خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از مو » رفع وزی مو با درمانهای خانگی موثر
رفع وزی مو

رفع وزی مو با درمانهای خانگی موثر

بازدیدها: 23

مسلما هر کسی می خواهد موهای نرم و درخشانی داشته باشد. چیزهای زیادی مانند بالا رفتن سن، عادات سبک زندگی یا مراقبت نادرست از مو ممکن است باعث آسیب زدن به کوتیکول (خارجی ترین قسمت مو) شوند. ممکن است در طول زمان مو از روغنهای طبیعی خود محروم شود که درنهایت باعث خشکی مو می شود.

اما موهای خشک و وز را می توان با درمانهای خانگی نرم ساخت. تمام چیزی که شما نیاز دارید مخلوطی از ترکیبات مرطوب کننده و عادات مراقبت سالم از مو است. درمانها و مراحل زیر که به سادگی می توان آنها را به روال خود اضافه کنید را در نظر بگیرید.

1- نوع موی خود را بشناسید

شناخت نوع مو قبل از امتحان کردن هر درمان خانگی حائز اهمیت است. موی خشک و وز ممکن است به TLC بیشتری نیاز داشته باشد، اما موهای صاف نسبت به موهای فر ممکن است به روغن کمتری نیاز داشته باشند. این بدان دلیل است که روغن های طبیعی پوست سر از طریق کوتیکول موی صاف تر راحت تر حرکت می کند.

اگرچه شما ممکن است از نوع موی خود اطلاع داشته باشید، نوع مو با بالا رفتن سن به خاطر کاهش تولید روغن طبیعی تغییر می کند. موی شما ممکن است بر اساس آب و هوایی که در آن زندگی می کنید و فصلی که در آن هستید تغییر کند.

2- روغن نارگیل

روغن نارگیل رواج روزافزونی را در استفاده در محصولات زیبایی دارد. اگرچه یک تحقیق نشان داده است که روغن نارگیل می تواند برای پوست خشک مفید باشد، این روغن در صاف کردن مو نیز پتانسیلهایی دارد.

روغن نارگیل به خودی خود در عمق پوست نفوذ می کند. برخی از این تاثیرات ممکن است در ساقه مو نیز مشاهده شود.

شما می توانید به دنبال محصولاتی بگردید که پس از شامپو زدن با روغن نارگیل ترکیب می شوند یا می توانید این روغن را به شکل خالص بر روی موهای خود استفاده کنید. اگر موهای شما بیش از اندازه چرب شدند، سعی کنید روغن را بیشتر روی نوک موها بمالید و در هر روز آن را استفاده نماید.

3- روغن زیتون

روغن زیتون از نظر تاثیر بر سلامت داخلی بسیار مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. اما هنوز هم تحقیقاتی در مورد نقش آن در مراقبت از مو در حال انجام هستند. تصور می شود که روغن زیتون می تواند به عنوان یک مانع در برابر آب عمل کند که مانع کشیدگی و آسیب زدن به کوتیکول مو به خاطر مولکولهای آب می شود…

عیب آن این است که این نوع مانع ممکن است موی شما را چرب کند. برای دریافت بهترین نتیجه، هفته ای یکبار از مقدار کمی روغن زیتون در یک لایه نازک و یکنواخت بر روی انتهای موها استفاده کنید.

4- روغن ارگان

روغن ارگان از عصاره میوه آرگان مراکشی بدست می آید. این روغن به خاطر خواص مرطوب کنندگی خود معروف است. با وجود اینکه تحقیق در زمینه روغن ارگان و مراقبت از مو کم است، این درمان بسیار نوید بخش ظاهر شده است.

تولیدکنندگان لوازم آرایشی روغن ارگان را به بسیاری از شامپوها، نرم کننده ها و روشهای درمانی اضافه می کنند. اما استفاده از روغن ارگان خالص برای موهای خشک بسیار مفید است. به علاوه، نیازی نیست روغن ارگان را به هیچ گونه ماده شیمیایی یا مواد افزودنی ناخواسته دیگر اضافه کنید.

5- هفته ای یکبار از ماسک مو استفاده کنید

روغن های گیاهی راه موثری برای مرطوب تر ساختن موهای خشک هستند که به آنها بیشتر نیاز دارند. اما اگر با روغن خالص مشکل دارید می توانید به دنبال ماسک های موی آماده مصرف بگردید.

استفاده هفتگی از ماسک مو می تواند به مرطوب تر ساختن مو کمک کند تا در طول زمان موهای صافتری داشته باشید. پس از شامپو زدن ماسک را بر روی موی نمناک (نه خیس) بزنید و پس از 5 دقیقه آبکشی کنید.

6- گل سرشور (خاک بنتونیت)

گل سرشور یک ماده آتشفشانی است که از قدیم در بیماریهای گوارشی کاربرد داشته است. همچنین گاهی از آن برای مشکلات پوستی مانند خشکی، اگزما و نیش حشرات استفاده می شود. تحقیق در زمینه تاثیرات احتمالی گل سرشور بر پوست در حال انجام است. اگرچه بیشتر تحقیقات مربوطه بر حیوانات تمرکز داشته اند. طرفداران آن معتقدند ه این گل می تواند به پاکسازی موی شما کمک کند. در حالیکه میزان رطوبت را نیز متعادل می سازد. گل سرشو حتی برای شوره نیز می تواند مفید باشد.

نحوه استفاده از گل سرشور بر روی موهای شما:

  • مقداری گل سرشور بردارید
  • به نسبت مساوی آن را با آب یا سرکه مخلوط کنید تا خمیر غلیظی بدست آید
  • آن را هنگام حمام کردن همانند ماسک مو استفاده کنید

7- موهای خود را با آب داغ نشویید

آب داغ می تواند باعث آسیب به موهای خشک و بی حالت شود. در عوض بهتر است از آب ولرم برای شستشو استفاده کرد. زمانی که از نرم کننده استفاده می کنید، با آب کشی با آب سرد می توانید موهای خود را نرم تر و درخشنده تر کنید. با این کار محصول مورد استفاده بدون از بین رفتن رطوب از روی مو پاک می شود.

8- متناسب با موی خود آن را بشویید

اگر موهای شما در انتها خشک است و پوست سر شما چرب می باشد، شما باید موهای خود را به طور منظم بشویید. برای شسشتن موهای چرب و خشک به روشهای متفاوتی نیاز است.  در این حالت بر روی سر خود شامپو بزنید و برای نوک موها از نرم کننده استفاده کنید. این کار روغن اضافی روی سر را می گیرد، در حالیکه رشته های مو را نرم می سازد.

9- تنها در زمان نیاز موهای خود را بشویید

در جوانی به می آموزند که موهای خود را هر روز شامپو بزنیم. اما با بالا رفتن سن موهای شما تغییر می کنند و ممکن است شستن هر روز آن ضرورتی نداشته باشد. در حقیقت، کسانی که موهای به شدت خشک دارند ممکن است تنها به یکبار شستشو در هفته نیاز داشته باشند. به عبارت دیگر، اگر پوست سر شما نسبت به انتهای موها چرب تر باشد، ممکن است به شستشوی روزانه نیاز داشته باشید.

همچنین می توانید از شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید. این کار به زدودن چربی و کثیفی مو بدون از بین بردن رطوبت کمک می کند.

10- کمتر از ابزارهای حرارتی استفاده کنید

سشوار، بابیلیس و اتو مو از اجزاء اصلی حالت دادن به مو هستند. اما حرارت دادن طولانی مدت به مو باعث ایجاد حباب هایی در کوتیکول مو می شود. این امر به حدی به مو آسیب می زند که ممکن است پس از آن مو بشکند. اگر مجبورید از این ابزارها استفاده کنید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • قبل از استفاده از یک محافظ گرما استفاده کنید.
  • تا حد امکان دستگاه را روی کمترین حرارت تنظیم نمایید.
  • هرگز از این وسایل بر روی موهای خیلی خیس استفاده نکنید. ابتدا اجازه دهید موهای شما هوا بخورد و کمی خشک شود.
  • بعد از هر بار استفاده یک هفته به موهای خود استراحت بدهید تا بازیابی شوند.

11- از برخی سبک های آرایش مو پرهیز کنید

برخی از لوازم آرایش مو ممکن است جذاب باشند و ظاهر شما را به سادگی تغییر دهند. لوازمی مانند کشهای لاستیکی در زمان انجام کار یا ورزش مفید هستند. اما در طول زمان کشیدگی حاصل از این سبک بستن مو ممکن است به کوتیکول موی شما آسیب بزند. این امر باعث خشکی و حتی ریزش مو در یک بخش از سر شود.

12- از تکرار بیش از اندازه  بپرهیزید

وقتی کارهایی مانند رنگ کردن، فر شش ماهه، صاف کردن مو را با کیفیت انجام می دهید ممکن است با آن اعتیاد پیدا کنید. ممکن است وسوسه شوید چند هفته بعد این کار را تکرار کنید.

درمان های حرفه ای مو ممکن است موهای شما را نرم و درخشان سازند. اما بسیاری از تاثیرات آنها موقتی هستند. پایه هر درمان استفاده از مواد شیمیایی است که مو ها را خشک می سازد و پس از مدتی به مو آسیب می زند.

بهترین کار این است که حداقل شش هفته بین این موارد فاصله ایجاد کنید.

صبور باشید

یافتن محصولی که موهای شما را به همان شکلی که می خواهید نرم کند، طول می کشد. درمان های بالا نیز در طول زمان موهای شما را نرم می سازند. ماسک مو یا یک روغن گیاهی ممکن است فورا ظاهر نرمی به موهای شما بدهند، اما تاثیر آنها بعد از چند روز از بین می رود.

تاثیر گذاری تغییرات در روال همیشگی شما به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. بسته به میزان خشکی و آسیبی که به موهای شما وارد آمده باشد، این امر ممکن است چند هفته طول بکشد.

اگر موهای شما علی رغم درمان های بالا همچنان خشک ماند، به پزشک مراجعه کنید. خشکی زیاد ممکن است ناشی از کمبود نوعی ماده مغذی باشد و به خودی خود با داشتن عادات مناسب آرایش مو بهبود نخواهد یابت.


آهین وبسایت سلامت و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *