خانه » سلامت » بهداشت دستگاه تنفسی » آویگان یا فاویپیراویر چیست و آیا تاثیر بر کووید 19 دارد؟
داروی فاویپیراویر یا آویگان

آویگان یا فاویپیراویر چیست و آیا تاثیر بر کووید 19 دارد؟

بازدیدها: 27

طبق گزارش رویترز زانگ زینمین یکی از ماقمات وزارت علوم و فناوری چین در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است فاویپیراویر بدون مشاهده عوارض جانبی مشهود در بهبودی بیماران کرونا ویروس موثر بوده است. اما محققان هنوز به طور قطعی نمی توانند به یافته های تحقیقات انجام شده اطمینان کنند. آنها معتقدند آزمایشات صورت گرفته تمام معیارهای تصادفی بودن را دارا نیستند. و به مطالعات بیشتری نیاز است.

تفاوت فاویپیراویر با داروی HIV

همانطور که کای و همکارانش در مقاله خود توضیح داده اند، در حال حاضر نیاز به عامل ضد ویروسی اثربخشی که بتواند با کووید 19 مقابله کند بسیار زیاد است. در این ارتباط، باید داروهای ضدویروس موجود آزمایش شوند و مشخص شود که آیا استفاده چند منظوره از آنها درست است یا خیر.

متخصصان مراقبت های بهداشتی قبلا از داروهایی مانند ریباویرین، اینترفرون، فاویپیراویر و لوپیناویر/ ریتوناویر برای درمان سندرم حاد تنفسی (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه ای استفاده کرده اند. این بیماریها ناشی از کرونا ویروسهای دیگری جدا از کووید 19 هستند. با این وجود ، اثربخشی برخی از این دارو جای بحث دارد.

تحقیقات گذشته کای و تیم او نشان داد که داروی ضد ویروس فاویپیراویر با موفقیت SARS-CoV-2 را در سلولهای کشت شده مهار کرده است و موشهای آزمایشگاهی را در برابر ابولا محافظ نموده است.

لوپیناویر یک مهارکننده HIV است که در درمان سارس در سال 2003 پتانسیل درمانی از خود نشان داده است.تولید کنندگان گاهی اوقات ریتوناویر را به لوپیناویر اضافه می کنند تا نیمه عمر آن را ا افزایش دهند و عواض جانبی آن را کم کنند.

فاویپیراویر می تواند با SARS-CoV-2 مقابله کند و آزمایش آن بر روی کووید 19

یک مطالعه اخیر یک مقایسه غیرتصادفی از دو رژیم درمانی در طول زمان را در برداشت. شرکت کنندگان تحقیق همگی بیماران بیمارستان شنزن بودند.

در روز اول افراد گروه مورد مطالعه 35 نفر بودند همگی آنها مبتلا به کووید 19 بودند و معیار بالینی از جمله سن و شدت بیماری را دارا بودند. آنها دو بار در روز فاویپیراویر (در دو دوز جداگانه) به اضافه اینترفرون دریافت کردند. و گروه دیگر شامل 45 بیمار که به مدت 14 روز داروی لوپیناویر/ ریتوناویر دریافت کردند.

گروه اول در مقایسه با گروه دوم بهبود چشمگیری در اسکن قفسه سینه از خود نشان دادند. بهبود این دو گروه به نسبت 43/91% به 22/62 % بود. محاسبات آماری نشان دادند که داروی فاویپیراویر از بین بردن ویروسها را سریع تر می سازد. همچنین عوارض جانبی کمتری در گروه اول مشاهده شد.

عواملی که باعث شک کردن به یافته ها می شود

اگرچه مشخصه های بهداشتی افراد دو گروه از نظر آماری قابل مقایسه بودند، تفاوت هایی بین آنها وجود داشت که باعث ایجاد شک می شود. مثلا بیشتر شرکت کنندگان گروه فاویپیراویر جوانتر و لاغرتر بودند و پس از شروع علائم سریع تر شروع به درمان کردند. از طرف دیگر در این گروه افراد کمتری تب داشتند.

از آنجائیکه این تحقیق محدود بود، این تفاوت های کوچک می تواند نتایج را منحرف کند. این تحقیق کوچک نتایج هیجان انگیزی به دنبال داشت اما نبود برخی عوامل مانند تفاوت در شدت بیماری، تفاوت در سن بیماران شرکت کننده در تحقیق و ترکیب نکردن یافته ها باعث می شود نتوان به طور قطعی به نتایج اعتماد کرد.

گزارش رویترز در مورد داروی آویگان

داروی آنتی ویروسی فوجی فیلم در درمان کرونا ویروس نوید بخش بوده است

سهام فوجی فیلم ژاپن پس از آنکه یک مقام چینی اعلام کرد یک ترکیب فعال داروی ضد آنفلونزای آویگان به بهبودی بیماران مبتلا به کرونا ویروس کمک کرده است، 15% افزایش داشت.

آویگان که با عنوان فاویپیراویر نیز شناخته می شود توسط یکی از توابع شرکت فوجی فیلم ساخته می شود که یک بخش مراقبتی های بهداشتی دارد، اگرچه این شرکت بیشتر به دوربین های خود معروف است. استفاده این دارو در سال 2014 در ژاپن تایید شد.

زانگ زینمین یکی از ماقمات وزارت علوم و فناوری چین در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است فاویپیراویر بدون مشاهده عوارض جانبی مشهود در بهبودی بیماران کرونا ویروس موثر بوده است.

تولید کننده آویگان در ژاپن تنها از سوی دولت سفارش گرفته اند و در حال حاضر هیچ هدف فروشی برای این دارو ندارند. در یک آزمایش بالینی با حضور 80 شرکت کننده ای که فاویپیراویر مصرف کرده بودند، بهبودی بیشتری در قفسه سینه مشاهده کردند و در مقایسه با کسانی که دارو مصرف نکرده بودند زمان کمتری برای منفی شدن ردیابی ژنومی ویروس سپری کردند.

در سال 2016، دولت ژاپن فاویپیراویر را به عنوان یک داروی کمکی فوریتی برای مقاله با شیوع ویروس ابولا در کشور گینه استفاده کرد.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *