خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » نور آفتاب با پوست ما چه می کند؟
مضرات آفتاب برای پوست

نور آفتاب با پوست ما چه می کند؟

بازدیدها: 5

بدن ما به‌گونه‌ای ساخته‌شده است که بهره مناسبی از نور خورشید ببرد. نور خورشید الگوهای خواب ما را روی روال نگه می‌دارد به‌گونه‌ای که ما می‌توانیم در طول روز بیدار بمانیم و ناگهان شب‌ها به خواب برویم. دریافت نور آفتاب بیش‌ازحد کم بخصوص در ماه‌های زمستان ممکن است افراد را مستعد نوعی افسردگی سازد که با عنوان اختلال عاطفی  فصلی شناخته می‌شود. نور خورشید به پوست ما کمک می‌کند تا ویتامین D بسازد که برای سلامت و عملکرد طبیعی استخوان‌ها لازم است. اما آیا درباره مضرات آفتاب نیز به اندازه کافی آگاهی داریم.

نور خورشید به‌ شکل ترکیبی از اشعه‌ی قابل‌رؤیت و غیرقابل‌رؤیت از خورشید به زمین می‌رسد. امواج بلند مانند امواج رادیویی برای انسان‌ها بی‌خطر هستند. اما امواج کوتاه تره مانند اشعه ماوراءبنفش یا همان UV می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود. طولانی‌ترین اشعه ماوراءبنفش که به سطح زمین  می‌رسد اشعه UVA نام دارد و کوتاه‌ترین آن UVB نام دارد.

قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض اشعه UVB می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی شود. اشعه‌ی UVA نسبت به اشعه UVB می‌تواند به لایه‌های عمیق‌تری از پوست نفوذ کنند که هر دو بر سلامت پوست اثرگذار هستند. زمانی که اشعه UV وارد سلول‌های پوست می‌شود، فرایندهای حساسی که بر رشد و ظاهر پوست اثرگذار هستند را بر هم می‌زند.

مضرات آفتاب برای پوست

تأثیر نور خورشید بر روند پیری

در طول زمان، قرارگیری در معرض این اشعه ممکن است خاصیت انعطاف‌پذیری پوست را کاهش دهد و پوست به‌تدریج ضخیم، چرمی مانند، چروکیده یا همانند دستمال‌کاغذی سست شود. دکتر بارنت اس.کرامر متخصص پیشگیری از سرطان در موسسه ملی سلامت معتقد است شما هر چه بیشتر در معرض نور آفتاب باشید، پوست شما سریع‌تر پیر می‌شود.

پوست شما راه‌هایی برای مقابله با مضرات آفتاب و جلوگیری از وارد آمدن آسیب در خود دارد. سلول‌های مرده پوست به‌طور مداوم از خارجی‌ترین لایه پوست می‌ریزند و با سلول‌های تازه جایگزین می‌شوند. شما درصورتی‌که آفتاب‌سوختگی شدیدی را تجربه کرده باشید ممکن است متوجه این نوع ترمیم پوست شده باشید. در این حالت، پوست شما پوسته‌پوسته می‌شود اما معمولاً پس از یک یا دو هفته به حالت طبیعی برمی‌گردد.

وقتی شما در معرض اشعه ماورا بنفش قرار می‌گیرد، این فرایند ترمیم همواره در تمام سلول‌های در معرض قرارگرفته شما صورت می‌گیرد. اما آسیب طولانی‌مدت همچنان ممکن است بر روی پوست شما باقی بماند.

همان‌طور که سن شما افزایش می‌یابد، این ترمیم خودکار برای پوست سخت‌تر می‌شود. در طول زمان آسیب UV می‌تواند عوارضی برای پوست و بافت پیوندی زیری آن داشته باشد. درنتیجه پوست شما چروک می‌شود.

نور خورشید و ابتلا به سرطان پوست

از دیگر مضرات آفتاب برای پوست افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است. بیش‌ازحد قرار گرفتن در معرض نور خوشید خطر ابتلا به سرطان پوست که معمول‌ترین نوع سرطان در آمریکا محسوب می‌شود را افزایش می‌دهد. وقتی نور UV وارد سلول‌های پوست می‌شود می‌تواند به مواد ژنتیکی (یعنی DNA) درون آن آسیب بزند.

آسیب به DNA می‌تواند باعث تغییر سلول‌ها شود که به‌سرعت رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند. این رشد به ایجاد توده‌هایی متشکل از سلول‌های زائد به نام تومور یا ضایعه منتهی می‌شود. این سلول‌ها ممکن است سرطانی (بدخیم) یا بی‌ضرر (خوش خیم) باشند.

سرطان پوست ممکن است در ابتدا به شکل یک نقطه کوچک بر روی پوست باشد. برخی از سرطان‌ها به عمق بافت اطراف نفوذ می‌کنند و از پوست به دیگر اندام‌های بدن منتشر می‌شوند.

هرساله بیش از 2 میلیون نفر با 2 نوع سرطان پوست ازجمله سرطان سلول‌های پایه پوست و سرطان سلول سنگفرشی سروکار دارند. این سرطان‌ها هم در افراد مسن و هم جوان‌ترها مشاهده شده‌اند و به‌ندرت کشنده هستند.

ملانوما (تومور سیاه‌رنگ قشر عمیق پوست) نوعی سرطان کمتر رایج  اما نوع خطرناک‌تری از سرطان پوست است که سالانه در بیش از 68000 نفر در آمریکا تشخیص داده می‌شود. 48000 نفر دیگر با شکل اولیه این بیماری مشاهده می‌شوند که تنها لایه‌های بالایی پوست را درگیر می‌کند. ملانوما از سلول‌های تولیدکننده رنگ‌دانه پوست نشأت می‌گیرد.

عوامل افزایش ریسک سرطان پوست

درصورتی‌که عضوی از خانواده شما سرطان پوست داشته است یا درصورتی‌که شما قبلاً ملانوما یا سرطان‌های پوست دیگری داشته‌اید، خطر ابتلا به ملانوما در شما بالاتر است. عامل اصلی خطر برای ملانوما داشتن تعداد زیادی خال یا داشتن خال‌های پهن بزرگ با اشکال نامنظم است. آفتاب‌سوختگی بخصوص در دوران کودکی خطر ابتلا به ملانوما را افزایش می‌دهد.

اگر شما در گذشته سرطان پوست داشته‌اید، پس خطر ابتلا به سرطان پوست دیگری در شما بالا است، و در درازمدت نرخ ایجاد ضایعه‌های جدید زیاد است.

یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر سلامت پوست ژنتیک است که میزان رنگ‌دانه پوست شما را تعیین می‌کند. ژنتیک بر میزان محافظت پوست شما در برابر نور طبیعی آفتاب اثر می‌گذارد. “کتز” می‌گوید اگرچه افراد سیاه‌چرده تر کمتر با خطر آسیب‌ها و بیماری‌های مرتبط با نور آفتاب مواجه هستند، اما درهرصورت تمام افراد از تمام نژادها همچنان با خطر ابتلا سرطان پوست   روبرو هستند.

برخی جهش‌های ژنتیک معین با ابتلا به ملانوما در افراد خاصی ارتباط دارند. افراد آمریکایی-آفریقایی، خاورمیانه‌ای حتی آسیایی‌های اهل خاور نزدیک بسیار کمتر به سرطان‌های پوست غیرملانوما مبتلا می‌شوند.

برای محافظت در برابر مضرات آفتاب چه می‌توان کرد?

بهترین راه برای سالم نگه‌داشتن و پیشگیری از سرطان پوست محدود کردن قرارگیری در معرض آفتاب است. از قرارگیری طولانی‌مدت در معرض آفتاب بپرهیزید و به‌جای نور مستقیم آفتاب در سایه بایستید. لباس محافظ و عینک دودی بپوشید و بین ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر از ضد آفتاب استفاده کنید. زدن ضد آفتاب بخصوص در این ساعات که نور خورشید از همیشه شدیدتر است اهمیت ویژه‌ای دارد.

زمان محافظت در برابر آفتاب از سن بزرگ‌سالی شروع نمی‌شود بلکه والدین باید بدانند که اکنون همان زمانی است که شما باید کودک خود را در مقابل آسیب پوستی ناشی از قرارگیری در معرض آفتاب حفظ کنید یعنی زمانی که عادات قرارگیری در معرض آفتاب شروع می‌شود و در آینده سال‌های بسیار بیشتری را در معرض آفتاب قرار خواهد داشت. مهم‌تر از همه به کودکان و نوجوانان خود بیاموزید از استفاده تخت‌های برنزه خودداری کنند.

ضد آفتاب‌ها با فاکتور محافظ در برابر آفتاب (SPF) با ارقام 15، 30، یا 50 برچسب می‌خورند. ضد آفتاب با برچسب SPF 15 به معنای آن است به 15 برابر زمان بیشتری برای آفتاب‌سوختگی در مقایسه با استفاده نکردن از ضد آفتاب نیاز است و برچسب SPF 30 این نسبت را به 30 برابر می‌رساند.

اثربخشی ضد آفتاب‌ها تحت تأثیر چند عامل است. مواد ترکیب دهنده فعال ضد آفتاب ممکن است در طول زمان خراب شوند، به همین خاطر تاریخ انقضاء روی آن را بررسی کنید. مقدار ضد آفتابی که شما مصرف می‌کند و نحوه استفاده از آن بر محافظت شما در برابر آفتاب تأثیر می‌گذارد. عرق کردن و ماندن در آب می‌تواند اثربخشی ضد آفتاب را کاهش دهد.

چه مدت قرار گرفتن در زیر آفتاب برای دریافت ویتامین D لازم است؟

تنها 10 تا 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب برای گرفتن ویتامین D  کافی است

عده‌ای به آفتاب به‌عنوان منبع ویتامین D نگاه می‌کنند اما باید بدانید به زمان کمی برای دریافت ویتامین نیاز است و چیزی حدود 10 تا 15 دقیقه تابش آفتاب بر روی پشت دستان شما، بازوها و صورت برای دریافت ویتامین D کفایت می‌کند.

برخی از عوامل مانند ابری بودن آسمان یا داشتن پوست تیره، میزان ساخت ویتامین D در پوست شما را کاهش می‌دهد. اما شما می‌توانید از مواد غذایی یا مکمل‌های خوراکی برای دریافت ویتامین استفاده کنید. با پزشک خود درباره نیاز به دریافت ویتامین D مشورت کنید.

زمان قرارگیری در معرض آفتاب را محدود کنید تا پوست خود را در برابر چروک شدن زودهنگام، آسیب و بیماری محافظت کنید. فواید و آسیب‌های آفتاب را در نظر داشته باشید و درصورتی‌که نشانه مشکوکی بر روی پوست خود مشاهده کردید با پزشک مشورت نمایید.


آهین مجله سلامت و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *