خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » 23 راهکار موثر برای کاهش چین ‌و چروک
ahin.ir

23 راهکار موثر برای کاهش چین ‌و چروک

آیا نگران این هستید که چهره شما مسن‌تر از سنتان به نظر می‌رسد.  اگر 35 سال سن دارید و اولین نشانه‌های پیری را در خود مشاهده می‌کنید و یا 55 سال سن دارید  و پوستتان سنتان را لو می‌دهد ، احتمالاً به دنبال راه‌های برای کاهش چین‌ و چروک هستید. در اینجا 32 روش برای کاهش چین ‌و چروک به شما ارائه می‌کنیم.

کارشناسان همزمان عنوان می‌کنند که بسیاری از ما در برابر ایجاد چین‌وچروک روی پوست تسلیم می‌شویم و با ناامیدی مشاهده می‌کنیم که جوانی‌مان سپری می‌شود. بسیاری از زنان و مردان بر این باورند که پیر شدن پوست امر ناگزیری است اما ازنظر متخصص پوست مرکز پزشکی دانشگاه هکنساک در نیوجرسی با اطلاعات و فناوری‌هایی که امروزه در دست داریم، می‌توانیم جوان‌تر به نظر برسیم.

راههای مقابله با چین و چروک

در ادامه 23 راهکاری که متخصصان توصیه می‌کنند را برای شما عنوان می‌کنیم . باوجوداینکه برخی از این راهکارها نیازمند مراجعه به متخصص پوست است، بسیاری از آن‌ها را خودتان می‌توانید انجام دهید.

رفع چین و چروک در منزل و بدون نیاز به نسخه

1- از نور آفتاب بپرهیزید

با توجه به تحقیقات زیادی که تأثیرات نور آفتاب را مشخص کرده‌اند نور آفتاب دلیل شماره 1 ایجاد چین‌وچروک محسوب می‌شود. در مطالعه‌ای که بر روی دوقلوهای یکسان انجام‌شده، جراح پلاستیک نیویورکی داریک آنتل دریافت که قرار گرفتن در معرض آفتاب مهم‌تر از عامل وراثت است. از بین دوقلوها کسی که کمتر در مقابل آفتاب قرار داشت، چین‌وچروک کمتری پیداکرده بود و نسبت به خواهر یا برداری که آفتاب دوست بود جوان‌تر به نظر می‌رسید.

2- ضد آفتاب بزنید

آکادمی پوست امریکا می‌گوید اگر مجبور هستید در معرض آفتاب قرار بگیرید ضد آفتاب بزنید. ضد آفتاب شما را در برابر سرطان پوست محافظت می‌کند و همزمان مانع ایجاد چین‌وچروک می‌شود.

3- سیگار نکشید

برخی از تحقیقات هنوز مخالفانی دارند اما مطالعات زیادی وجود دارند که تأیید می‌کنند سیگار کشیدن باعث پیری پوست می‌شود که به خاطر آزادسازی یک آنزیم از بین برنده کلاژن و الاستین که از اجزاء مهم پوست هستند صورت می‌گیرد. تحقیقاتی که بر روی دوقلوها در واحد تحقیقاتی دوقلوها در دانشگاه سنت توماس در لندن انجام شدند نشان دادند که از بین دوقلوها خواهر یا برادری که سیگار می‌کشد چین‌وچروک بیشتری دارد و پوست او نسبت به خواهر یا بردار خود که سیگار نمی‌کشند 40% نازک‌تر است.

4- خواب کافی داشته باشید

متخصص پوست دانشگاه یال نیکولاس پریکون معتقد است که اگر فردی خواب کافی نداشته باشد، بدن او کورتیزول اضافی یعنی هورمونی که سلول‌های پوستی را در هم می‌شکند، تولید می‌کند. پریکون می‌گوید، خواب کافی داشته باشید تا بدن شما HGH (هورمون رشد انسانی) تولید نماید که به ضخیم نگه‌داشتن، ارتجاعی ماندن پوست کمک می‌کند و احتمال چین‌وچروک را پایین می‌آورد.

5- بر روی پشت بخوابید

آکادمی پوست آمریکا (AAD) معتقد است که خوابیدن در حالت‌های خاص کم‌کم باعث ایجاد خطوط خواب می‌شود که همان چروک‌هایی هستند که روی سطح پوست نقش می‌بندد و پس از بیدار شدن شما از بین نمی‌رود. به پهلو خوابیدن احتمال ایجاد چروک بر روی چانه و گونه‌ها را افزایش می‌دهد درحالی‌که خوابیدن بر روی صورت خطوطی در پیشانی ایجاد می‌کند. برای کاهش ایجاد چنین چین ‌و چروکی می‌بایست بر روی پشت خوابید.

6- چشمانتان را جمع نکنید- از عینک مطالعه استفاده کنید

آکادمی پوست آمریکا معتقد هرگونه حرکت تکراری در صورت مانند جمع‌کردن چشم‌ها از ماهیچه‌های صورت بیش‌ازحد کار می‌کشد و شیارهایی در زیر سطح پوست ایجاد می‌کند. این شیارها درنهایت به چروک در پوست تبدیل می‌شوند. زدن عینک آفتابی نیز مهم است. این کار پوست اطراف چشم شما از آسیب در برابر آفتاب و جمع شدن پوست دور چشم در برابر آفتاب حفظ می‌کند.

7- بیشتر ماهی بخورید – بخصوص سالمون یا همان ماهی آزاد

ماهی سالمون ( و دیگر ماهی‌های آب سرد) نه‌تنها منبع خوبی برای پروتئین است که یکی از اجزاء سازنده یک پوست خوب محسوب می‌شود، بلکه منبع بسیار خوبی برای اسیدهای چرب ضروری که با عنوان امگا-3 شناخته می‌شوند است. پریکون معتقد است که اسیدهای چرب ضروری به تغذیه پوست کمک می‌کنند و آن را گوشتالو و جوان نگه می‌دارند و به کاهش چین ‌و چروک کمک می‌کنند.

8- بیشتر سویا بخورید

تا به اینجا شواهد موجود از تحقیق بر روی حیوانات به‌دست‌ آمده‌اند اما تحقیقات نشان می‌دهند که برخی خواص سویا ممکن است به محافظت در برابر آسیب پیری ناشی از نور آفتاب و بهبود آن کمک ‌کند. در یکی از تحقیقات اخیر صورت گرفته بر روی انسان که در مجله اروپایی “تغذیه” منتشر شده است، محققان گزارش کرده‌اند که مصرف مکمل بر پایه سویا ( مواد ترکیبی دیگر ازجمله پروتئین ماهی و عصاره‌های چای سفید، هسته انگور و گوجه‌فرنگی علاوه بر برخی ویتامین‌ها) ساختار پوست و استحکام آن را پس از شش ماه استفاده بهبود می‌بخشند.

9- کاکائو (شیرکاکائو) را جایگزین قهوه کنید

در یک تحقیق منتشر شده در مجله “تغذیه” در سال 2006 محققان عنوان کرده‌اند که کاکائو حاوی مقدار زیادی دو فلاوانول خوراکی ( اپی کاتچین و کاتچین) پوست را در برابر آسیب نور آفتاب محافظت می‌کند، چرخه سلول‌های پوستی را بهبود می‌بخشد، به آب‌رسانی پوست کمک می‌کند و ظاهر پوست را صاف‌تر نشان می‌دهد.

10- میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

ازنظر “کرائوس” ترکیبات آنتی‌اکسیدان عامل مهمی هستند. این ترکیبات با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های ناپایداری که می‌توانند به سلول‌ها آسیب بزنند) مبارزه می‌کنند که این امر به‌نوبه خود ظاهر جوان‌تر و درخشنده‌تری به پوست می‌دهد و در مقابل برخی تأثیرات پیری ناشی از تابش آفتاب از پوست محافظت می‌کند.

11- از مرطوب‌کننده استفاده کنید

زنان همیشه به دنبال محصولات ضد پیری هستند که درحالی‌که قدرت یک مرطوب‌کننده ساده را نادیده می‌گیرند. پوستی که مرطوب است ظاهر بهتری دارد، و در این صورت خطوط و چین‌ و چروک روی آن کمتر دیده می‌شوند.

12- بیش‌ازحد صورت خود را نشویید

طبق نظر متخصصان پوست دانشگاه مرکز پزشکی مریلند، آب لوله کشی پوست را از چربی‌های طبیعی بازدارنده چین ‌و چروک و رطوبتی که در برابر چین‌وچروک‌ها از پوست محافظت می‌کنند، محروم می‌سازد. درصورتی‌که پوست خود را بیش‌ازحد بشویید، لایه محافظ را از بین می‌برید. علاوه بر این، درصورتی‌که صابون شما حاوی مرطوب‌کننده باشد، شما باید در عوض از یک پاک ساز استفاده کنید.

درمان‌های موضعی که چین‌وچروک پوست را کاهش می‌دهند:

مطالعات نشان می‌دهد که ترکیبات زیر چین ‌و چروک را کاهش می‌دهند. بیشتر این موارد در درمان‌های مراقبت از پوست هم با نسخه و هم بدون نسخه یافت می‌شوند.

13- اسیدهای آلفا – هیدروکسی (AHA ها)

این اسیدهای میوه طبیعی لایه بالایی سلول‌های مرده پوست را برمی‌دارند که ظهور خطوط و چروک ریز را بخصوص در دور چشم کاهش می‌دهد. شواهد جدید نشان می‌دهند که AHA ها در غلظت بالا ممکن است به تحریک تولید کلاژن کمک کنند.

14- ریتینوئید ها (ازجمله رتین A)

تنها درمان موضعی مورد تأیید FDA برای چین  ‌و چروک ترتینوئین است که با نام تجاری رتین A شناخته می‌شود. استفاده از این کرم خطوط زیر و چروک‌های درشت را کاهش می‌دهد و آسیب ناشی از آفتاب را ترمیم می‌کند. رتینول یک شکل طبیعی از ویتامین A است که در بسیاری از محصولات بدون نسخه یافت می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که این ماده در یک فرمول تثبیت‌شده با غلظت بالا عوارض جانبی مانند سوختگی  و حساسیت پوستی می‌تواند به‌اندازه رتین A بدون مؤثر باشد.

15- ویتامین C موضعی

مطالعات صورت گرفته در دانشگاه تولان نشان دادند که ویتامین C موضعی می‌تواند تولید کلاژن را افزایش دهد، از پوست در برابر آسیب ناشی از اشعه UVA و UVB محافظت کند، و مشکل تجمع رنگ در بافت‌ها را برطرف ‌کند و بیماری‌های پوستی التهابی را بهبود ببخشد. نکته اصلی احتمالاً نوع ویتامین C مورداستفاده است. تا به امروز، بیشتر تحقیقات به اسید اسکوربیک L به‌عنوان قوی‌ترین ماده برای رهایی از چین ‌و چروک اشاره می‌کنند.

16- ایدبنون

این ماده شیمیایی که از خانواده کوآنزیم مواد مغذی Q10 (CoQ10) است یک آنتی‌اکسیدان بسیار قدرتمند محسوب می‌شود. در یک تحقیق منتشر شده جدید در مجله پوست، پزشکان دریافته‌اند که تنها با 6 هفته استفاده موضعی، خشکی و زبری پوست 26% کاهش یافت، آب‌رسانی 37% افزایش یافت، خطوط و چین‌وچروک‌ها 29% کاهش داشت و پوست آسیب‌دیده در برابر آفتاب 33% بهبود یافت. مطالعات دیگر نتایج مشابه ای به دست آورده‌اند.

17- فاکتورهای رشد

این ترکیبات که بخشی از پاسخ طبیعی بدن در بهبود زخم هستند، درصورتی‌که به شکل موضعی استفاده شوند باعث کاهش آسیب ناشی از آفتاب، کاهش خطوط و چروک‌ها می‌شوند درحالی‌که تولید کلاژن را از سر می‌گیرند.

18- پنتاپپتیدها

نتایج یک تحقیق صورت گرفته با حمایت مؤسسات ملی سلامت نشان داد که پنتاپپتیدها می‌توانند تولید کلاژن را در پوست آسیب‌دیده در برابر آفتاب افزایش دهند. چند مطالعه بعدی (ازجمله تحقیق اخیر در اجلاس ملی پوست) نشان داد که در صورت استفاده موضعی از پنتاپپتیدها تولید کلاژن تحریک می‌شود و خطوط و چروک از بین می‌روند.

درمان‌های پزشکی که چین‌وچروک را کاهش می‌دهند:

19- بوتاکس

تزریق نوع تصفیه‌شده سم بوتولینوم A باعث آرامش ماهیچه‌های زیر چروک پوست می‌شود و به پوست اجازه می‌دهد در بخش بالایی صاف و بدون چین‌وچروک شود.

20- پرکننده‌های چین‌وچروک

پزشکان چین‌وچروک‌ها را با مواد مختلفی ازجمله کلاژن، اسید هیالورونیک، ترکیبات مصنوعی دیگر پر می‌کنند. روش‌های محبوب عبارت‌اند از Restylane، Juvederm و ArteFill .

21- لیزر/ نوردرمانی

انرژی برآمده از یک منبع نوری لیزر یا نور دیود پالس لایه بالایی پوست را برمی‌دارد و باعث زخم اندک اما غیرقابل توجهی در پوست می‌شود. این روش سیستم تولید کلاژن طبیعی پوست را با سرعت بالا تحریک می‌کند که باعث صاف تر شدن پوست و از بین رفتن چین‌وچروک‌ها می‌شود.

22- لایه‌برداری شیمیایی

در این روش، یکی از انواع مواد شیمیایی برای سوزاندن لایه بالایی پوست و ایجاد آسیب استفاده می‌شود که باعث می‌شود بدن با تولید کلاژن بیشتر به آن پاسخ دهد. در پایان این درمان شما پوستی جوان‌تر و صاف‌تر خواهید داشت.

23- درم ابریژن

درم ابریژن با کمک یک دستگاه سایش دهنده پوست در کنار نوعی بلور شیمیایی ملایم انجام می‌شود. درم ابریژن به برداشتن لایه بالایی سلول‌های پوستی کمک می‌کند و پوست جدید با بافتی یکنواخت‌تر روی سطح می‌آید. در این فرایند، به نظر خطوط و چروک ریز از بین می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *