خانه » سلامت » بهداشت دهان و دندان » نکاتی که باید در مورد سفید کردن دندان بدانید
سفید کردن دندان

نکاتی که باید در مورد سفید کردن دندان بدانید

بازدیدها: 22

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن جز کارهایی هستند که برای داشتن دندان‌های سفید و سالم می‌بایست هر روز انجام شوند. اما اگر احساس می‌کنید دندان‌های شما درخشش سابق را ندارند و نسبت به قبل زردتر شده‌اند شما تنها نیستید. طبق بررسی آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا بسیاری از افراد خواهان داشتن لبخند زیبا و سفید کردن دندان هستند.

اگر به سفید کردن دندان‌های خود فکر می‌کنید، لازم است نکاتی دراین‌باره بدانید. در اینجا پنج سؤال رایج که معمولاً درباره این فرایند پرسیده می‌شود را بیان می‌کنیم.

دندان‌ها به چه دلیل تغییر رنگ می دهند؟

غذاها و آشامیدنی‌ها

قهوه، چای و شراب قرمز مقصران اصلی لکه‌دار کردن دندان‌ها هستند. این مواد با دندان‌های ما چه می‌کنند؟ رنگ‌دانه‌های قوی موجود در این مواد به نام کروموژن به بخش سفید و خارجی دندان‌ها شما می‌چسبند و آن‌ها را لکه‌دار می‌کنند.

استفاده از تنباکو

دو ماده شیمیایی موجود در تنباکو به نام تار و نیکوتین لکه‌های مقاومی روی دندان ایجاد می‌کنند. تار به‌طور طبیعی تیره است و نیکوتین تا زمانی که با اکسیژن ترکیب نشود بی‌رنگ است. اما در آخر به ماده متمایل به زردی تبدیل می‌شوند که سطح دندان را لکه‌دار می‌کنند.

بالا رفتن سن

زیر لایه خارجی سخت دندان (مینا) یک‌لایه نرم‌تر به نام عاج دندان وجود دارد. در طول زمان، لایه مینای خارجی سفیدرنگ به خاطر مسواک زدن نازک‌تر می‌شود و عاج زردرنگ بیشتر نمایان می‌شود.

ضربه

اگر ضربه‌ای به دهان شما وارد شود، ممکن است دندان‌های شما در مقابل آسیب با پایه‌گذاری و تشکیل بیشتر قسمت عاج دندان که نسبت به مینای دندان تیره‌تر است ، واکنش نشان می‌دهد.

استفاده از برخی داروها

تیره شدن دندان‌ها ممکن است از عوارض جانبی مصرف برخی آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد روان‌پریشی و داروهای فشارخون بالا باشد. کودکان درصورتی‌که در زمان تشکیل دندان‌ها خود داروهای آنتی‌بیوتیک مانند تتراسایکلین یا داکسی سایکلین ( یا زمانی که در رحم هستند یا نوزادند) استفاده کنند ممکن است بعدها با تغییر رنگ در دندان‌ها مواجه شوند. شیمی‌درمانی و قرار گرفتن سرو گردن در معرض تشعشعات رادیویی نیز می‌توانند موجب تیره شدن دندان‌ها شوند.

سفید کردن دندان چطور عمل می‌کند؟

سفید کردن دندان فرایند ساده ای است. محصولات سفیدکننده حاوی یک یا دو ماده سفیدکننده دندان ( پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکسید) هستند. این سفیدکننده‌ها لکه‌ها را به بخش‌های کوچک تجزیه می‌کنند و با کم کردن تمرکز رنگ دندان‌های شما را درخشان‌تر می‌سازند.

آیا سفید کردن دندان در همه دندان‌ها کارساز است؟

نه . به همین خاطر است که قبل از تصمیم‌گیری برای سفید کردن دندان باید با پزشک مشورت کرد زیرا سفیدکننده‌ها ممکن است برای تمام تغییر رنگ‌ها مناسب نباشند. برای مثال، دندان‌های زرد احتمالاً به سفید کردن جواب می‌دهند اما دندان‌ها قهوه‌ای به آن اندازه به سفید کردن جواب نمی‌دهند و دندان‌هایی با تن رنگ خاکستری به‌هیچ‌وجه به سفیدکننده‌های درمان پاسخ نمی‌دهند. سفید کردن دندان روی روکش‌ها، تاج یا پرکردگی‌های دندان اثرگذار نیست. همچنین درصورتی‌که تغییر رنگ دندان بر اثر مصرف دارو یا ضربه به دندان ایجادشده باشد این مواد سفیدکننده روی آن‌ها تأثیری نمی‌گذارند.

راه‌های سفید کردن دندان چیست؟

قبل از شروع به کار با دندان‌پزشک خود مشورت کنید. در صورت واجد شرایط بودن 4 راه برای بازگرداندن درخشندگی دندان‌های شما وجود دارد:

استفاده از خمیردندان‌های از بین برنده لکه

تمام خمیردندان‌ها با مالیده شدن بر روی دندان‌ها و ساییدن آرام به از بین بردن لکه‌های سطحی کمک می‌کنند. به دنبال خمیردندان‌های سفیدکننده‌ای باشید که در ازبین بردن لکه‌ها دارای مهر تأیید باشند. این نوع خمیردندان‌ها عوامل جلا دهنده اضافی در خود دارند که برای دندان‌های شما بی‌خطر هستند و در از بین بردن لکه‌های مؤثر هستند. برخلاف مواد  سفیدکننده‌ این محصولات مورد تأیید رنگ دندان را تغییر نمی‌دهند زیرا تنها لکه‌های روی سطح را از بین می‌برند.

بلیچینگ (یا سفید کردن دندان ) در مطب

این فرایند بلیچینگ نام دارد و معمولاً تنها به یک جلسه درمان نیاز دارد. دندان‌پزشک یا از ژل‌های محافظ بر روی لثه‌های شما می‌مالد یا روکش لاستیکی را برای محافظت از لثه‌ها بر روی آن‌ها می‌کشد. پس‌ازآن از مواد سفیدکننده بر روی دندان‌ها استفاده می‌کند.

سفید کردن دندان در منزل با تجویز دندان‌پزشک

در این روش، دندان‌پزشک شما یک “تری” (قالب  پلاستیکی) آماده مخصوص دندان‌هایتان به شما می‌دهد . در این مورد، دندان‌پزشک دستوراتی درباره نحوه قرار دادن محلول سفیدکننده در تری و مدت زمان استفاده از آن به شما ارائه می‌کند. درصورتی‌که با سفید کردن در منزل خود و با سرعت کمتر راحت‌تر هستید، می‌تواند از این روش استفاده کرد، اما باید با دستورات دندان‌پزشک انجام شود. بلیچینگ (یا سفید کردن) خارج از مطب را می‌توان در هر جا از چند روز تا چند هفته انجام داد.

محصولات سفیدکننده بدون نسخه

شما می‌توانید از فروشگاه‌ها خمیردندان یا نوارهای سفیدکننده دندان که به شکل نوارچسب هستند تهیه کنید. غلظت ماده سفیدکننده در این محصولات کمتر از چیزی است که دندان‌پزشک در مطب استفاده می‌کند. اگر به فکر استفاده از کیت‌های سفیدکننده بدون نسخه هستید، با پزشک خود درباره گزینه بهتر مشورت کنید و به دنبال محصولات مورد تأیید بگردید. زیرا در صورت مورد تأیید بودن این محصولات از نظر بی‌خطر بودن و مؤثر واقع‌شدن موردبررسی و آزمایش قرار گرفته‌اند.

آیا سفید کردن دندان (بلیچینگ) عوارض جانبی دارد؟

عده‌ای از کسانی که از سفیدکننده‌های دندان استفاده می‌کنند ممکن است دچار حساسیت شوند. این مشکل ‌زمانی رخ می‌دهد که پراکسید موجود در ژل‌های سفیدکننده از طریق مینا به لایه نرم‌تر دندان یعنی عاج نفوذ کند و عصب دندان شما را تحریک نماید. در بیشتر موارد حساسیت موقتی است. شما می‌توانید درمان را به تعویق بیندازید و در موقع دیگری آن را امتحان کنید.

استفاده بیش‌ازحد از سفیدکننده‌ها می‌تواند برای مینا یا لثه‌ها مضر باشد. پس از دستورالعمل‌ها و توصیه‌های دندان‌پزشک پیروی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *