خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » برای درمان شکنندگی ناخن چه کاری می توانیم انجام دهیم

برای درمان شکنندگی ناخن چه کاری می توانیم انجام دهیم

بازدیدها: 9

ناخن‌های شما که از چند لایه پروتینی به نام کراتین ساخته شده اند و به عنوان محافظ انگشتان دست و پای شما عمل می کنند. کراتین ماده تشکیل دهنده سلولهای پوست و مو نیز محسوب می‌شود و ناخن‌ها را از آسیب حفظ می کند. اما شکاف خوردن، پوسته پوسته شدن یا شکنندگی ناخن چیز عجیبی نیست.

در واقع، طبق نظر دانشکده پزشکی هاروارد، 27 درصد از زنان دچار نوعی شکنندگی ناخن به نام اونیکورکسی هستند. این مسئله ممکن است نتیجه اختلالات یا بیماریهای زمینه ای یا عوامل خارجی دیگر باشد.

این مطلب را بخوانید تا درباره دلایل شکنندگی ناخن و کارهایی که می‌توانید برای حفظ سلامت و استحکام آن انجام دهید، اطلاعات کسب کنید.

علت شکننده بودن ناخن چیست؟

طبق نظر دانشکده استئوپاتی تخصص پوستی آمریکا (AOCD)، شکنندگی ناخن به دو گروه تقسیم می‌شود: شکنندگی و خشکی یا شکنندگی و نرمی ناخن

ناخن‌های خشک و شکننده معمولا به خاطر کم‌آبی به این حالت درمی‌آیند که دلیل آن شستشو و خشک‌کردن مکرر ناخن‌ها است. از سوی دیگر، نرمی و شکننده بودن به خاطر رطوبت بیش‌ازحد ایجاد می‌شود و اغلب به علت قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض مواد شوینده، پاک‌کننده‌های خانگی و پدها پاک‌کننده ناخن به وجود می‌آیند.

دلایل دیگر شکنندگی ناخن عبارت‌اند از:

سن: ناخن به‌طورمعمول با افزایش سن تغییر می‌کنند و کدر و شکننده می‌شوند. درحالی‌که ناخن‌های پا ضخیم‌تر و سخت می‌شوند، ناخن‌های دست اغلب نازک و شکننده می‌شوند.

کمبود آهن: این شرایط زمانی ایجاد می‌شوند که بدن به‌اندازه کافی آهن دریافت نکند که باعث کاهش سطح گلبول‌های قرمز خون می‌شود. پزشک شما ممکن است سطح فری تین خون شما را اندازه بگیرد و در صورت پایین بودن آن مکمل دارویی برای شما تجویز کند.

کم‌کاری تیروئید: نشانه‌های کم‌کاری تیروئید علاوه بر شکننده بودن ناخن ممکن است شامل ریزش مو، خستگی، کاهش وزن، یبوست و افسردگی باشد. پزشک شما می‌تواند با هورمون مصنوعی تیروئید به نام لووتیروکسین که به شکل خوراکی مصرف می‌شود، شما را درمان نماید.

سندرم رینود: این سندرم با مشکلات مربوط به گردش خون در اندام‌ها شناخته می‌شود که می‌تواند بر سلامت ناخن تأثیرگذار باشد. پزشک شما ممکن است داروهای مسدودکننده کانال کلسیم مانند آملودیپین یا نیفدیپین یا جایگزین‌هایی مانند لوزارتان، فلوکستین یا سیلدنافیل تجویز نماید.

AOCD یک نکته تشخیصی را برای تعیین اینکه شکننده بودن ناخن ناشی از عامل اختلال داخلی است یا عامل محیطی خارجی پیشنهاد می‌کند: “اگر ناخن‌های دست دارای شکاف بودند اما ناخن‌های پا مستحکم هستند، عامل خارجی دلیل ایجاد شکنندگی ناخن شما است“.

برای رفع شکنندگی ناخن چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

شما در ارتباط با تغییرات مرتبط با سن کاری نمی‌توانید انجام دهید اما می‌توانید خطر شکاف خوردن، ترک‌خوردگی یا شکنندگی ناخن را کاهش دهید. برای سلامت و مستحکم ماندن ناخن‌های خود به نکات زیر توجه کنید:

1- از مرطوب‌کننده استفاده نمایید

به دنبال لوسیون مرطوب‌کننده حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا یا لانولین باشید.

پس از شستشو به دست‌های خود مرطوب‌کننده بزنید. در زمان استفاده از لوسیون یا کرم مطمئن شوید که آن را در اطراف ناخن‌ها و به شکل مستقیم می‌مالید.

قبل از رفتن به رختخواب به دست‌ها، پاها و ناخن‌های خود مرطوب‌کننده بزنید تا در طول خواب به آن‌ها آب‌رسانی شود.

2- از دست‌های خود محافظت کنید

در زمان انجام کارهای خانه دستکش‌هایی مانند دستکش شستشوی ظروف بپوشید تا دست‌های خود را از خشکی محافظت کنید. دستکش می‌تواند از دست‌ها و ناخن‌های شما در برابر مواد شیمیایی قوی مانند مواد شوینده و مایعات پاک‌کننده محافظت نماید.

از قرارگیری طولانی‌مدت در معرض هوای سرد و خشک پرهیز کنید. اگر در یک روز سرد خارج از منزل مبادرت به کاری کردید، حتماً دستکش بپوشید.

3- از ناخن‌های خود مراقبت کنید

ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید تا ناحیه سطحی یعنی جایی که آب و مواد شیمیایی جذب می‌شوند به حداقل برسد

از سوهان نرم برای سوهان زدن ناخن‌های خود استفاده کنید. سوهان زدن ناخن‌ها برای از بین بردن ناهمواری‌های لبه ناخن و جلوگیری از شکستگی و شکاف خوردن ناخن ایده خوبی است. تنها از یک سمت سوهان بکشید.

هیچ‌گاه کوتیکل (پوست اطراف ناخن) را نکنید. شما می‌توانید از ابزاری فلزی برای کنار زدن کوتیکل استفاده کنید اما از استفاده مستقیم آن بر روی ناخن پرهیز کنید.

ناخن را در همان جهت رشد خود حالت بدهد. از حرکت جلو و عقب که باعث شکاف خوردن ناخن می‌شود پرهیز کنید.

برای تقویت ناخن از مواد استحکام‌بخش ناخن استفاده کنید.

از لاک پاک‌کن‌هایی استفاده کنید که حاوی استون نباشند و سعی کنید به‌دفعات زیاد از لاک پاک‌کن استفاده نکنید.

4- با پزشک خود مشورت کنید

از پزشک درباره فواید استفاده از مکمل بیوتن سؤال بپرسید. طبق نظر AOCD استفاده مکمل خوراکی بیوتین می‌تواند از ترک خوردن یا شکستگی ناخن جلوگیری کند.

یک مطالعه صورت گرفته در سال 2007 استفاده دوز روزانه 5/2 میلی‌گرم بیوتین را برای سلامت ناخن توصیه می‌کند.

ناخن‌ها با چه سرعتی رشد می‌کنند؟

بر اساس یک تحقیق صورت گرفته در سال 2010، متوسط رشد ناخن در بزرگ‌سالان حدود 47/3 میلی‌متر در هر ماه است. سرعت رشد ناخن‌های پا کمتر و در حدود 62/1 میلی‌متر در ماه است. اگرچه این ارقام در میان افراد متفاوت است، به‌طورمعمول رشد کامل ناخن‌های دست 6 ماه و برای ناخن‌های پا 12 ماه طول می‌کشد.

نتیجه‌گیری

به‌طورکلی ناخن‌های شکننده را می‌توان به ناخن‌های خشک و شکننده (بیش‌ازحد کم آب) و نرم و شکننده (رطوبت بیش‌ازحد) تقسیم‌بندی کرد.

اگر ناخن‌های شما باوجود درمان‌های خانگی مانند پوشیدن دستکش در زمان انجام کارهای خانه و مرطوب کردن دست و ناخن پس از شستشو مستحکم‌تر نشده‌اند با پزشک خود مشورت کنید.

شکننده بودن ناخن ممکن است نشانه اختلالاتی مانند کمبود آهن یا کم‌کاری تیروئید باشد.


آهین مجله سلامت و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *