خانه » سلامت » بهداشت دستگاه گوارشی » اسهال خونی یا شیگلوز چه نوع بیماری است + درمان
شیگلوز یا اسهال خونی

اسهال خونی یا شیگلوز چه نوع بیماری است + درمان

بیماری های اسهالی

اسهال خونی یا شیگلوز یک عفونت روده‌ای حاد است. ابتلا به بیماری‌های اسهالی ناشی از باکتری، ویروس و عوامل بیماریزای انگلی یک مسئله مهم در بهداشت و سلامت عمومی محسوب می‌شود. تخمین‌های صورت گرفته توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می‌دهد که در سال 2002، 5/4 میلیارد نفر از جمعیت جهان به اسهال مبتلا بودند که 8/1 میلیون مورد از آن‌ها منجر به مرگ شده است. تقریباً 99% از موارد در کشورهای درحال‌توسعه رخ‌داده‌اند، یعنی جایی که بهداشت ضعیف و دسترسی محدود به آب آشامیدنی سالم شیوع بیماری‌های روده‌ای را افزایش می‌دهد.

سوءتغذیه و توزیع نامناسب امکانات پزشکی در این نواحی بر نرخ بالای مرگ‌ومیر بخصوص در کودکان کم سن و سال تأثیر می‌گذارند. 5 تا 15 درصد از تمام موارد اسهال در سراسر جهان را می‌توان به عفونت شیگلا ( باکتری گرم منفی عامل شیگلوز ) اختصاص داد که 1/1 میلیون مورد مرگ‌ومیر را به همراه دارد. دو سوم از تمام وقایع و مرگ‌ومیرها در کودکان زیر 5 سال رخ می‌دهد.

اسهال خونی یا شیگلوز چیست؟

اسهال خونی یا شیگلوز یک عفونت روده‌ای حاد است که نشانه‌های آن می‌تواند از اسهال آبکی خفیف تا اسهال خونی التهابی شدید همراه گرفتگی‌های شکمی شدید، تب و مدفوع حاوی خون و مخاط متفاوت باشند. این بیماری معمولاً به‌خودی‌خود از بین می‌رود اما در صورتی که بیمار نقص ایمنی داشته باشد و در صورتی که مراقبت های درمانی کافی در دسترس نباشد زندگی فرد را تهدید کند.

باکتری شیگلا از طریق دهان به روده بزرگ می‌رسد و با غذا یا آب آلوده وارد بدن انسان می‌شود. این باکتری بسیار آلوده کننده است زیرا تنها وجود 10 تا 100 عدد از آن برای بیمار ساختن فرد کافی است. این باکتری در مقابل اسید معده مقاوم است و می‌تواند در محیط اسیدی معده زنده بماند.

شیگلا با تخریب بافت روده باعث جذب ناقص آب و مواد مغذی می‌شود به همین دلیل آب بیشتری همراه با مدفوع دفع می‌شود.

درمان اسهال خونی یا شیگلوز

با آب‌رسانی به بیماری که آب از دست داده است و با استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی این بیماری به‌سرعت قابل درمان است.  اخیراً، هیچ واکسن حفاظتی برای شیگلا در دسترس نیست، اما با استفاده از اجزاء باکتریایی یا باکتری‌های مرده یا ضعیف شده چند واکنش برای ایمن‌سازی در دست ساخت است و در مراحل بالینی مختلف آزمایش قرار دارند.

دوره عفونت شیگلا معمولاً 5 تا هفت روز طول می‌کشد. تمام درمانی که شما نیاز دارید این است که آب از دست رفته را با نوشیدن مایعات جبران نمایید. در صورتی که از لحاظ بدنی سالم باشید عفونت شبگلا در شما خفیف خواهد بود.

از مصرف داروهای مخصوص درمان اسهال مانند لوپرامید و آتروپین بپرهیزید زیرا باعث بدتر شدن بیماری می شوند.

1- آنتی بیوتیک ها

در مواردی که عفونت شیگلا شدید است، مصرف آنتی بیوتیک به کاهش دوره درمان کمک می‌کند. البته بر خی از باکتری‌های شیگلا به دارو مقاومت نشان می‌دهند بنابراین بهتر است تنها در صورت شدید بودن عفونت از آنتی بیوتیک استفاده شود.

مصرف آنتی بیوتیک برای نوزادان، افراد مسن و افراد مبتلا به HIV علاوه بر مواردی که خطر انتشار بیماری‌ها در آن‌ها زیاد است ضروری می باشد.

2- جبران مایعات و املاح از دست رفته

برای بزرگ‌سالان سالم ، ممکن است نوشیدن آب برای جبران از آب از دست رفته کافی باشد. کودکان می‌توانند از محلول‌های خوراکی باز جذب مجدد آب مانند پدیلیت که در داروخانه‌ها موجود است، مصرف نمایند.

کودکان و بزرگ‌سالانی که آب زیادی از دست داده‌اند به مراقبت فوریتی بیمارستانی نیاز دارند تا در آنجا از طریق سرم مایعات و املاح معدنی را دریافت کنند. آب‌رسانی داخل وریدی،  آب و املاح موردنیاز را سریع‌تر از مصرف خوراکی آن به بدن می‌رساند.


آهین مجله سلامت و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *