خانه » سلامت » روشهای تقویت حافظه برای دانش آموزان در به خاطر سپاری مطالب درسی
به خاطر سپاری مطالب درسی

روشهای تقویت حافظه برای دانش آموزان در به خاطر سپاری مطالب درسی

بازدیدها: 3

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد از داشتن حافظه ضعیف و ناتوانی در به خاطر سپاری شکایت دارید. اگر صرفا به دنبال راهی برای به خاطر داشتن یک موضوع خاص هستید راهکارهای ساده ای برای آن وجود دارد. مثلاً از برنامه های یادآوری روی تلفن همراه استفاده کنید تا وقایعی که باید به خاطر داشته باشید را به شما یادآوری کند. یا یک لیست از کارهایی که باید در طول روز انجام دهید تهیه نمایید تا مطمئن شوید تمام کارهایی که می بایست انجام دهید را انجام داده‌اید.

اما گر دانش آموز هستید و به دنبال راهی برای تقویت حافظه بلند مدت می گردید، در اینجا روشهایی برای به خاطر سپاری بهتر مطالب درسی ارائه می کنیم. مطالبی که یاد می گیرد ابتدا در حافظه کوتاه مدت شما ذخیره می شوند. اما برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت توجه و تمرکز و زمان بیشتری نیاز است. دلیل اینکه نمی توانید مطالبی که قبل از امتحان مطالعه کرده اید را به یاد بیاورید این است که این اطلاعات در حافظه بلند مدت شما بارگذاری نشده اند و هر لحظه ممکن است از ذهن شما بیرون بیایند.

اما گاهی با وجود تکرار و صرف زمان زیاد هم ممکن است نتوانید به خوبی اطلاعات را به خاطر بپسارید. در این مقاله روشهای برای کمک به تقویت حافظه و به خاطر سپاری طولانی مدت مطالب درسی ارائه می کنیم. بکارگیری برخی از این روشها نیاز به تمرین دارند.

روشهای بهبود به خاطر سپاری مطالب درسی

1- تمرکز حواس داشته باشید

تمرکز حواس مهم‌ترین عامل در به خاطر سپاری است. درصورتی‌که می خواهید اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت شما منتقل شوند لازم است بر آن اطلاعات تمرکز داشته باشید. سعی کنید عواملی که موجب حواس پرتی شما می شوند را از خود دور کنید. چیزهایی مانند صدای تلویزیون، بازی بچه ها، هم اتاقی های پروصدا از عوامل حواس پرتی محسوب می شوند. سعی کنید در محیطی به دور از این عوامل مطالعه کنید یا از اطرافیان بخواهید سروصدای کمتری ایجاد کنند.

2- از خواندن برای شب امتحان بپرهیزید

در صورتی که دروس خود را طی چند جلسه و با زمان کافی مطالعه کنید مغز شما زمان لازم برای پردازش اطلاعات را در اختیار خواهد داشت. بررسی ها نشان می دهند دانش آموزانی که به طور مرتب درس می خوانند نسبت به کسانی که می خواهند در مدت کوتاه برای امتحان آماده شوند بهتر مطالب را به خاطر می سپارند.

3- مطالب سازماندهی و دسته بندی کنید

تحقیقات نشان می‌دهند اطلاعات به صورت دسته های مرتبط با یکدیگر به خاطر سپرده می شوند. شما با دسته بندی مطالبی که مطالعه می کنید می‌توانید از این مزیت بهره ببرید. سعی کنید مفاهیم مشابه را در یک گروه قرار دهید.

4- از شیوه های یاداور استفاده کنید

استفاده از شیوه های یاداور به دانش آموزان در یادآوری مطالب کمک می کنند. مثلاً شما می‌توانید یک عبارت را با یک ریتم خاص بخوانید یا آن را به شکلی لطیفه وار بخوانید تا بهتر به خاطر سپرده شود. همچنین می توانید از سرواژه کلمات برای از بر کردن چند کلمه پشت سر هم استفاده کنید.

سرواژه به کنار هم قرار دادن حروف اول چند کلمه گفته می شود. استفاده از سرواژه حروف از معمولترین تکنیک ها برای از بر کردن چند کلمه متوالی است. این روش در میان دانش آموزان استفاده می شود و گاهی توسط معلمان توصیه می شود. اگر بتوانید به کنار هم قرار دادن اولین حرف هر کلمه یک کلمه معنادار بسازید به خاطر سپاری آن راحت تر خواهد بود.

5- مطالب را بازگویی کنید و با جزئیات بیشتری یاد بگیرید

برای اینکه بتوانید یک مطلب را به خاطر آورید لازم است آن موضوع در حافظه بلند مدت شما رمزگذاری شود. یکی از تکنیک های مفید برای تحقق آن بازگویی دقیق است.

برای این کار مثلاً می توانید پس از خواندن تعریف یک اصطلاح جزئیات بیشتری درباره معنای آن اصطلاح مطالعه کنید. همچنین آموزش مطلبی که یاد گرفته اید به کسی که آن را نمی داند می تواند به درک بهتر و به خاطر سپاری آن کمک کند.

6- اطلاعات را در ذهن مجسم کنید

بسیاری از افراد از تجسم اطلاعاتی که مطالعه می کنند بهره می برند. به نمودارها  و شکلهای کتابهای درسی خود توجه کنید. درصورتی که مطلب مورد نظر شکل و نموداری ندارد سعی کنید خودتان یک تصویر را در ذهن خود تجسم کنید.

می‌توانید خودتان در گوشه کتاب شکلی بکشید یا از هایلات کردن نوشته ها یا استفاده از خودکار با رنگهای مختلف استفاده کنید و دور مطالب مرتبط خط بکشید این کار به یادآوری شما کمک می کند.

استفاده از تکنیک های بصری و فضایی به ذهن شما کمک می کند در مواقعی که حواس شما به چیز دیگری پرت می شود تمرکز حواس داشته باشید.

7- مطالب با مباحثی که قبلاً مطالعه کرده اید ارتباط دهید

وقتی مطلب جدیدی را مطالعه می کنید سعی کنید آن را با موضوعاتی که قبلاً می دانستید ارتباط دهید. دلیل اینکه گاهی نمی توانیم چیزهایی که یاد گرفته ایم را به خاطر بیاوریم این است که ما مطالب را به شکل سطحی فرا گرفته ایم. با ارتباط دادن اطلاعات جدید با ساختارهای شکل گرفته در ذهن می توانیم اطلاعات را به حافظه طولانی مدت انتقال دهیم.

برای این کار می توانیم مطالب جدید و قدیمی را با هم مقایسه کنیم و یا شباهت های آنها را بیابیم. ارتباط دادن مطالب جدید با اطلاعات که از قبل در حافظه شما وجود دارد باعث افزایش به خاطر سپاری مطالب جدید می شود.

8- با صدای بلند درس بخوانید

تحقیقات نشان می‌دهند بلند درس خواندن به خاطر سپاری مطالب را افزایش می دهد. به این ترتیب درس دادن مطلبی که خوانده اید به دیگران درک آن مطالب و به خاطر سپاری آن را افزایش می دهد.

9- به قسمتهای سخت تر بیشتر توجه کنید

شاید شما هم با این مسئله برخورد کرده باشید که مطالب اول و آخر هر فصل ساده تر به خاطر سپرده می شوند. تحقیقات نشان می‌دهند ترتیب اطلاعات در به خاطر آوری آنها نقش دارد که به آن تاثیر موقعیت سریالی گفته می شود.

در صورتی که به خاطر سپاری مطالب میانی برای شما سخت تر است، می‌توانید وقت بیشتری برای بازگویی این اطلاعات صرف کنید. همچنین می‌توانید مطالب که یاد گرفته اید را دوباره دسته بندی کنید به این ترتیب به خاطر سپاری آنها ساده تر می شود. در صورتی که با مسئله سختی روبرو شدید وقت بیشتری برای یادگیری آن بگذارید.

10- در روال معمول مطالعه تغییر ایجاد کنید

یکی از راههای افزایش حافظه در هنگام مطالعه این است که گهگاه روال معمول مطالعه خود را تغییر دهید. در صورتی که همیشه در یک محل درس می خوانید می‌توانید دفعه بعد جای خود را تغییر دهید. اگر شب ها درس می خوانید می‌توانید چند دقیقه در هنگام صبح مطالب را مرور کنید.

11- بین مطالعه استراحت کنید

محققان معتقدند خوابیدن اهمیت زیادی در حافظه و یادگیری دارد. تحقیقات نشان می دهند در صورتی که پس از یادگیری مطلب جدید اندکی بخوابید یادگیری و به خاطر سپاری آن افزایش می یابد.

نتایج یک تحقیق نشان داده است خوابیدن پس از یادگیری یک مطلب جدید باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیک در مغز می شود. مشخص شده است رشد سلولهای دندریتیک به دنبال یادگیری در موشهایی که کمبود خواب دارند کمتر است.

شاید فکر کنید هرچه بیشتر درس بخوایند یادگیری شما بیشتر می شود اما گاهی دست کشیدن از مطالعه همان چیزی است که شما نیاز دارید. تنها کافی است در فضای نسبتاً کم نور 10 تا 15 دقیقه بنشینید و در حالت خلسه قرار بگیرید. با این کار حافظه خود را تا حد زیادی بهبود می بخشید.

سعی کنید در مدت استراحت به سراغ چک کردن پیام ها یا جستجو در اینترنت نروید. در این زمان به مغز خود فرصت بازیابی دوباره را بدهید.

12- یک قصر ذهن یا قصر حافظه بسازید

ساختن قصر ذهن تکنیک جدیدی نیست. هزاران سال قبل یونانیان باستان از این روش استفاده می کردند. قصر ذهن یا قصر حافظه به محلی در مغز گفته می شود که شما اطلاعاتی که می خواهید به خاطر بسپارید را در آن ذخیره می کنید. شما می توانید با تمرین برای خود یک قصر ذهن بسازید.

اصطلاح قصر ذهن استعاره ای از محلی است که ما بخوبی آن را می شناسیم و می توانیم آن را در ذهن تصور کنیم. این مکان می تواند منزل یا محل کار و یا مسیر باشد که هر روز طی می کنید.

برای ساخت قصر ذهن ابتدا محلی را انتخاب کنید. شما باید بتوانید جزئیات آن مکان را در ذهن تصور کنید و در خیال خود در آن قدم بزنید. ویژگیهای منحصر به فرد مکان مورد نظر را در نظر داشته باشید. در ذهن خود مراحل وارد شدن به آن مکان و مسیری که طی می کنید را با جزئیات دقیق تصور کنید و این کار را به اندازه ای تکرار کنید که کاملاً در ذهن شما نقش ببندد. مرحله آخر مرحله جایگذاری اطلاعات در بخش های مختلف قصر ذهن شما است. برای این کار شما باید اطلاعات مرتبط با یکدیگر را به یک بخش خاص از مکان مورد نظر ارتباط دهید.

مثلاً فرض کنید می خواهید یک لیست خرید را به خاطر بپسارید. حال خود را در قصر ذهن تصور کنید. حال شما می خواهید درب را باز کنید و وارد شوید. شما می توانید ماکارونی را با درب منزل مرتبط سازید. مثلاً تصور کنید رشته های ماکارونی از زیر درب بیرون می آیند و به پاهای شما می پیچند و از بدن شما بالا می روند. حال آنها را کنار می زنید و وارد منزل می شوید. وقتی جا کفشی را باز می کنید که کفش های خود را در آن بگذارید لوبیاهایی که به زور در آن جا شده می ریزد. به این ترتیب کل مسیر را ادامه دهید و اقلام را به هر بخش از قصر ذهن خود ارتباط دهید. اگر در این کار تازه کار هستید نیاز دارید گهگاه به قصر خود سر بزنید و مسیر را تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *