خانه » سلامت » ندولاریتی – بررسی توده های خوش خیم و سرطانی پستان
ندولاریتی

ندولاریتی – بررسی توده های خوش خیم و سرطانی پستان

بازدیدها: 2

ندولاریتی (بافت توده ای) پستان

همانطور که می‌دانیم وجود توده در پستان زنگ خطری برای وجود سرطان سینه است. به همین دلیل وجود هر توده‌ای در زنان حساسیت‌برانگیز است. بافت های طبیعی غده مانند سینه به شکل گره ای یا ندولار هستند. این بدان معناست که این بافت ها به شکل توده احساس می‌شوند. این توده ای بودن یا همان ندولاریتی در بخش های خارجی و بالایی سینه شایع تر هستند.

ندولاریتی بخصوص در صورتی در طول دوره قاعدگی تغییر کند نشانه وجود مشکل در سینه نیست. توده هایی که با ندولاریتی طبیعی سینه تفاوت دارند باید توسط پزشک بررسی شوند.

توده های خوش خیم

بیشتر مراجعات مربوط به سینه به توده های خوش خیم مربوط می‌شوند. بااین‌حال بیشتر زنان مراجعه کنند بدترین حالت را در نظر می‌گیرند. برای کمک به زنان در غلبه بر این ترس‌ها، زنان باید از اختلالات خوش خیم سینه آگاه باشند. بیشتر توده ها خوش خیم هستند. دلیل احتمالی ایجاد توده بر اساس سن بیمار متفاوت است. معمول‌ترین دلیل وجود کیست، فیبرونونوما و وجود نواحی با ندولاریتی متمرکز است. مشکلات مربوط به سینه بر اساس نشانه‌هایی مانند توده، درد، مشکلات نوک پستان و عفونت‌ها پستان طبقه‌بندی می‌شوند.

از جمله شرایطی که غالباً خطری برای بیمار ندارند عبارت‌اند از:

فیبرونونوما (توده فیبر)

 کیست های پستان

بیماری فیبروکیستیک پستان

ترشح از نوک پستان

ورم پستان

خارش پستان و نوک پستان

بررسی ندولاریتی سینه

معاینات بالینی سینه (CBE) یک مرحله مهم در بررسی وضعیت سلامت زنانی است که به خاطر شکایت‌های سینه مراجعه می‌کنند. وجود ندول (گره) های درون پستان اغلب بدون بررسی اندازه و استحکام ندولها و توزیع آن‌ها در بافت پستان با عنوان بیماری فیبروکیستیک نام‌گذاری می‌شوند.

اولین بار در سال 1971 ندولاریتی سینه در هر یک چهارم سینه بررسی گردید. پس‌ازآن در طبقه‌بندی ندولاریتی یک سیستم درجه‌بندی 1-4 برای ارزیابی ندولاریتی در هر یک چهارم پستان پایه‌گذاری شد. این درجه‌بندی‌ها به شکل زیر بود: (1) بدون ندولاریتی؛ (2) ندولاریتی ریز (مانند دانه برنج) ؛ (3) // برجسته (به اندازه نخود فرنگی)؛ و (4) // درشت (به اندازه لوبیا). آنها گروه 1 و2 را با عنوان ندولار کم و گروه 3 و 4 را با عنوان ندولار بیشتر مشخص کردند. اما این طبقه‌بندی از نظر استحکام توده قابل ارزیابی نیست.

رابطه ندولاریتی و تراکم بافت سینه در تصاویر ماموگرام

علاوه بر بررسی ندولاریتی در معاینات ، تراکم بافت سینه در تصاویر ماموگرام نیز برای ارزیابی توده ها در نظر گرفته می‌شود. زنان جوانی که درمان جایگزینی استروژن دریافت می‌کند و زایمان کمتری داشته‌اند، سینه‌های با بافت متراکم دارند. حساسیت ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه در سینه هایی که بافت متراکمی ندارند 87% است. اما این حساسیت در سینه هایی با بافت متراکم 48% است زیرا این تراکم بالا باعث پنهان شدن برخی ضایعات می‌شود. علاوه بر این خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که بافت متراکمی دارند بیشتر است.

به خاطر این محدودیت ماموگرافی در کسانی که بافت متراکمی دارند، تمایل به استفاده از روش‌های تصویربرداری دیگر مانند سونوگرافی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی وجود دارد. به همین خاطر زنان که بافت سینه متراکمی دارند برای سونوگرافی تکمیلی به رادیولوژیست ها ارجاع داده می‌شوند.

بااین‌وجود هنوز نمی‌دانیم آیا رابطه بین ندولاریتی در CBE و تراکم بافت سینه در تصاویر ماموگرام وجود دارد یا خیر.

درهرصورت به خاطر تک بعدی بودن مقیاس 1-4، ابزار مناسبی برای بررسی ندولاریتی نیست. اندازه، استحکام و توزیع ندول ها در تمام چهار بخش سینه باید موردتوجه قرار گیرند. همچنین عواملی مانند سن، وضعیت یائسگی و تعداد زایمان نیز باید در ایجاد سیستم جدید درجه‌بندی باید مدنظر باشند.

ندولاریتی متمرکز

ندولاریتی متمرکز در زنانی که به خاطر وجود توده مراجعه می‌کنند یک پدیده معمول است. این توده های گره مانند معمولاً در بخش خارجی و بالایی سینه مشاهده می‌شوند. ندولاریتی در زنان زیر 30 سال متقارن و چرخه‌ای است و می‌توان با معاینات مرتب هر 2-3 ماه یکبار آن را مدیریت کرد. به‌این‌ترتیب می‌تواند تغییرات آن را زیر نظر داشت.

اما ندولاریتی در زنان بالای 30 سال نامتقارن است و برای بررسی آن با ماموگرافی و سونوگرافی نیاز است. در صورت وجود نگرانی به بافت برداری نیاز است زیرا بخشی از سرطانهای سینه ممکن است به شکل ندولاریتی متمرکز بروز کنند.

حتما ببینید

پوکی استخوان

همه چیز درباره پوکی استخوان – علائم، درمان و پیشگیری

بازدیدها: 1پوکی استخوان چیست؟ درون یک استخوان سالم فضاهای کوچکی همانند کندوی عسل وجود دارد. …

مدل بلوز دامن شیک و مجلسی

بازدیدها: 1به بخش جذاب مد و زییایی خوش آمدید. در این اواخر شاهد میل به …

هموکروماتوز

هموکروماتوز یا هموکروماتوزیس- سرریز آهن و رسوب آن در اندامها

بازدیدها: 2 هموکروماتوز چیست؟ هموکروماتوز به اختلال تجمع غیرطبیعی آهن در برخی اندامها گفته می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *