خانه » سلامت » بهداشت دستگاه تنفسی » کلروکین چیست ؟ آیا داروی کلروکین فسفات تاثیری بر کرونا (COVID-19) دارد؟
تاثیر کلروکین در درمان کرونا ویروس

کلروکین چیست ؟ آیا داروی کلروکین فسفات تاثیری بر کرونا (COVID-19) دارد؟

کلروکین چیست؟

کلروکین (که با عنوان کلروکین فسفات شناخته می‌شود) یک داروی ضد مالاریا است. این دارو با تجویز پزشک و ارائه نسخه در دسترس بیماران قرار می‌گیرد. کلروکین برای درمان مالاریا ناشی از نیش پشه در کشورهایی که مالاریا در آن‌ها شایع است استفاده می‌شود. انگل مالاریا از طریق نیش پشه وارد بدن می‌شود و در بافت‌های بدن مانند گلبول‌های قرمز یا کبد زندگی می‌کند. این دارو برای کشتن انگل‌های مالاریا که در داخل گلبول‌های قرمز زندگی می‌کنند کاربرد دارد. در برخی از موارد ممکن است با داروی دیگری (مانند پریماکین) برای کشتن انگل‌های مالاریا موجود در بافت‌های دیگر بدن نیاز باشد. هر دو دارو برای درمان کامل و پیشگیری از عفونت دوباره ضروری هستند.

آیا کلروکین در درمان کووید 19 موثر است؟

یک پزشک سابق ارتش که حرفه خود را وقف کمک به درمان سربازان کرده بود و معتقد است داروهای مالاریا آسیب‌های مادام‌العمری به بدن وارد می‌کنند. او گفته است دو داروی عنوان‌شده کلروکین و هیدروکسی کلروکین برای درمان کووید-19 می‌توانند باعث آسیب به مغز شوند و مشکلات درازمدتی در برخی افراد مستعد به دنبال داشته باشد.

پس‌ازاینکه دونالد ترامپ این دو دارو را برای درمان کرونا توصیه کرد یک تحقیق کوچک در فرانسه بر روی استفاده از هیدروکسی کلروکین برای روی COIVD-19 انجام شد. آزمایش غیر بالینی نشان داد که هیدروکسی کلروکین که از مشتقات کلروکین است، تعداد ویروس‌های 20 بیمار را در پی 6 روز مصرف پایین آورده است. و در صورت استفاده همزمان این دارو با آزیترومایسین 6 نفر از مبتلایان به کرونا ظرف یک هفته درمان شده‌اند.

بر اساس نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، پزشکان آمریکایی از این دارو به شکل غیرمجاز برای درمان بیماران مبتلا به COVID-19  استفاده می‌کنند. در حالی که در حال حاضر انجمن غذا و دارو کاربردهای دیگری را برای آن توصیه کرده است و مصرف آن برای درمان کرونا هنوز به تصویب نرسیده است.

عوارض کلروکین

 اما عده‌ای معتقدند  باوجود بی خطر بودن استفاده از این دارو در درمان مالاریا باید ازنظر ایمنی در درمان بیماری‌های دیگر بررسی شود. در ضمن هر دارویی تا حدی سمی است.

روز دوشنبه بیمارستان بنر واقع در آریزونا اعلام کرد که یک مرد پس از مصرف کلروکین فسفات که یک ماده شیمیایی برای پاک کردن آکواریوم ماهی است فوت کرده است و یک زن حال وخیمی دارد. سازمان بهداشت به بیماران توصیه می‌کند برای پیشگیری از کووید 19 از کلروکین یا هر محصول خانگی استفاده نکنند.

طبق نظر انجمن غذا و دارو، کلروکین و هیدروکسی کلروکین ممکن است باعث عوارض جانبی خفیفی چون سردرد، شکم‌درد، کاهش اشتها و اسهال شوند. همچنین عوارض جانبی شدیدتری از قبیل تاری دید، وزوز کردن گوش، ضعف عضلات و ضربان قلب نامنظم دارد. 

این دارو برای بیماران مستعد آریتمی قلب (غیرطبیعی بودن ریتم قلب) یا کسانی که داروهای عامل ضربان غیرمنظم قلب مصرف می‌کنند و برای بیماران دچار نقص سیستم ایمنی و بیماران کلیوی توصیه نمی‌شود.

FDA انجمن غذا و دارو اعلام کرده است که آزمایشات بالینی بزرگی برای مشخص کردن اثر کلروکین و داروهای دیگر برای مقابله با کووید 19 به راه انداخته است.

گزارش CNN درباره نویدبخش بودن تأثیر این دارو در لوله‌های آزمایشگاهی

FDA اعلام کرده است که با کمک دانشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی در حال تحقیق بر روی اثر کلروکین بر کاهش علائم و توقف انتشار کووید نوزده در موارد خفیف و متوسط ویروس است.

یکی از اعضای هیئت FDA می‌گوید :ما باید مطمئن شویم که این محصولات مؤثر هستند، در غیراین صورت ما بیماران را با محصولاتی که ممکن است مفید نباشند به خاطر می‌اندازیم در حالی که آن‌ها می‌توانند درمانهای مناسب‌تری را امتحان کنند.

FDA در ارتباط افزایش تولید دارو برای مدیریت افزایش تقاضا در حال مذاکره با تولیدکنندگان است. و از آن‌ها می‌خواهد در صورت افزایش تقاضا کسانی که به دارو نیاز دارند مانند مبتلایان به لوپوس به این دارو دسترسی داشته باشند.

دکتر دبورا در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز گفته است، مردم نباید نویدبخش بود این دارو را با اثربخشی واقعی اشتباه بگیرند. این دارو تنها در لوله‌های آزمایشگاهی نویدبخش بوده است. این بدان معنا نیست که تاثیر این دارو بر روی آمریکایی‌ها امیدوارکننده بوده است. ما همزمان با تحقیق بر روی این داروها، مایلیم تشریفات زائد را حذف کنیم تا دسترسی آن ساده تر شود.

طبق گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای، تاثیر داروی لوپیناویر/ ریتوناویر در درمان ذات الریه مرتبط با کووید 19 در چین امیدوارکننده نبوده است. داروی رمدسیویر (Rmdesivir) نیز فعالیت ضدویروسی گسترده‌ای از خون نشان داده است اما به مطالعه بیشتر در این زمینه نیاز است.


آهین وبسایت سلامت و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *