خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » لیپوما یا غده های چربی زیرپوستی + تشخیص و درمان
لیپوما

لیپوما یا غده های چربی زیرپوستی + تشخیص و درمان

بازدیدها: 16

لیپوما چیست؟

لیپوما به توده‌های چربی گفته می شود که به‌آرامی زیر پوست رشد می کنند. لیپوما در هر سنی بخصوص در میان سالی بین 40 تا 60 سالگی مشاهده می شود اما بندرت در کودکان رخ می دهد. این توده گاهی اوقات بین پوست و لایه عضله زیرین تشکیل می شود که در این صورت به شکل خمیری حس می شود و به لمس حساس نیست و به راحتی با فشار انگشت حرکت می کند.

لیپوما سرطانی نیست و معمولاً بی خطر است. بنابراین درمان آن ضرورتی ندارد مگر آنکه دردناک باشد و بزرگ شود.

دلایل ایجاد لیپوما چیست

پزشکان درست نمی دانند دلیل ایجاد لیپوما چیست. برخی از افراد ژن معیوبی را به ارث می برند که موجب ایجاد یک یا چند لیپوما می شود.  این توده ها اغلب پس از بروز جراحت ظاهر می شوند ، هر چند پزشکان نمی دانند که آیا جراحت سبب ایجاد آن است یا خیر.

برخی بیماریهای نادر مانند  بیماری مادلونگ ، سندرم کادون، سندرم گاردنر (بندرت)، آدیپوزیس دولوروسا، سندرم بانایان ریلی رووالکابا  نیز می توانند امکان ایجاد لیپوما را افزایش دهند.

نشانه های تشخیص لیپوما

پزشک اغلب با معاینه فیزیکی می تواند وجود این توده ها را تشخیص بدهد. لیپوما کمتر دردناک است و بیشتر افراد نشانه ای ندارند. اما در صورتی که لیپوما به عصب ها یا رگهای خونی که از آن رد می شود فشار بیاورد می توان دردناک باشد.

این توده ها معمولاً کوچک و نرم هستند و اندازه آنها کمتر از 2 اینچ است. با فشار انگشت به راحتی حرکت می کنند و بافت خمیری دارند. لیپوما درست زیر پوست ایجاد می شود و بیشترین بروز آن در گردن، شانه ها، پیشانی، بازوها و ران‌ها است.

اگرچه لیپوما سرطانی نیست، اما بندرت می تواند بدخیم و خطرناک باشد. بنابراین پزشک برای اطمینان از آن نمونه برداری می کند. درصورتی که نمونه برداری شک به وجود لیپوسارکوم را نشان دهد، ممکن است به MRI یا سی تی اسکن نیاز باشد.

درمان لیپوما

درمان این توده‌های چربی ضرورتی ندارد و در صورتی که به حال خود رها شوند مشکلی ایجاد نمی کنند. اما درصورت دردناک بودن و رشد آن پزشک ممکن است درمان آن را توصیه کند. زیبایی نیز یکی از دلایلی است که باعث می شود افراد به برداشتن این توده ها فکر کنند.

رشد بیشتر لیپوما ها در نهایت متوقف می شود و به مدت نامعلومی بدون ایجاد هرگونه مشکلی به همان صورت باقی می مانند. اما گاهی این توده در حرکت عضلات مجاور خود اختلال ایجاد می کنند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. چند عامل بر درمان تاثیر گذار است:

  • اندازه توده
  • تعداد غده های پوستی که دارید
  • داشتن سابقه سرطان پوست
  • داشتن سابقه سرطان پوست در خانواده
  • دردناک بودن یا نبودن توده

گزینه های درمانی که برای برداشتن لیپوما استفاده می شود عبارتند از:

لیپوساکشن

لیپوساکشن امروزه یک از معمول ترین فرایند های زیبایی در جوامع غربی محسوب می شود. از این تکنیک برای بیرون کشیدن چربیهای زیر پوستی استفاده می شود.  درارتباط با لیپوما، لیپوساکشن آن را کاملاً خارج نمی کند و قسمتهای باقیمانده ممکن است دوباره رشد کند. در این روش پزشک با استفاده از سرنگ چربی را بیرون می کشد. پس از آن توده سلولهای چربی به بیرون مکیده می شود.

تزریق استروئید

تزریق استروئید درست در قسمت مورد نظر انجام می شود. این درمان می تواند لیپوما را کوچک کند اما کاملاً آن را از بین نمی برد.

جراحی

معمولترین درمان برای دراوردن این توده ها جراحی است. این روش بخصوص در مواردی که توده زیر پوست بزرگ است و همچنان در حال رشد باشد مفید است.

رشد توده ممکن است پس از جراحی دوباره شروع شود اما چنین اتفاقی معمول نیست. در روش جراحی پس از بی حسی موضعی برشی ایجاد می شود و پزشک توده را خارج می کند.از عوارض استفاده از این روش بر جای ماندن جای زخم و کبودی است. تکنیکی به نام استخراج با حداقل برش جای زخم کمتری بر جای می گذارد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده تغییرات در لیپوما و در صورتی بزرگتر شدن آن مسئله را با پزشک در میان بگذارید. این تغییرات شامل موارد زیر هستند:

  • بزرگ شدن و رشد ناگهانی بسیار سریع
  • دردناک بودن
  • قرمزی یا احساس داغی در آن
  • سخت شدن و ثابت و غیرقابل حرکت شدن آن
  • ایجاد تغییرات قابل رؤیت در پوست رویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *