چیزی که اتفاق می‌افتد این است که پس از استفاده از آن‌ها پوست کمی تحریک می‌شود. این امر باعث ورم پوست می‌شود و به نظر می‌رسد که منافذ بسته شده‌اند. برای پوست های چرب از لوسیون های قابض استفاده کنید. تونینگ به عنوان یک مرحله محافظتی بری پاکسازی پوست است. به‌این‌ترتیب به سلامت و تنفس پوستی کمک می‌کند و دریافت مراقبت تقویت‌کننده همراه مرطوب کننده را افزایش می‌دهد.

معمولاً تصور می‌شود الکل موجود در تونرها برای کشتن باکتری‌های عامل آکنه لازم هستند، اما این می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. اگرچه الکل باکتری‌ها را می‌کشد اما باعث از بین رفتن رطوبت پوست می‌شود. این امر خود باعث بدتر شدن آکنه‌ها می‌شود.

انواع تونر

تونرهای خوشبوکننده و طراوت دهنده

شکل های ملایم تری از تونرها نیز وجود دارند. این نوع تونرها حاوی آب و مواد نگه دارنده رطوبت مانند گلیسیرین  و اندکی الکل (0-10% از هر نوع) هستند. مواد نگه دارنده رطوبت را در لایه های بالایی اپیدرم نگه می‌دارند و مانع تبخیر آن می‌شود. یک نمونه محبوب آن گلاب است. این تونرها ملایم ترین نوع هستند و برای پوست‌های خشک، حساس و پوست‌های معمولی مناسب هستند. البته ممکن است در پوست های حساس حساسیت ایجاد کنند.

تونیک های پوستی

ین نوع تونرها اندکی قوی تر و حاوی کمی الکل (تا 20%)، آب و ترکیبات نگه دارنده رطوبت هستند. آب گل پرتغال نمونه‌ای از یک تونیک پوستی است. تونیک ها پوستی برای پوست خشک و پوست معمولی و چرب مناسب هستند.

تونرهای اسیدی

این تونرها شکل قوی تر از تونر هستند و حاوی اسید آلفا هیدروکسی یا اسید بتا هیدروکسی هستند. تونرهای اسیدی با هدف لایه برداری شیمایی به جای لایه برداری فیزیکی پوست ساخته می شوند. زیرا ثابت شده است لایه برداری فیزیکی پارگی‌های ریزی در پوست ایجاد می‌کند. اسید گلیکولیک، لاکتیک و ماندلیک معمول‌ترین اسیدهای آلفا هیدروکسی و مناسب برای لایه برداری سطح پوست هستند. اسید سالسیلیک معمولترین نوع اسید بتا هیدروکسی است که برای لایه برداری عمیق پوست مناسب است.

قابض ها

قوی ترین نوع تونر قابض ها هستند که مقدار زیادی الکل (20-60%)، ترکیبات ضدعفونی کننده، آب و ترکیبات نگه دارنده رطوبت دارند. این تونرها پوست را تحریک می‌کنند و به آن آسیب می‌زنند. زیرا علاوه از بین بردن پروتئین‌های دناتورها در پوست، چربی های محافظ اضافی را نیز برمی‌دارد.

همه تونرها به یک اندازه مفید نیستند، اما همه آن‌ها هم بد نیستند. درحالی‌که بسیاری از تونرها به خاطر خاصیت از بین بردن رطوبت بدنام هستند، اما برخی تولیدکنندگان محصولاتی تولید می‌کنند که با پوست حساس تر هم سازگار هستند. مثلاً شما می‌توانید از اسپری گل رز استفاده کنید که به متوازن ساختن PH پوست شما کمک می‌کند.

تونر چیزی شبیه آب است و مانند آب عمل می‌کند. اما از چیزی بیشتر از اکسیژن و هیدروژن درست شده است. تونر ها بسته به نوع خود حاوی اسیدها، گلیسیرین، آنتی اکسیدان ها و ضدالتهاب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *