خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » هیپرهیدروزیس یا ازدیاد تعرق را چگونه درمان کنیم؟ – معرفی آخرین روشهای مورد استفاده
هیپرهیدروزیس یا ازدیاد تعرق

هیپرهیدروزیس یا ازدیاد تعرق را چگونه درمان کنیم؟ – معرفی آخرین روشهای مورد استفاده

بازدیدها: 26

هیپرهیدروزیس چیست؟

هیپرهیدروزیس به اختلال تعرق بیش از حدی گفته می شود که به گرما یا فعالیت زیاد ربطی نداشته باشد. این تعریق ممکن است آنقدر زیاد باشد که لباس شما را کاملا خیس کند یا قطرات عرق از دستان شما بچکد.

اگرچه هیپرهیدروزیس خطری برای انسان ندارد، عرق کردن بیش از حد می تواند خجالت آور باشد. همچنین ممکن است اضطراب را به دنبال داشته باشد و تعاملات کسب و کار و اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد. در موارد شدید فرد ممکن است در نگه داشتن خودکار یا فرمان ماشین در دست مشکل داشته باشد و حتی دست دادن با دیگران برای او به معضل تبدیل شود.

هیپرهیدروزیس یا ازیاد تعرق ممکن است دلیل نامشخصی داشته باشد. اما گاهی به سبب بیماری دیگر رخ می دهد. این مشکل در برخی موارد از عوارض جانبی مصرف برخی داروها محسوب می شود. این تعریق زیاد ممکن است تنها بر یک ناحیه خاص یا کل بدن تاثیر بگذارد.

بسیاری از مردم ممکن است به دنبال درمان هیپرهیدروزیس نباشند. این بدان دلیل است که آنها نمی دانند این مشکل قابل درمان است.

در صورتی که تعریق زیاد شما با سرگیجه، درد در قفسه سینه یا حالت تهوع همراه است فورا به پزشک مراجعه کنید.

علت ایجاد هیپرهیدروزیس

عرق کردن یک واکنش طبیعی به شرایطی مانند گرمای هوا، فعالیت فیزیکی، استرس، احساس ترس یا خشم است. اما در هیپرهیدروزیس دلیل عرق کردن مشخص نیست و تعریق بیش از حد معمول است. هیپرهیدروزیس انواع مختلفی دارد.

1- هیپرهیدروزیس کانونی اولیه

در نوع اول تعریق در پاها، دستها، صورت، سر و زیربغل رخ می دهد. این نوع هیپرهیدروزیس در کودکی شروع می شود. حدود 30-50 درصد از افراد مبتلا سابقه خانوادگی تعریق زیاد دارند.

3- هیپرهیدروزیس عمومی ثانویه

این نوع هیپرهیدروزیس ناشی از یک بیماری یا از عوارض برخی داروها است و در بزرگسالی آغاز می شود. تعریق ممکن است در همه جای بدن باشد یا تنها در یک ناحیه بدن رخ بدهد. در این وضعیت شما ممکن است در حین خواب نیز عرق کنید.

مواردی که باعث این نوع تعریق زیاد می شوند عبارتند است:

 • سکته
 • بیماری پارکینسون
 • بیماریهای ریوی
 • پرکاری تیروئید
 • یائسگی
 • بیماری قلبی
 • سرطان
 • اختلال در غده آدرنال (غده فوق کلیوی)
 • بیماریهای عفونی مانند HIV یا سل

تعریق زیاد گاهی از عوارض نادر استفاده از برخی داروها است. هرچند در ارتباط با برخی داروهای ضدافسردگی این عارضه معمول است.

درمان

در صورتی که تعریق زیاد به سبب ایجاد یک بیماری دیگر به وجود آمده باشد، آن بیماری باید درمان شود. اما اگر این تعریق زیاد دلیل مشخصی نداشته باشد، درمان بر کنترل تعریق تمرکز می کند.

1- درمان دارویی

داروهای ضدعرق با نسخه: پزشک معمولا اول از همه داروی ضدعرق حاوی آلومینیوم کلراید را تجویز است. این دارو باعث تحریک پوست و چشم می شود. مراقب باشید دارو به داخل چشمان شما نرود. کرمهای تجویزی با نسخه  نظیر کرمهای حاوی گلیکوپیرولات نیز به کاهش تعریق کمک می کنند.

داروهای مسدود کننده عصب: این داروها مانع انتقال تکانه های عصبی پاراسمپاتیک می شوند. معمولا علائم پس از 2 هفته مصرف از بین می روند. از عوارض احتمالی این داروها خشکی دهان، تاری دید و مشکلات مثانه است.

داروهای ضد افسردگی: برخی داروهای ضدافسردگی می توانند باعث کاهش تعریق شوند. علاوه بر این، این داروها با کاهش اضطراب مانع بدتر شدن هیپرهیدروزیس می شود.

2- جراحی و روشهای دیگر

جراحی : این روش تنها در موارد شدید توصیه می شود. جراح در طول این جراحی عصبهای کنترل کننده عرق در دستان شما را می برد، می سوزاند و یا می بنند. . این کار برای اعصابی بکار میرود که پیامها را به غدد عصبی می برند. این روش سمپاتکتومی نام دارد و آخرین روشی است که پزشکان به آن متوسل می شوند. در صورتی که تعریق زیاد فقط در زیر بغل شما رخ می دهد، یک روش دیگر برداشتن غدد عرق در زیربغل می باشد.

تزریق بوتاکس: سم بوتولینوم موجود در بوتاکس عصب های تحریک کننده غدد تعریق  را مسدود می کنند. تاثیر تزریق بوتاکس 6 تا 12 ماه طول می کشد. بنابراین پس از مدتی نیاز به تکرار دارد. برخی از افراد ممکن است ضعف عضله در ناحیه مورد درمان را تجربه کنند.

یونتوفورزیس : در این روش از دستگاهی استفاده می شود که با استفاده از الکتریسته مستقیم آب یونیزه شده را از پوست عبور می دهد. برای این کار دستها و پاها را درون ظرفی پر از آب قرار می دهند. در ادامه، یک جریان الکتریکی بدون ایجاد درد از آب عبور می کند. بیمار معمولا پس از 2 هفته استفاده بهبود در علائم را مشاهده می کند.

لیزر درمانی و میرا درای: در لیزر درمانی پزشک با تمرکز بر غدد عرق زیر بغل آنها را از بین می برد. این روش سریع انجام می شود و به زمان بهبود کمی نیاز دارد.  میرادرای نیز به روشی گفته می شود که با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی غدد عرق را از بین می برند. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود. برای دریافت نتیجه مطلوب می توان این فرایند را 2-3 بار تکرار کرد.

درمان های خانگی

موارد زیر برای کمک به مقابله با تعریق زیاد و بوی بد بدن بکار می روند:

 • می توانید از داروهای ضدعرق بدون نیاز به نسخه استفاده کنید.
 • استحمام مرتبط باعث کنترل باکتریهای روی پوست می شود. پس از حمام کردن خود را کاملا خشک کنید.
 • از قابض ها استفاده کنید. می توانید محصولات بدون نسخه حاوی اسید تانیک استفاده کنید.
 • لباس مناسب فعالیت خود انتخاب کنید. پوشیدن لباس پنبه ای، پشمی و ابریشمی امکان نفس کشیدن به پوست را می دهند.
 • کفش و جوراب ساخته شده از مواد طبیعی بپوشید. جوراب خود را مرتبا تعویض کنید.
 • از تکنیک های تمدد اعصاب مانند یوگا، مدیتیشن و بیوفیدبک استفاده کنید. این کارها به کاهش استرس که از عوامل تحریک کننده تعریق است می کنند.

حتما ببینید

درماتیت آتوپیک

اگزما و درماتیت آتوپیک – نشانه ها، تشخیص و درمان

بازدیدها: 28اگزما چیست؟ اگزما به انواع مختلف ورم پوست گفته می شود که نام دیگر …

لیپوما

لیپوما یا غده های چربی زیرپوستی + تشخیص و درمان

بازدیدها: 19لیپوما چیست؟ لیپوما به توده‌های چربی گفته می شود که به‌آرامی زیر پوست رشد …

قارچ کاندیدا

قارچ کاندیدا و عفونت های قارچی ناشی از آن

بازدیدها: 35قارچ کاندیدا یکی از قارچ‌هایی است که در بدن و روی پوست زندگی می‌کند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *