خانه » سلامت » بهداشت دهان و دندان » بوی بد دهان نشانه چیست؟
دلایل بوی بد دهان

بوی بد دهان نشانه چیست؟

بازدیدها: 23

اگر شما در موقع صبحت کردن با دیگران، ملاقات با دوستان یا تعاملات شغلی از بوی بد دهان خود نگران هستید، باید بگوییم که شما تنها نیستید. مطالعات نشان می‌دهند که 50 درصد از بزرگ‌سالان در برخی از دوره‌های زندگی خود با بوی بد دهان دست‌به‌گریبان هستند.

چه عواملی باعث بوی بد دهان می شوند؟

چند دلیل برای داشتن تنفس بدبو وجود دارد. باوجوداینکه بسیاری از این عوامل ایجادکننده بوی بد دهان بی‌خطر هستند. این بوی بد گاهی ممکن است نشانه مسئله جدی‌تری باشد.

باکتری‌ها

بوی بد دهان ممکن است ناشی از وجود صدها باکتری ایجادکننده بوی بد در دهان باشد که به طور طبیعی در آنجا زندگی می‌کنند. دهان مانند یک گرمخانه طبیعی عمل می‌کند که به این باکتری‌ها اجازه رشد می‌دهد. زمانی که شما غذا می‌خورید این باکتری‌ها از تکه‌های باقیمانده غذا در دهان تغذیه می‌کنند و بوی بدی از خود به جای می گذارند.

خشکی دهان

آیا احساس خشکی می‌کنید؟ دهان شما ممکن است به اندازه کافی بزاق تولید نکند. وجود بزاق به این خاطر اهمیت دارد که 24 ساعت در حال شستشوی دهان شماست. اگر شما به اندازه کافی بزاق تولید نکنید، دهان شما به اندازه لازم تمیز نخواهد بود. خشکی دهان ممکن است به خاطر مصرف برخی داروهای مشخص (ازجمله داروهای مورداستفاده برای درمان بی‌اختیاری ادرار، افسردگی، بی‌خوابی، اختلال اضطرابی و فشارخون بالا)، مشکلات غدد بزاقی یا تنفس از راه دهان به خاطر مسدود بودن راه بینی ایجاد شود.

بیماری لثه

بوی بد دهان یا حس طعم بد دهان ممکن است یک نشانه هشداردهنده از بیماری پیشرفته لثه باشد که به خاطر باکتری‌های عامل عفونت حفره دهان، و بدبو به نام پلاک شکل می‌گیرد.

تغذیه

مواد غذایی مانند سیر، پیاز ، قهوه و بسیاری از مواد دیگر باعث بدبو شدن تنفس می‌شوند. چیزی که شما می‌خورید بر بوی هوای بازدم شما تأثیر می‌گذارد.

سیگار کشیدن و تنباکو

سیگار باعث لکه‌دار شدن دندان‌ها و بدبو شدن دهان می‌شود و شما را در معرض مشکلات سلامتی قرار می‌دهد. تنباکو توانایی شما در مزه کردن غذاها را کاهش می‌دهد و بافت لثه را تحریک و متورم می‌سازد. کسانی که از تنباکو استفاده می‌کنند بیشتر دچار بیمارهای لثه می‌شوند. از آنجائی که تنباکو بر حس بویایی تأثیر می‌گذارد، افراد سیگاری بوی دهان خود را تشخیص نمی‌دهند.

بیماری‌ها

عفونت دهان می‌تواند موجب بدبو شدن دهان شود. بااین‌وجود اگر دندان‌پزشک شما از عوامل دیگر جلوگیری کرده باشد و شما دندان‌های خود را هر روز مسواک بزنید و نخ دندان می‌کشید، بوی بد دهان ممکن است ناشی از مشکلات دیگر مانند وضعیت سینوس، مشکلات معده، رفلکس، دیابت، بیماری‌های کبدی و کلیوی باشد. در این موارد با پزشک مشورت کنید.

بوی بد دهان را چگونه برطرف کنیم؟

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

روزی دو بار مسواک بزنید و بین دندان‌های خود را هر روز نخ دندان بکشید تا باکتری‌های عامل ایجادکننده بوی بد را از بین ببرید.

دهان‌شویه

دهان‌شویه‌های موجود در بازار می‌توانند به از بین بردن باکتری‌ها و از بین بردن و پوشاندن موقتی بوی بد دهان به شما کمک کند. هرچند این تنها یک راه‌حل موقتی است. هر چه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن طولانی‌تر باشد، احتمال برطرف شدن بوی بد دهان بیشتر می‌شود.

دندان مصنوعی‌های خود را تمیز کنید

اگر دندان‌های مصنوعی شما متحرک هستند، آن‌ها را هر شب بیرون بیاورید و قبل از استفاده مجدد در هنگام صبح کاملاً تمیز کنید.

مراقب جریان بزاق دهان باشید

برای اینکه بزاق دهان شما بیشتر جریان داشته باشد، سعی کنید غذاهای سالم مانند هویج و سیب بخورید که نیازمند جویدن بیشتر هستند. آدامس‌های بدون قند بجویید و آب‌نبات‌های بدون قند بمکید. دندان‌پزشک شما ممکن است بزاق مصنوعی را توصیه کنید.

سیگار را ترک کنید

کنار گذاشتن عادات خطرناک به هر ترتیب برای بدن شما مفید است. ترک سیگار نه‌تنها دهان شما را خوشبوتر می‌سازد، بلکه کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد.

مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید

اگر درباره علت ایجاد بوی بد در دهان خود نگران هستید به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. چکاپ مرتب به دندان‌پزشک اجازه می‌دهد هرگونه مشکل مانند بیماری لثه یا خشکی دهان را تشخیص دهد و آن‌ها را قبل از آنکه به مشکل جدی تبدیل شوند برطرف سازد. درصورتی‌که دندان‌پزشک تشخیص بدهد شما مشکل دهانی ندارید، به پزشک خانواده مراجعه کنید.

منبع: www.mouthhealthy.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *