خانه » سلامت » بهداشت دستگاه تنفسی » انواع ماسک و محافظت آنها- توصیه سازمان CDC به استفاده از ماسک پارچه ای
انواع ماسک

انواع ماسک و محافظت آنها- توصیه سازمان CDC به استفاده از ماسک پارچه ای

کووید 19 و ماسک

با وجود گذشت چند ماه از شیوع کرونا ویروس جدید در اواخر قرن 19 و همه گیری جهانی آن هنوز واکسن و داروی آن در دسترس نیست. به همین خاطر در حال حاضر تمرکز بر پیشگیری همچنان ادامه دارد.شواهدی که نشان می دهند زدن ماسک در جاهای شلوغ به جلوگیری از انتشار ویروس کمک می‌کند رو به افزایش است. در ادامه به توصیه جدید سازمان کنترل و پیشگیری از بیماریها برای استفاده از ماسک پارچه ای برای عموم مردم صحبت می کنیم.

افراد مبتلا حتی قبل از بروز علائم می‌توانند ویروس را منتقل کنند. همچنین افراد بدون علامت نیز می‌توانند در انتشار ویروس نقش داشته باشند زدن ماسک ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

ویروس کووید 19 می تواند از طریق عطسه، سرفه، تنفس فرد آلوده و هنگام صحبت کردن او انتقال یابد. لمس سطوح آلوده و انتقال آن به چشم، دهان و بینی نیز از راه‌های انتقال ویروس است. هرچند این روش اصلی انتقال ویروس شناخته نمی‌شود و همچنان انتقال از راه تنفس اصلی‌ترین راه انتقال تصور می‌شود.

ماسک می تواند از فرد محافظت کند اما میزان محافظت بسته به نوع آن متفاوت است. باید بدانید که هیچ ماسکی نمی‌تواند محافظت 100 درصد ایجاد کند. پس نمی‌تواند جای فاصله فیزیکی حداقل 5/1 متری با دیگران، شستشوی دست‌ها و پرهیز از جاهای شلوغ را بگیرد. اما اگر ماسک با این اقدامات همراه باشد تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

توصیه سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری

ماسکهای معمولی که از این روزها از آنها استفاده می‌شوند به سه دسته ماسک جراحی، ماسکهای تنفسی (N95) و ماسک پارچه ای تقسیم می شوند. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تنها ماسک N95 را برای محافظت در برابر کرونا ویروس تایید می‌کند. ماسکهای جراحی و پارچه ای در صورت ضرورت در رده های بعدی قرار دارند.

طبق گفته سازمان کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) ماسکهای جراحی و N95 به دلیل محدودیت باید توسط  کادر درمانی استفاده شود. علاوه بر این ماسکهای N95 به دلیل مسدود کردن بیشتر راه هوا برای استفاده به مدت طولانی راحت نیستند. همچنین ماسکهای N95 و ماسکهای جراحی یکبار مصرف هستند و استفاده دوباره و ضدعفونی کردن آنها توصیه نمی شود. طبق گفته متخصصان ضدعفونی ماسک‌های جراحی خاصیت فیلتر آنها را از بین می برد.

این سازمان برای عموم مردم استفاده از ماسکهای معمولی و پارچه ای را توصیه می‌کند. در مواقعی که کادر درمانی مجبورند از ماسکهای خانگی استفاده می کنند باید در ترکیب با شیلد محافظ صورت استفاده شود.

متخصصان در زمان انتخاب ماسک بر مواد سازنده، تناسب و قابلیت تنفس راحت تمرکز دارند.

معمولترین انواع ماسک

1- ماسک جراحی

ماسک جراحی که ماسک پزشکی نیز نامیده می شود بینی و دهان را از تماس با ریزقطره ها، ترشحات و اسپری های حاوی میکروب محافظت می‌کند. ماسک جراحی ذرات بزرگتر هوا را نیز فیلتر می‌کند. علاوه بر این، این نوع ماسک از انتشار بزاق و ترشحات تنفسی فرد ماسک زننده در هوا نیز جلوگیری می‌کند. اما ذرات بسیار ریز هوا که ممکن است از طریق سرفه یا عطسه یا فرایندهای خاص پزشکی منتشر شوند را برای فرد سالم فیلتر نمی‌کند.

انجمن غذا و دارو این ماسک را برای محافظت از کرونا ویروس تایید نکرده است اما در صورت نبود ماسک N95 می تواند تا حدی از فرد محافظت کند.

 ماسک جراحی از سه لایه اسپان باند، ملت بلون (فیلتر) و پلی پروپیلن ساخته می شود. ماسک جراحی یکبار مصرف است. توجه داشته باشید شستن یا ضدعفونی کردن این ماسک با الکل خاصیت فیلتر آن را از بین می برد. ماسک جراحی می تواند از تماس با مایعات محافظت کند. آنها ذرات بین 1 تا 5 میکرون را  فیلتر می کنند. این ماسکها در مقایسه با ماسک تنفسی N95 در برابر ریز قطره های مانع ایجاد می‌کند اما مانع عبور ذرات ریز، دود یا بخار نمی شود. ماسک جراحی برای محافظت کادر درمانی در مراقبت از بیمارانی با عفونت دستگاه تنفسی یا محافظت در برابر وسایل و تجهیزات آلوده استفاده می شود.

2- ماسک N95

این ماسک های تنفسی برای محافظت در برابر آلودگیهای هوابرد مانند گردوغبار، دود، بخار و عوامل آلوده کننده مرتبط با ریزقطره های کوچک و بزرگ طراحی شده‌اند. ماسک های تنفسی با نام‌های N95، N99 و N100 موجود هستند که به دلیل استفاده بیشتر از ماسک N95 ما آنها را به این نام می شناسیم. هر یک از آنها به ترتیب 95% ، 99% و 100% محافظت در برابر ذرات بین 100 تا 300 نانومتر (3/0 میکرون) ایجاد می کنند. ماسک N95 بیشتر از ماسک جراحی ذرات کوچک و بزرگ را در زمان دم فیلتر می‌کند. برخی از ماسکهای N95 دریچه هایی دارند که تنفس را راحت تر می سازند. اما این دریچه ها در زمان بازدهم هوا را فیلتر نمی کنند. به این ترتیب ترشحات تنفسی فرد ماسک زننده از آن عبور می‌کند.

ماسک N95 به گونه ای طراحی شده که است که اطراف بینی و دهان را کاملا بپوشاند. کادر درمانی که با افراد بیمار در تماس هستند باید در ارتباط با مهر و موم صحیح ماسک آموزش ببینند. این ماسک نیز همانند ماسک جراحی یکبار مصرف است. اما محققان در حال آزمایش بر روی ضدعفونی ماسکهای N95 برای استفاده دوباره هستند.

عمر مفید ماسک N95 هشت ساعت است. استفاده طولانی مدت و مجدد از این ماسکها توصیه نمی شود

3- ماسک پارچه ای

از جایی که تعداد ماسکهای جراحی و ماسک های N95 محدود است این ماسکها می بایست توسط کادر درمانی که در تماس مستقیم با بیماران هستند استفاده شوند. اما ماسک های پارچه ای به راحتی در دسترس هستند و می توان آنها را شست و دوباره استفاده کرد.

استفاده این نوع ماسکها با وجود محافظت کمتر بهتر از ماسک نزدن است. علاوه بر این، ماسک های پارچه ای ارزان هستند و به سادگی ساخته می شوند. ماسک های پارچه ای باید چند لایه باشند.

 CDC استفاده از ماسکهای پارچه ای را برای کند شدن انتشار ویروس توصیه می‌کند. این کار به افراد مبتلا که از بیماری خود اطلاع ندارند کمک می‌کند ویروس را به دیگران منتقل نکنند. مطالعات نشان می دهند ماسک پارچه به جلوگیری از پخش شدن ریزقطره ها در زمان سرفه، عطسه، صحبت کردن یا بالا بردن صدا کمک می‌کند. CDC توصیه می‌کند مردم عادی در مواقع قرار گیری در جاهای شلوغ و در تماس با افرادی که با آنها در یک خانه زندگی نمی کنند ماسک پارچه ای بزنند.

نکته ای مهمی که باید به این آن توجه داشت این است که ماسک های پارچه ای ممکن است احساس امنیت کاذب ایجاد کند . درست است که ماسک های خانگی تا حدی از فرد محافظت می کنند اما این میزان بسیار کمتر از میزان محافظت ماسک های جراحی و ماسکهای تنفسی N95 است.  یک تحقیق در سال 2008 نشان داد ماسک خانگی نصف ماسک جراحی ایمنی ایجاد میکند و تاثیر آن 50 برابر کمتر از ماسک N95 است.

چند نکته که باید درباره زدن و برداشتن ماسک پارچه ای بدانید:

  • ماسک را باید دهان و بینی شما را بپوشاند.
  • در زمان پوشیدن ماسک آن را لمس نکنید.
  • در صورتی که ماسک خود را تصادفا لمس کردید دستهای خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.
  • در صورت خیس شدن ماسک آن را تعویض کنید.
  • ماسک را از قسمت کش بگیرد و دربیاورید.
  • ماسک خود را مرتبا با آب و صابون بشوید.

نحوه تشخیص ماسک های تقلبی

متاسفانه ماسکهای زیادی به نام ماسک N95 در بازار عرضه می شوند که تنها از نظر ظاهری به آن شباهت دارند. همچنین باید بدانید ماسک های جراحی سه لایه باید دارای لایه ملت بلون باشند که خاصیت فیلتر ریز قطره ها را دارا است. این لایه روغن و میکروبها را به خود جذب می‌کند و مانع عبور آنها می شود.

برای تشخیص ماسکهای تقلبی چند نکته را به خاطر داشته باشد. اولا ماسک های استانداردها نباید آب را از خود عبور بدهند تا بتواند جلوی ریزقطره ها را بگیرند. بنابراین اگر پس از ریختن مقدار آب داخل ماسک شاهد عبور آب بودید آن را تقلبی فرض کنید.

در روش دیگر می تواند ماسک را بصورت خود بزنید و به شعله شمع فوت کنید. در صورت اصل بودن ماسک شمع خاموش نخواهد شد.

اقداماتی که افراد مبتلا باید انجام دهند

اگر به کووید 19 مبتلا هستید یا به ابتلای آن مشکوک هستند به مکانهای عمومی سر نزنید. به جز در مواقع رفتن به مراکز درمانی از خانه خارج نشوید. تا حد امکان در اتاق جداگانه‌ای و دور از بقیه بمانید. در صورتی که قرار گرفتن سایر در اطراف شما ماسک بزنید (حتی در خانه).

زدن ماسک به جلوگیری از انتشار ویروس از افراد مبتلا به دیگران کمک میکند.

اقدامات احتیاطی برای مراقبان بیمار

کسانی که از بیماران مبتلا در منزل یا مکانهای غیر بیمارستانی مراقبت می کنند نیز می‌توانند ماسک پارچه ای بزنند، هرچند میزان محافظت اینگونه ماسک‌ها مشخص نیست. اقداماتی که مراقبان باید انجام دهند به شرح زیر است:

  • تا حد امکان از تماس نزدیک با بیمار خودداری کنید
  • دستهای خود را مرتب بشویید.
  • از لمس کردن چشمها، بینی و دهان با دستهای نشسته خودداری کنید.
  • سطوح را مرتبا تمیز و ضدعفونی کنید

موارد احتیاطی خاص

از زدن ماسک به کسانی که مشکل تنفسی دارند یا به هر دلیل (مثلا معلولیت) نمی‌توانند آن را بردارند، خودداری کنید.

زدن ماسک را جایگزین فاصله گذاری اجتماعی نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *