خانه » سلامت » بیماریهای دستگاه ادراری » دیابت بی مزه در بارداری و راههای کنترل آن
دیابت بی مزه

دیابت بی مزه در بارداری و راههای کنترل آن

دلیل اهمیت کنترل قند خون در طول بارداری این است که بارداری با مقاومت انسولین همراه می باشد. در طول بارداری تغییرات هورمونی زیادی در بدن مادر رخ می دهد. هدف این تغییرات هورمونی تضمین رسیدن مواد مغذی لازم به جنین است. در صورتی که ترشح هورمون وازوپرسین از غده پانکراس (لوزالمعده) دچار اشکال شود بدن مادر نمی تواند بر مقاومت انسولین غلبه کند و مادر دچار دیابت بارداری می شود. شاید تا به حال نام دیابت شیرین و دیابت بی مزه را شنیده باشید. ما در این مقاله قصد داریم درباره دیابت بی مزه در بارداری صحبت کنیم. اما دیابت بی مزه چیست و چه تفاوتی با دیابت شیرین دارد.

دیابت بیمزه چیست؟

خوردن آب فراوان و تولید زیاد ادرار بسیار رقیق از علائم شناخته شده دیابت بی مزه هستند. تولید نشدن هورمونی به نام هورمون ضد ادرار از غده فوق کلیوی باعث می شود کلیه نتواند آب را حفظ کند و ادرار بیش از حدی تولید نماید. ترشح این هورمون به طور کلی کلیه ها را تحریک می کند تا آب اضافی را از ادرار جذب کنند و به این ترتیب میزان آب بدن و تولید ادرار تنظیم می شود. اما در دیابت بی مزه بدن توانایی کنترل تعادل آب بدن را از دست می دهد.

حجم ادرار در یک فرد سالم بین 1 تا 2 لیتر است. ولی حجم ادرار در افراد مبتلا به دیابت بیمزه ممکن است بین 3 تا 20 لیتر برسد. این از دست رفتن آب باعث ایجاد تکرر ادرار و تشنگی می شود.

در دیابت بیمزه بدن آب زیادی از طریق ادرار از دست می دهد و علاوه بر بیماری دیابت در معرض خطر کم آبی قرار می گیرد. در صورتی که بیمار کم آبی خود را با نوشیدن آب اضافی جبران نکند می تواند خطرناک باشد.

تکرر ادرار مهمترین علامت هشدار دهنده دیابت بیمزه محسوب می شود. این تکرر ادرار در طول شب ممکن است خواب بیمار را برهم بزند. تشنگی ناشی از دفع بیش از حد آب دومین نشانه مهم بیماری است.  و در ادامه درصورتی که بیمار آب کافی دریافت نکند و دچار کم آبی شود علائمی مانند بی حال، تب، استفراغ و اسهال به نشانه های قبلی اضافه می شود. این علائم ممکن است به مرور زمان تشدید شوند.

در مواردی که کم آبی شدید باشد بیمار ممکن است دچار هایپرناترمی (یا هیپرناترمی) شود. این بیمار در اثر بالا رفتن سدیم خون ایجاد می شود و عوارض خطرناکی به دنبال دارد.

تفاوت دیابت شیرین و دیابت بیمزه در چیست؟

تفاوت دیابت شیرین و دیابت بیمزه در این است که در دیابت شیرین سطح قند خون بالا می رود و این گلوکز اضافی  از طریق ادرار دفع می شود. به همین خاطر ادرار حاوی مقدار زیادی گلوکز خواهد بود و ادرار تیره تر و غلیظ تر می شود. اما در دیابت بیمزه ادرار بی رنگ، بیمزه و بی بو است و بسیار رقیق می باشد.

دیابت بیمزه در بارداری

دیابت بیمزه به ندرت در بارداری رخ می دهد و از هر 300000 مادر باردار 1 تا 6 نفر به این عارضه مبتلا می شوند. دیابت بیمزه در بارداری معمولاً در انتهای سه ماه دوم یا اوایل سه ماه سوم ظاهر می شود و 2 تا 3 هفته پس از زایمان به خودی خود رفع می گردد.

علت

دیابت بیمزه بارداری دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها به پیش از حاملگی مربوط می شود و سایر عوامل در طول بارداری ایجاد می شوند. در طول بارداری جفت ممکن است آنزیمی ترشح کند که در عملکرد هورمون وازوپرسین اختلال ایجاد نماید. این هورمون میزان ادرار را کنترل می کند.

گاهی اوقات عوامل مانند پره اکلامپسی که از عوارض بارداری است در ایجاد بیماری نقش دارد.

علائم

دیابت بیمزه در بارداری همان نشانه های کلی دیابت بیمزه یعنی تشنگی  و تکرر ادرار را دارا است.

دیابت بیمزه بارداری ممکن است حتی باعث بی اختیاری ادرار و شب ادراری شود. بیشتر زنان باردار در اثر رشد جنینی و فشاری که به مثانه وارد می شوند شبها احساس پری می کنند و بیشتر به دستشویی می روند. اما در صورتی که این نیاز به دفع ادرار زیاد و با تشنگی همراه باشد می توان آن را از علائم احتمالی دیابت بیمزه قلمداد کرد.

همانطور که گفتیم در صورتی که بیمار دچار کم آبی شود علائمی مانند ضعف، سرگیجه و حالت تهوع به سایر نشانه های اضافه می شود. کم آبی می تواند هم برای مادر و هم جنین خطرناک باشد.

تشخیص

پزشک برای تشخیص بیماری آزمایش ادرار تجویز می کند. در آزمایشگاه رنگ و غلظت ادرار بررسی می شود. در دیابت بیمزه با توجه به دفع مقدار زیادی آب ادرار بسیار رقیق و بی رنگ می شود. علاوه بر آزمایش ادرار پزشکان از آزمایش خون برای تشخیص بیماری استفاده می کنند.

درمان

در صورت مشاهده علائمی مانند تکرر ادرار بخصوص در هنگام شب، تشنگی شدید و نوشیدن آب بیش از حد معمول به پزشک مراجعه کنید.  در بیشتر موارد این بیماری پس از 4 تا 6 هفته پس از زایمان از بین می رود و با زایمان بعدی دوباره بازمی گردد.

پزشک ممکن است تشخیص بدهد که شما نیاز به درمان ندارید. اما برای اطمینان از اینکه بدن شما بیش از حد آب از دست نمی دهد پزشک از شما می خواهد به طور مرتب به مطب مراجعه کنید. زنانی که با مشکل دیابت بیمزه در بارداری مواجه هستند باید مرتبا تحت نظر باشند.

همچنین برای جلوگیری از کم آبی بدن به مصرف مایعات فراوانی نیاز دارید. پزشک ممکن است داوری دسموپرسین را تجویز نماید که نوع مردانه هورمون وازوپرسین است. این دارو معمولاً به شکل اسپری بینی استعمال می شود. این درمان به کنترل ادرار کمک می کند و با کنترل آب از طریق کلیه شب ادراری را رفع می نماید.


آهین مجله سلامت و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *