خانه » سلامت » میلوگرافی چیست؟ آشنایی به میلوگرافی ستون فقرات و روند انجام آن
میلوگرافی

میلوگرافی چیست؟ آشنایی به میلوگرافی ستون فقرات و روند انجام آن

بازدیدها: 5

میلوگرافی چیست؟

میلوگرافی به استفاده از اشعه ایکس و یک رنگ خاص یا همان ماده حاجب برای گرفتن تصویر از فضای بین استخوان های موجود در ستون مهره ها گفته می شود. میلوگرافی بخصوص پس از جراحی ها در بررسی نخاع کاربرد دارد. بررسی ناهنجاری دیسک در بیمارانی که نمی توانند ام آر ای را تحمل کنند نیز به این روش صورت می گیرد.

 در مواردی که پزشکان به دنبال وجود مشکل در ستون فقرات یا مغز می گردند مثلاً در آرتریت ستون فقرات یا نشت مایع مغزی نخاعی در مغز این روش تصویربرداری کاربرد دارد. همچنین در مواقعی که MRI و سی تی اسکن اطلاعات لازم درباره دلیل مشکل ایجاد شده را به ما نمی دهند از میلوگرافی استفاده می شود.

ماده حاجب ناحیه مورد نظر را روشن می کند و زیر اشعه ایکس به رنگ سفید دیده می شود. به این ترتیب رادیولوژیست می تواند نخاع، عصب ها و کانال ها را با جزئیات مشاهده کند.

در میلوگرافی از فلوروسکوپی و تزریق ماده حاجب برای ارزیابی نخاع، ریشه های عصبی و پرده مغز یا مننژ استفاده می شود. فلوروسکوپی شکلی از اشعه ایکس است. اشعه ایکس پرکاربردترین و قدیمی ترین شکل تصویربرداری پزشکی محسوب می شود و بسیاری از ما با نام آن آشنا هستیم. تصویربرداری با اشعه X مستلزم قرار گرفتن قسمتی از بدن در زیر دوز پایینی از پرتو یونیزه کننده برای نشان دادن تصویری از درون بدن است.

اقدامات لازم قبل از انجام میلوگرافی

6 ساعت قبل از انجام آزمایش غذا نخورید.

اگر سیگاری هستید پزشک ممکن است از شما بخواهد در روز آزمایش و روز قبل از آن از سیگار کشیدن خودداری کنید. سیگار کشیدن می تواند باعث سردرد یا حالت تهوع پس از آزمایش شود.

آبرسانی کافی تا زمانی انجام آزمایش حائز اهمیت است. توصیه می شود قبل از انجام آزمایش 4-8 انس مایعات در هر دو ساعت مصرف شود. این رژیم را می توان در زمان بیداری از ظهر روز قبل از آزمایش تا 2 ساعت قبل از آن دنبال کرد. می توانید از مایعات شفاف مانند آب، چای، آب میوه، قهوه و آب قند استفاده کنید. این مایعات نباید حاوی الکل باشند. آب پرتغال مایع شفاف محسوب نمی شود.

اگر داروهای زیر را مصرف می کنید باید تا دو روز قبل و بعد از انجام میلوگرافی از آن استفاده نکنید. این داروها عبارتند از فنوتیازین ها، آمی تریپتیلین ها و مهارکننده های MAO . در صورت مصرف این موارد با پزشک مشورت کنید.

اگر از داروهای رقیق کننده خون و ضدپلاکت استفاده می کنید چند روز قبل از انجام آزمایش این مسئله را با رادیولوژیست خود در میان بگذارید. مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر کومدین باید قبل از آزمایش متوقف شوند. درباره دستورالعمل مصرف با پزشک مشورت کنید. توصیه می شود مصرف داروی ضدپلاکت 7 روز قبل از آزمایش متوقف شود. این رقم برای وارفارین 5 روز و هپارین با وزن مولکولی پایین 2 روز است.

اگر به مواد حاجب یا ید حساسیت دارید این مسئله را با پزشک در میان بگذارید. در این ارتباط چند روز قبل از انجام میلوگرافی این مسئله را با رادیولوژیست مربوطه مطرح کنید.

نحوه انجام میلوگرافی

در ابتدا از شما خواسته می شود لباس مخصوص را بپوشید. پرستار به منظور دریافت وریدی مایعات و داروهای مورد نیاز در طول تصویربرداری به شما آنژیوکت وصل خواهد کرد و تا زمانی مرخصی از مرکز آن را همراه خود خواهید داشت. روشهای مختلفی برای انجام این تصویر برداری وجود دارد. معمولاً رادیولوژیست شما را بر روی تخت اشعه ایکس به شکم می خواباند و ستون فقرات شما را در مانیتور مشاهده می کند. با این کار بهترین محل برای تزریق را انتخاب می کند.

او ابتدا محل را ضدعفونی کرده و ماده بی حسی را در آنجا تزریق می کند. پس از بی حسی ماده حاجب را در جای خود تزریق می نماید. در طول آزمایش، تخت اشعه ایکس اندکی کج می شود تا ماده حاجب به قسمت مختلف ستون فقرات برسد. پس از آن رادیولوژیست مسیر ماده حاجب را در مانیتور دنبال می کند و در موقعیت های مختلف تصویر برداری می نماید.

پرستار در طول انجام علائم حیاتی شما را کنترل کرده و نیاز به مسکن را بررسی می کند. پس از آن سی تی اسکن از ستون فقرات در اتاق دیگری  از شما گرفته می شود.

زمانی تخمینی برای انجام میلوگرافی 2 ساعت است اما ممکن این تصویر برداری بیشتر طول بکشد.

اقدامات لازم پس از انجام آزمایش

 • معمولاً دو ساعت پس از انجام آزمایش شما را در مرکز درمانی نگه می دارند تا مطمئن شوند حال شما کاملا خوب است.
 • ممکن است پس از انجام آزمایش نتوانید رانندگی کنید. لطفاً از کس دیگری بخواهید شما را به منزل برساند.
 • نگران باقی ماندن ماده حاجب نباشید. نیازی به خارج کردن ماده حاجب نیست. این ماده توسط بدن جذب و 1 تا 2 روز بعد از طریق ادرار دفع خواهد شد.
 • داشتن سردرد 24 ساعت پس از میلوگرافی طبیعی است.
 • در صورت احساس درد می توانید از مسکن هایی مانند استامینوفن استفاده کنید.
 • طوری دراز نکشید که کل بدن شما در یک راستا باشد. تا 24 ساعت پس از انجام آزمایش در موقع دراز کشیدن سر خود را بالاتر از سایر نقاط بدن قرار دهید.
 • از یک یا دو بالشت به منظور تکیه گاه سر و شانه استفاده کنید.
 • آب زیادی بنوشید. نوشیدن مایعات به خارج کردن ماده حاجب از بدن کمک می کند و از سردرد جلوگیری می نماید.
 • تا 24 ساعت پس از انجام آزمایش از خوردن الکل خودداری کنید.
 • یک روز استراحت کنید و پس از آن به روال عادی کار خود بپردازید.
 • به مدت دو روز ورزش نکنید و شی سنگین تر از 5/2 کیلو بلند نکنید.
 • در منزل می توانید مصرف داروهای معمول خود را از سر بگیرد مگر آنکه پزشک دستور دیگری تجویز کرده باشد.
 • در مورد شروع مصرف دوباره رقیق کننده های خون با رادیولوژیست خود مشورت کنید.
 • تا حد امکان از سرفه، عطسه، حرکت ناگهانی و وارد آوردن فشار به مدت 1-2 روز پس از آزمایش خودداری کنید.
در صورت مشاهده موارد زیر به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید:
 • تب بالا 38 درجه
 • سفتی گردن
 • سردردی که بیش از 24 ساعت طول بکشد یا پس از دراز کشیدن و استراحت بدتر شود
 • ضعف، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پاها
 • حالت تهوع و استفراغ شدید پس از 24 ساعت

عوارض احتمالی

سی تی اسکن به جز زنان باردار برای بیشتر افراد بی خطر است. در صورتی که باردار هستید، سابقه حساست به دارو و مواد تزریقی دارید، مبتلا به دیابت، آسم، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا تیروئید هستید با پزشک صحبت کنید. همچنین در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون به پزشک اطلاع دهید.

عوارضی مانند سردرد، حالت تهوع، استفراغ در 5 تا 10 درصد افراد مشاهده می شود. اما این عوارض نباید شدید باشند.

حتما ببینید

ساییدگی مفصلی

ساییدگی مفصلی زانو و آرتروز- راهکارهای درمانی و کاهش درد زانو

بازدیدها: 7ساییدگی مفصلی مشکلی است که بیماران مبتلا به آرتریت با آن مواجه هستند. آرتریت …

پارونیشیا

پارونیشیا – عفونت باکتریایی یا قارچی ناخن

بازدیدها: 2پارونیشیا چیست؟ پارونیشیا به عفونت اطراف ناخن گفته می شود. نوعی باکتری یا قارچ …

ریش ریش شدن اطراف ناخن

دلیل ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن چیست؟ + درمان

بازدیدها: 1ریشه ناخن چیست؟ ریشه ناخن در واقع بخشی از ناخن نیست بلکه قسمتی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *