خانه » سلامت » اسکار هیپرتروفیک – نحوه از بین بردن جای زخم و سوختگی
اسکار هیپرتروفیک

اسکار هیپرتروفیک – نحوه از بین بردن جای زخم و سوختگی

بازدیدها: 7

اسکار هیپرتروفیک چیست؟

اسکار هیپرتروفیک به جای زخم ضخیم، بزرگ و اغلب برامده گفته می شود که در قسمت آسیب دیده پوست شکل میگیرد.

وقتی بدن به دلیل آسیب فیزیکی دچار جراحت می شود، ممکن است به عنوان بهبود زخم اسکار شکل بگیرد

اسکار در ابتدا قرمز و برامده است و به مرور زمان صاف و رنگ پریده تر می شود. ایجاد اسکار در فرایند بهبودی زخم معمول است اما اسکار هیپرتروفیک به پاسغ غیر طبیعی به ضربه یا آسیب گفته می شود.

در بدن برخی افراد، سلولهایی به نام میوفیبربلاست بیش از حد کلاژن تولید می کنند. این امر در نتیجه نوع مهارت فرد و تمایلات بهبودی اتفاق می افتد. در بیشتر مواقع تولید بیش از اندازه کلاژن زمانی رخ می دهد که زخم دارای عفونت یا ملتهب باشد. مثلا در آسیب های وارد شده به مفصل که کشش و حرکت زیادی را تحمل می کنند یا زخمهایی که بدون بخیه رها می شوند، اسکار هیپرتروفیک مشاهده می شود.

اسکار هیپرتروفیک چگونه ایجاد می شود؟

اسکار یا جای زخم از عوارض معمول سوختگیها هستند. اما بریدگی، سوراخ شدن یا حتی آکنه نیز ممکن است اسکار ایجاد کنند. اسکار هیپرتروفیک شبیه اسکار کلوئیدی است اما شدت کمتری دارد و اسکار فراتر از لبه های اولیه زخم پیشرفت نمی کند.

سلولها برای ترمیم پوست کلاژن تولید می کنند. گاهی اوقات این سلولها بیش از حد کلاژن تولید می کنند و در نتیجه آن یک جوشگاه برامده ایجاد میک نند.

برخی  از افراد به خاطر نوع پوست، ژنتیک و سن خود مستعد ایجاد اسکار هستند. اسکار هیپرتروفیک به دو دلیل ممکن است رخ بدهد:

ترما فیزیکی: التهاب ، عفونت و کشش ممکن است باعث تولید بیش از اندازه کلاژن در پوست شوند. در صورت لمس سوراخ شدگی در حین بهبودی نیز امکان ایجاد اسکار هیپرتروفیک وجود دارد. این امر به خاطر جایجایی سوراخ نیز ممکن است رخ بدهد.

تحریک شیمایی: محصولات شیمیایی و مراقبت فردی ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند که باعث تحریک بهبود سوراخ شوند. مواد آرایشی، اسپریها و مواد لایه بردار از اینگونه مواد هستند. محصولاتی که عطر و رنگی تندی دارند نیز مشکل ایجاد می کنند

بروز اسکار هیپرتروفیک چهار تا هشت هفته طول می کشد. اسکار قبل از چروک شدن در طول زمان ممکن است به سرعت تا شش ماه رشد کند. و کوچکتر شدن آن احتمالا چند ماه یا چند سال طول می کشد.

اسکار برای شکل گیری کامل به یک سال زمان نیاز دارد. این به آن بستگی دارد که پوست فرد برای ترمیم خود به چه مدت زمان نیاز داشته باشد.

ویژگی های اسکار هیپرتروفیک

محدودیت حرکت، زیرا پوست در این حالت دیگر انعطاف پذیر نیست.

شکل گیری اسکار هیپرتروفیک درون مرز زخم اولیه.

ایجاد بافت بهبود یافته ضخیم تر از معمول

شروع قرمزی و برامدگی که به تدریج صاف تر و کم رنگ تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *