خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از مو » 5 روش موثر برای پرپشت شدن ابروها
پرپشت شدن ابرو

5 روش موثر برای پرپشت شدن ابروها

بازدیدها: 43

شرکت‌های آرایشی و بهداشتی با تولید مواد آرایشی مانند مداد ابرو، ژل‌ها و دیگر محصولات به شما کمک می‌کنند تا ظاهر ابروهای خود را پرپشت‌تر نشان دهید. اما یک راه طبیعی برای پرپشت شدن ابرو بدون تکیه بر آرایش وجود دارد.

فرقی نمی‌کند که ابروهای شما ریزش داشته است یا طبیعتاً ابروهای کم‌پشتی دارید، اگر بخواهید ابروهای پرپشت‌تری داشته باشید ، راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. ببینیم تحقیقات چه می‌گویند.

روشهای توصیه شده برای پرپشت شدن ابرو در منزل

1- روغن نارگیل

روغن نارگیل هم به‌عنوان روغن پخت‌وپز و هم به‌عنوان مکمل غذایی محبوبیت روزافزونی یافته است. مزایای این روغن در زمان استفاده موضعی بر روی پوست و مو نیز بسیار سروصدا کرده است. درحالی‌که این روغن ازنظر مسائل مربوط به سلامتی مانند کم کردن وزن و زوال عقل به شکل گسترده موردمطالعه قرارگرفته است، اطلاعات علمی چندانی درباره استفاده از روغن نارگیل برای پرپشت شدن مو در دست نیست.

بااین‌حال بازارگرمی روغن نارگیل برای سلامت مو همچنان در بازار سلامت طبیعی ادامه دارد. برای استفاده از روغن نارگیل برای ابرو، اندکی از آن را بر روی دستان خود گرم‌کنید و آن را در ناحیه ابرو ماساژ دهید. شما می‌توانید روغن نارگیل را در طول شب روی ابروهای خود بگذارید و صبح آن را بشویید.

2- روغن درخت چای

روغن درخت چای نیز مانند روغن نارگیل با ایجاد یک مانع مرطوب‌کننده در جهت سلامت سلولی و فولیکول باعث رشد و پرپشت شدن ابرو آن می‌شود. درگذشته از این روغن برای درمان بریدگی و جراحات دیگر استفاده می‌شده است، روغن درخت چای به‌عنوان یک درمان پوستی کاربرد دارد. این روغن بدون نیاز به نسخه در دسترس است و شما می‌توانید عصاره آن را مستقیماً برای ابروهای خود بمالید.

برای استفاده، روغن را روزانه استعمال کنید و آن را در طول شب بر روی ابروهای خود بگذارید. این روغن ممکن است باعث واکنش‌های حساسیت‌زا مانند درماتیک (آماس پوست) در برخی از افراد شود. بنابراین قبل از استفاده آن بر روی ابرو، مقدار کمی از آن را بر روی پوست خود مثلاً بر روی بازو امتحان کنید.

باوجودآنکه روغن درخت چای به‌عنوان یک درمان برای پرپشت شدن ابرو کاربرد دارد، هیچ تحقیق عملی در پشتیبانی از این ادعاها صورت نگرفته است. همان‌طور که مرکز ملی سلامت گزارش می‌کند، تحقیقات اندکی بر روی انسان‌ها انجام‌شده است. در این میان تنها نتیجه امیدوارکننده در رابطه با روغن درخت چای در درمان آکنه و عفونت‌های قارچی است.

3- روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس شاید بیشتر از همه به خاطر تأثیرات آرامش‌بخش خود معروف است. اما تصور می‌شود که استعمال موضعی آن با ریزش مو مقابله می‌کند.

عصاره اسطوخودوس را به شکل روزانه را بر روی ابروی خود ماساژ دهید. شما هرگز نباید اسطوخودوس را به شکل خوراکی مصرف کنید زیرا می‌تواند سمی باشد. در صورتی دچار حساسیت هستید، این روغن را باید ابتدا بر روی بخش دیگر از پوست خود امتحان کنید. این روغن در برخی از افراد موجب جوش و خارش می‌شود.

ازنظر تحقیقات علمی، روغن اسطوخودوس به نظر تنها در درمان استرس نویدبخش بوده است. درحالی‌که استفاده از این روغن در درمان ریزش مو ضرری ندارد، مطالعات معتبری که از فایده آن پشتیبانی کند، وجود ندارد.

4 – نخل اره ای

نخل اره‌ای مکملی است که برای درمان ریزش مو کاربرد دارد. برخی از افراد میوه آن را می‌خورند و بقیه از عصاره، کپسول یا چای آن استفاده می‌کنند. این اشکال به‌عنوان مکمل‌های خوراکی به شکل روزانه مصرف می‌شوند. نخل اره‌ای معمولاً به صورت موضعی استعمال نمی‌شود.

درحالی‌که درباره ارتباط نخل اره‌ای با مشکلات پروستات و عفونت‌های دستگاه ادراری تحقیقات زیادی صورت گرفته است، طبق گفته مرکز ملی هداشت مکمل و یکپارچه سازی (NCCIH ) تحقیقات کمی در زمینه کاربردهای دیگر این گیاه صورت گرفته است. این بدان معناست که تحقیق درباره ‌ایمنی و اثر نخل اره‌ای بر روی رشد مو محدود است.

5- آرایش هوشمندانه

در برخی از موارد، پرپشت شدن ابرو مستلزم تکنیک‌های آرایش مناسب است. دراین‌ارتباط نکات زیر را رعایت کنید:

  • ابروهای خود را بیش‌ازحد اصلاح نکنید.
  • همیشه موهای ناخواسته را در روشنایی کم بردارید. درصورتی‌که در محیط روشن ابروها را اصلاح کنید، تمایل به اصلاح بیش‌ازحد در شما بیشتر می‌شود.
  • مداد ابرو را بیش‌ازحد بر روی ناحیه ابرو فشار ندهید.
  • ابروهای خود را هرروز با برس ابرو شانه بزنید.

رعایت این نکات پس از چند هفته، احتمالاً نتیجه خوبی به دنبال خواهد داشت. درصورتی‌که هنوز نتیجه نگرفته‌اید با پزشک خود درباره مداخله مؤثرتر مشورت کنید. در مواردی که ریزش ابرو یا آسیب فولیکول شدیداست، ممکن است پیوند ابرو استفاده شود. این روش برای ریزش موی گسترده و تروما توصیه می‌شود.

مطلب دیگر درک علت کم‌پشت شدن ابروها است. عده‌ای از افراد طبیعتاً ابروهای کم‌پشتی دارند. اگر شما متوجه کم‌پشت شدن ناگهانی ابروهای خود شدید، این می‌تواند نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشد که باید درمان شود. درصورتی‌که متوجه ریزش موی ناگهانی یا جوش و کهیر در اطراف ابروهای خود شدید به پزشک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *