خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » جوش سرسیاه و درمان آن
رفع جوش های سرسیاه

جوش سرسیاه و درمان آن

بازدیدها: 37

جوش سر سیاه چیست؟

جوش‌های سرسیاه به خاطر مسدود شدن فولیکول‌های مو در پوست شما ایجاد می‌شوند. هر فولیکول دارای یک مو و یک غده چربی است که چربی تولید می‌کند. این چربی را سبوم می‌نامند که به نرمی پوست شما کمک می‌نماید. سلول‌های مرده پوست و چربی‌ها در منفذ فولیکول پوست جمع می‌شوند و یک برآمدگی به نام کومدون ایجاد می‌کنند. اگر پوست روی این برآمدگی همچنان بسته بماند این برآمدگی را جوش سرسفید می‌نامند و درصورتی‌که روی این برآمدگی باز شود و در معرض هوا قرار بگیرد ظاهر سیاه‌رنگی می‌گیرد و یک جوش سرسیاه را شکل می‌دهد.

علل ایجاد جوش های سرسیاه چیست؟

  • تولید چربی بیش‌ازحد در پوست
  • تجمع باکتری‌های آکنه به نام propionibaterium روی پوست
  • تحریک فولیکول‌های مو درزمانی که سلول‌های مرده پوست بر اساس یک قاعده منظم نمی‌ریزند
  • تغییرات هورمونی که باعث افزایش تولید چربی در طول سال‌های نوجوانی، در طول قاعدگی یا استفاده از قرص‌های کنترل بارداری می‌شود
  • مصرف داروهای خاصی مانند اندروژن، لیتیوم، کورتیکواستروئید

عده‌ای از افراد فکر می‌کنند که نوع تغذیه آن‌ها در ایجاد آکنه تأثیرگذار است. مصرف لبنیات، مواد غذایی که قند خون را افزایش می‌دهند و کربوهیدرات‌ها ممکن است تا حدی در ایجاد آکنه نقش داشته باشند، اما محققان تاکنون متقاعد نشده‌اند که رابطه محکمی بین تغذیه و ایجاد جوش وجود داشته باشد.

نشانه‌های جوش‌های سرسیاه چیست؟

جوش‌های سرسیاه به خاطر رنگ سیاهشان به‌راحتی روی پوست مشخص می‌شوند. این جوش‌ها اندکی برآمده هستند و خاطر اینکه مانند جوش‌های دیگر التهاب ندارند، دردناک نیستند اما در مواقعی که باکتری‌ها به انسداد فولیکول مو حمله می‌کنند باعث قرمزی و التهاب می‌شوند.

درمان جوش‌های سرسیاه:

درمان‌های بدون نسخه

بسیاری از داروهای مخصوص رفع آکنه در فروشگاه و بدون نسخه در دسترس هستند. این داروها به شکل کرم، ژل و پد به بازار عرضه می شوند که مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرند. ترکیبات این محصولات شامل اسید سالیسیک، بنزوئیل پراکسید و رزورسینول است. این داروها باکتری‌ها را از بین می‌برند، چربی اضافی پوست را می‌گیرند و باعث ریزش سلول‌های مرده پوست می‌شوند.

درمان با نسخه

درمان بدون نسخه نمی‌تواند آکنه شما را کاملا برطرف کند. پزشک شما ممکن است استفاده از داروهای با نسخه قوی‌تری را توصیه نماید. داروهای حاوی ویتامین A مانع ایجاد انسداد در فولیکول‌های مو می‌شوند و جایگزین شدن سلول‌های پوست را سرعت می‌بخشند. این داروها به شکل مستقیم روی پوست قرار می‌گیرند و معمولاً حاوی tretinoin، tazarotene یا adapalene هستند.

پزشک شما ممکن است داروی حاوی بنزوئیل پراکسید و آنتی‌بیوتیک تجویز کند. اگر شما علاوه بر جوش سرسیاه، جوش یا کیست دارید این نوع درمان مفید است.

تخلیه دستی

متخصصان پوست مجرب از ابزار پیلینگ حلقه‌ای ( قلم کومدون) برای خارج کردن انسدادی که موجب جوش سرسیاه شده است استفاده می‌کنند. پس از اندکی باز شدن انسداد، با فشار این وسیله جوش سرسیاه خالی می‌شود.

میکرودرمابراسیون

در این روش، پزشک یا متخصصان پوست از ابزار خاصی که سطح زبری دارد برای سابیدن لایه‌های رویی پوست استفاده می‌شود. سابیدن پوست چربی‌های جمع شده مسبب جوش‌های سرسیاه را از بین می‌برند.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی نیز این چربی‌های جمع شده را از بین می‌برد و شما را از شر سلول‌های مرده پوستی مرتبط با جوش‌های سرسیاه خلاص می‌سازد. در طول این لایه‌برداری از محلول‌های شیمیایی قوی برای پوست استفاده می‌شود. به‌تدریج لایه‌های بالایی پوست برداشته می‌شود و لایه‌های پایین‌تر و صاف‌تر آشکار می‌شوند. لایه‌بردارهای ملایم بدون نسخه در دسترس هستند اما لایه‌برداری قوی‌تر توسط متخصصان پوستی انجام می‌شود.

لیزر و نوردرمانی (فتوتراپی)

در لیزر و نوردرمانی از پرتوهای نور قوی برای کاهش تولید چربی یا کشتن باکتری‌ها استفاده می‌شود. لیزر و نوردرمانی هر دو برای درمان جوش‌های سرسیاه و آکنه بدون آسیب زدن به لایه‌های بالایی پوست به زیر سطح پوست نفوذ می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *