خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » هیپوپیگمانتاسیون چیست و راههای مقابله با آن کدام است؟
علت هیپوپیگمانتاسیون و درمان

هیپوپیگمانتاسیون چیست و راههای مقابله با آن کدام است؟

هیپوپیگمانتاسیون چیست؟

هیپوپیگمانتاسیون به لکه های پوستی روشن تر از رنگ طبیعی پوست گفته می‌شود. رنگ پوست بر پایه تولید ماده ای به نام ملانین شکل می گیرد. ملانین پروتئینی است که به پوست، مو و چشمها رنگ می دهد. مقدار ملانین در پوست بسته به قرارگیری در معرض آفتاب و ژنتیک متفاوت است. اما ایجاد اختلال در این رنگ دانه باعث تیره تر شدن یا روشن تر شدن پوست می‌شود.

اگر سلول‌های پوست ملانین کافی تولید نکنند پوست روشن‌تر می‌شود. این کم رنگ شدن ممکن است به شکل نقطه باشد یا کل بدن را پوشش دهد. اندازه و شکل این لکه ها ممکن است تفاوت زیادی با هم داشته باشند. کاهش اسید آمینه تیروزین نیز می‌تواند بر بروز هیپوپیگمانتاسیون تأثیر بگذارد. سلول‌های پوستی از تیروزین برای ساخت ملانین استفاده می‌کنند.

هیپوپیگمانتاسیون احتمال دارد از زمان تولد بر بیمار همراه باشد یا بعدها در سنین بالاتر بروز کند. این بیماری در تمام نژاد رخ می دهد اما در افرادی با پوست تیره تر برجسته تر است زیرا اختلاف بین رنگ طبیعی و لکه های سفید در آن‌ها بیشتر است.

دلیل ابتلا به هیپوپیگمانتاسیون

عوامل مختلفی ازجمله بیماری‌های ژنتیکی که ممکن است باعث روشن تر شدن سراسری بدن شوند در این بیماری نقش دارد.. جراحت، سوختگی، تاول و عفونت ازجمله دلایلی هستند که ممکن است به کم رنگ شدن پوست منتهی شوند. درمان‌های پوستی خانگی مانند استفاده از مواد شیمیایی نیز دراین‌ارتباط اثرگذار هستند. در ادامه شایع‌ترین بیماری‌هایی که باعث هیپوپیگمانتاسیون می‌شوند را معرفی می‌کنیم:

پیتریازیس ورسیکالر

پیتریازیس ورسیکالر ریشه در یک بیماری قارچی دارد که بر روی پوست ایجاد می‌شود. این بیماری به‌خودی‌خود عوارضی ندارد اما لکه های پوسته پوسته حاصل ممکن است دردسرساز شوند.

طبق نظر آکادمی متخصصین پوست آمریکا، این بیماری در کسانی که در نواحی گرمسیر و نیمه گرمسیر زندگی می‌کنند شایع‌تر است زیرا این محیط‌ها برای رشد قارچ مساعد هستند. افرادی که زیاد عرق می‌کنند یا پوست چربی دارند نیز مستعد این بیماری هستند.

لیکن اسکلروسوس

لیکن اسکلروسوس باعث ایجاد لکه های سفیدی می‌شود که درنهایت بزرگ‌تر شده و دچار زخم و خونریزی می‌شوند. این لکه های در ناحیه مقعد و دستگاه تناسلی ایجاد می‌شوند و ممکن است تا سینه، دستها و کل بدن گسترش یابد. طبق بررسی‌ها بروز این بیماری در زنان یائسه بیشتر است.

پیتریازیس آلبا

پیتریازیس آلبا باعث ایجاد لکه های قرمز پوسته پوسته می‌شود. این بیماری در طول زمان به خودی خود بهبود می‌یابد. هیچ علت مشخصی برای آن یافت نشده است هر چند آن را به اگزما ربط می‌دهند. کودکان مبتلا به این بیماری ممکن است با گسترش بیماری در بزرگ‌سالی مواجه شوند.

لک و پیس

لک و پیس با لکه های روشن شناخته می‌شود که پوست را می‌پوشاند. دلیل ایجاد لک و پیش مشخص نیست. در افراد مبتلا ممکن است در هر جای دیگر بدن نیز لکه های روشن تر ایجاد شود.

آلبینیسم

آلبینیسم به خاطر ظاهر شدیداً بی رنگ پوست معروف است. این بیماری ژنتیکی ممکن است موها را سفید و چشمها را آبی روشن سازد. افراد مبتلا به آلبینیسم به خاطر جهش ژنتیکی با این بیماری متولد می‌شوند.

درمان

درمان هیپوپیگمانتاسیون به دلیل ایجاد آن، وضعیت سلامتی، سن و ناحیه تحت پوشش بستگی دارد. بسیاری از افراد مبتلا درصورتی‌که علائم دردسرسازی مشاهده نکنند به دنبال درمان هیپوپیگمانتاسیون نمی‌گردند.

درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد . از نظر برخی از متخصصان این بیماری تا زمانی که التهاب حادی ازجمله سوختگی و زخم به همراه نداشته باشد به درمان نیاز ندارد. گاهی اوقات کم رنگ شدن پوست به خودی خود از بین می‌رود. سلولهای پوست در منطقه تحت تأثیر باید بتواند در هر دو ماه آینده ملانین تولید کنند.

معمول‌ترین گزینه های درمانی استفاده از داروها و ابزارهای مختلف برای روشن تر کردن پوست است. به‌این‌ترتیب اختلاف رنگ با پوست اطراف کمتر می‌شود و برجستگی آن کمتر می‌شود. تکنیک‌های زیر برای کاهش ظاهر لکه های سفید استفاده می‌شوند:

  • استفاده از لایه بردارهای شیمیایی
  • درمابراس
  • لیزر درمانی
  • ژلهای روشن کننده مانند هیدروکینون

درمان‌های مختص بیماریهای مسبب هیپوپیگمانتاسیون

اگر علائم روشن شدن پوست با یک بیماری زمینه ای ارتباط دارند، درمان بیماری به رفع این علائم نیز کمک می‌کند. مثلاً کرمهای ضدالتهابی مورداستفاده برای درمانی لیکن اسکلروسوس و پیتریازیس آلبا با مرطوب کردن پوست، فرایند درمان را سریع‌تر می‌کنند.

داروهای مورداستفاده برای پیتریازیس ورسیکالر نیز به شکل قرص هستند یا به شکل کرم بر روی لکه ها مالیده می‌شوند. توصیه می‌شود هر دو تا چهار هفته یکبار از کرمهای پاک‌کننده استفاده شود تا مانع برگشت قارچ‌ها بشوند.

درمان‌های زیادی برای لک و پیس نیز وجود دارد. طبق گفته آکادمی متخصصان پوست آمریکا نوردرمانی ترمیمی 70% احتمال موفقیت دارد. لیزر درمانی، جراحی و بی رنگ سازی از گزینه های دیگر هستند هر چند ممکن است در طول زمان تأثیر آن کم  شود.

برخی از بیماری‌ها مانند آلبینیسم مادام العمر هستند. با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به اقدامات احتیاطی مشخصی برای جلوگیری از عوارض دیگر نیاز داشته باشید.

عوارض احتمالی

برخی از افراد مبتلا به هیپوپیگمانتاسیون در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. این امر بخصوص در کسانی که به آلبینیسم مبتلا هستند صدق می‌شود. در این موارد پوست در برابر اشعه ماورا بنفش آسیب‌پذیرتر است.

لیکن اسکلروسوس به خودی خود به سرطان منتهی نمی‌شود. اما زخم های شدید مربوط با بیماری ممکن است سرطانی شوند.

آینده بیماری

دورنمای بیماری به علت ایجاد آن بستگی دارد. برخی آسیب ها مانند سوختگی، زخم و عفونت ممکن در طول زمان بهبود یابند، بنابراین رنگ پوست نیز بر خواهد گشت. به‌عنوان‌مثال، پیتریازیس آلبا به خودی خود درمان می‌شود. پیتریازیس ورسیکالر نیز در صورت استفاده از داروهای ضد قارچ درمان می شود. حتی در صورت برگشت دوباره بیماری می توان آن را درمان کرد. در رابطه با لیکن اسکلروسوس نیز چکاپ سالانه یا شش ماه یکبار توصیه می شود.

بیماری هایی مانند آلبینیسم و لک و پیس طول عمر کوتاهی ندارند. کسانی که به لک و پیس مبتلا هستند باید چشم و پوست خود را از آفتاب محافظت کنند. به‌این‌ترتیب می تواند زندگی طبیعی و سالمی داشته باشند.

این بیماری خطر جانی ندارد اما به خاطر نارضایتی از ظاهر می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود. بنابراین، آموزش، حمایت اطرافیان و کسب اطلاعات درباره گزینه های درمانی نگرانیهای عاطفی و اجتماعی را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *