خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از مو » درمان خانگی موخوره : روشهای موثر برای درمان و پیش گیری از موخوره
درمان خانگی موخوره

درمان خانگی موخوره : روشهای موثر برای درمان و پیش گیری از موخوره

بازدیدها: 29

موخوره یک مسئله آزار دهنده است که مکرراً رخ می‌دهد. موخوره ظاهر مو را خشک، مجعد و آسیب‌دیده می‌سازد و درصورتی‌که موخوره‌ها بیش‌ازحد زیاد شوند جلوی رشد مو را می‌گیرند. آیا باید موخوره را تار به تار بررسی و از بین برد یا کوتاهی کلی مو تنها راه‌حل است؟ ما در اینجا بهترین روش های درمان خانگی موخوره برای سالم، زیبا و بلند مو نگه‌داشتن موها را به شما ارائه می‌کنیم.

موخوره چیست؟

موخوره به دوشاخه شدن انتهای مو گفته می‌شود که گاهی اوقات به شکل سه‌شاخه و یا چند شانه در نواحی مشخصی دیده می‌شود. و درصورتی‌که به موخوره رسیدگی نشود رشته‌های مو از نقاط مختلف شروع به شکستن از نقاط می‌کنند و ظاهر مو مانند پر می‌شود. حال سؤال اصلی این است که دلیل ایجاد موخوره چیست؟

علت موخوره چیست؟

موخوره نشانه آسیب دیدن موهای شماست. سال‌ها مراقبت نامناسب از موها، استفاده از مواد شیمیایی قوی، روش‌های نادرست برس کشیدن باعث ایجاد موخوره می‌شوند. درصورتی‌که تغذیه فرد درست نباشد و پروتئین، ویتامین و مواد معدنی از مواد غذایی یا مکمل غذایی تأمین نشود درنتیجه روغن‌های طبیعی که توسط فولیکول‌های مو تولید می‌شوند نمی‌تواند در طول مو پایین بیایند و مو درنهایت خشک و مجعد می‌شود. مراقبت نکردن از مو با استفاده از نرم‌کننده‌های طبیعی نیز به این آسیب می‌افزاید. اما نگران نباشید. شما برای ترمیم موهای خود فرصت دارید. در اینجا چند روش درمان خانگی موخوره می پردازیم:

درمان خانگی موخوره

1- روغن نارگیل

2-4 قاشق چای‌خوری روغن نارگیل

طرز استفاده

 • یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را در کف دست خود بریزید و آن را از ریشه تا نوک موها بمالید. مطمئن شوید به‌اندازه کافی روغن به نوک موها رسیده است.
 • با گیره موهای خود را به بالا ببندید و آن را با کلاه دوش بپوشانید و 1- 2 ساعت صبر کنید.
 • موهای خود را با استفاده از یک شامپوی گیاهی بشویید.
 • موهای خود را با حوله خشک کنید. از سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید
 •  هر دو تا سه روز یک‌بار این کار را انجام دهید.

خواص: این یک درمان خانگی است که مانند یک ماسک مو عمل می‌کنند که در سالن‌های زیبایی شیک استفاده می‌شود. روغن نارگیل حاوی ویتامین E است که مانع تشکیل دوباره موخوره می‌شود و حالت مجعد موها را کاهش می‌دهد و به آن‌ها آب‌رسانی می‌کند. اسیدهای چرب زنجیره متوسط موجود در این روغن به‌سلامت و صاف شدن لبه‌های ناصاف مو کمک می‌کند. ویتامین‌های C و B و مواد معدنی ازجمله کلسیم، آهن و منیزیم موجب رشد مو می‌شوند.

نکته: روغن نارگیل در فروشگاه‌ها موجود است و شما می‌توانید آن را در یخچال نگه دارید. از آنجائی که روغن نارگیل در یخچال سفت می‌شود، قبل از استفاده آن را دمای اتاق قرار دهید.

2- روغن مراکشی

یک‌دوم قاشق چای‌خوری روغن مراکشی

طرز استفاده:

 • ابتدا موهای خود را با شامپو بشویید و آن‌ها را با حوله خشک نمایید.
 • درحالی‌که موهای شما هنوز مرطوب است، مقدار کمی از روغن مراکشی را از فرق سر تا نوک موها بمالید.
 • موها را به حال خود رها کنید تا خشک شوند.
 • این کار را پس از هر بار شامپو زدن به موها انجام دهید. درصورتی‌که شما بیش‌ازحد از محصولات یا ابزارهای حالت‌دهنده مو استفاده می‌نمایید، می توانید از روغن مراکشی بین دفعات شامپو زدن نیز استفاده کنید.

خواص :روغن مراکشی موهای شما را نرم و درخشان می‌کند و نشانه‌های ظاهری آسیب به مو ازجمله موخوره را کاهش می‌دهد. روغن مراکشی غنی از ویتامین E ، امگا-3 و امگا-6 است که به تقویت و نرم کردن موها کمک می‌کند.

3- روغن آرگان

1-2 قاشق

طرز استفاده:

 • ابتدا موهای خود را با شامپو بشویید و آن­ها را با حوله خشک کنید.
 • درحالی‌که موهای شما هنوز مرطوب است، روغن ارگان را از فرق سر به سمت نوک موها بمالید.
 • موها را به حال خود رها کنید تا خشک شوند.
 • روغن ارگان را پس از هر بار شستن مو با شامپو بکار ببرید. درصورتی‌که بیش‌ازحد از ابزارها و مواد حالت‌دهنده استفاده می‌نمایید، بین دفعات شستن مو با شامپو نیز می‌توانید از روغن ارگان استفاده کنید.

خواص: روغن آرگان که به‌عنوان طلای مایع معروف است از دانه‌های ارگان استخراج می‌شود و موهای آسیب‌دیده را بهبود می‌بخشد و به پیشگیری از موخوره کمک می‌کند. ویتامین E، آنتی‌اکسیدان و اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان یک عامل آب‌رسان عالی محسوب می‌شود.

4- روغن کرچک

2-4 قاشق چای‌خوری روغن کرچک

2 قاشق چای‌خوری روغن نارگیل

طرز استفاده:

 • روغن کرچک را با روغن نارگیل مخلوط کنید.
 • یک قاشق چای‌خوری از این مخلوط را روی کف دست خود قرار دهید و دست‌های خود را به هم بمالید و پس‌ازآن آن‌ها را بر روی موهای خود بکشید و از ریشه مو به سمت نوک موها این کار را انجام دهید.
 • موهای خود را با گیره به بالا ببندید و با کلاه دوش آن‌ها را بپوشانید.
 • موها را 1-2 ساعت به حال خود رها کنید.
 • پس‌ازآن موها را با شامپوی گیاهی بشویید و با حوله خشک نمایید. از سشوار کشیدن پرهیز کنید.
 • این مخلوط را دو بار در هفته استفاده کنید.

روغن کرچک وزن مولکولی کمی دارد و می‌تواند به ساقه مو نفوذ کند و موها را ترمیم و آب‌رسانی نماید. روغن کرچک موجب کاهش پوسته‌پوسته سر می‌شود، رشد موها را افزایش می‌دهد و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن به موها در برابر محافظت در برابر موخوره کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *