خانه » سلامت » بهداشت و سلامت استخوان و مفاصل » آیا درد در پاشنه پا به خار پاشنه مربوط می شود؟
خار پاشنه

آیا درد در پاشنه پا به خار پاشنه مربوط می شود؟

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه به رشد زائد استخوان مانند حاصل از رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه گفته می شود. خار پاشنه در جلو و زیر پاشنه ایجاد می شود و در نهایت بر سایر قسمت های پا تاثیر می گذارد. مهمترین علت آن بد شکل بودن ساختار پا است. مثلا کسانی که قوس کف پای آنها بیش از حد صاف یا بیش از حد قوس دارد است بیشتر در معرض خار پاشنه هستند.

زائده استخوان مانند ایجاد شده ممکن است تا نیم اینچ طول داشته باشد. در مواردی که خار پاشنه در عکس رادیولوژی قابل رویت نباشد به آن سندرم خارپاشنه گفته می شود. این عارضه گاهی دردناک و گاهی بدون درد است. خار پاشنه معمولاً به التهاب دردناک بافت پیوندی به نام فاشیای پلانتار مرتبط است.

خار پاشنه ممکن است مستقلا ایجاد شود یا به بیماری دیگری ارتباط داشته باشد. رشد آن از زیر پاشنه به سمت قوس کف پا پیش می رود.  نامناسب بودن کشف و وزن زیاد و عدم تعادل در حرکت  از عوامل ایجاد آن هستند. خار پاشنه ممکن است نوک‌تیز، قلاب مانند و یا طاقچه مانند باشند.

تفاوت خار پاشنه و پلانتار فاشیاتیس

فاشیای پلانتار به رباط باریک و بلندی گفته می شود که درست زیر پوست کف پا قرار دارد. این رباط پاشنه را به قسمت جلوی پا متصل می کند و از قوس کف پا محافظت می کند. کار فاشیای پلانتار گرفتن فشارهای زیادی است که به پا وارد می شود. در صورتی که این فشارها بیش از اندازه باشند بافت آن ممکن است آسیب ببیند یا پاره شود. واکنش بدن به این گونه آسیب ها التهاب است. به التهاب این رباط پلانتار فاشیاتیس می گویند.

اما خارپاشنه به زائده استخوان مانند زیر پاشنه گفته می شود که ممکن است همزمان با پلانتار فاشیاتیس ایجاد شود. اگرچه بسیاری از کسانی که مبتلا به فاشیاتیس پلانتار هستند خار پاشنه دارند، اما خار پاشنه دلیل همیشه دلیل درد پاشنه نیست. تنها 5% از کسانی که خار پاشنه دارند درد احساس میکنند، زیرا درد پلانتار فاشیاتیس را می توان بدون از بین بردن خارپاشنه برطرف کرد. ابتلا به فاشیاتیس پلانتار احتمال ایجاد خارپاشنه را افزایش می دهد. خارپاشنه اغلب در کسانی رخ می دهد که قبلاً فاشیاتیس پلانتار داشته اند.

پلانتار فاشیاتیس در اثر وزن زیاد، وارد آمدن فشار بیش از اندازه و پوشیدن کفش نامناسبی که از قوس پا محافظت نمی کند ایجاد می شود.

علاوه بر داروهای ضد التهابی و تزریق کورتیزون، ورزش و  استفاده از کفی های طبی سفارشی در درمان موثر هستند. در صورتی که درمانهای دیگر پاسخگو نباشند، جراحی گزینه آخر است.

علائم

خار پاشنه اغلب علامتی ندارد. اما در صورتی در نوک شکل گیری خارپاشنه التهاب ایجاد شود بخصوص در هنگام راه رفتن یا دویدن با درد مزمن همراه است. علاوه بر علائم زیر در برخی موارد قابل مشاهده هستند:

  •  درد همانند فرو کردن چاقو در پاشنه در هنگام بلند شدن از خواب
  • درد مبهم در پاشنه در زمان استراحت در طول روز
  • التهاب و ورم در جلوی پاشنه
  • احساس داغی در قسمت تحت تاثیر
  • برآمدگی استخوان مانند کوچک قابل مشاهده در زیر پاشنه
  • حساسیت به لمس در پاشنه در هنگام راه رفتن با پای برهنه

همه کسانی که به خارپاشنه مبتلا هستند همه این علائم را با هم تجربه نمی کنند. حتی برخی از افراد ممکن است هیچ یک از این علائم در خود مشاهده نکنند.

علت

خار پاشنه به مرور زمان و طی چند ماه با رسوب کلسیم در زیر استخوان پاشنه ایجاد می شود. این اتفاق در اثر وارد آمدن فشار بر روی عضلات و رباط ها و کشیده شدن فاشیای پلانتار و پاره شدن مکرر غشایی پوشش دهنده استخوان پاشنه رخ می دهد . پوشیدن کفش نامناسبی که بر روی سطوح سخت و صاف از پا محافظت نکند باعث وارد آمدن فشار به فاشیای پلانتار می شود و در نهایت خار پاشنه را به دنبال دارد.

نامناسب بودن کفش بخصوص برای کسانی که قوس پای آنها در حالت نرمال نیست اهمیت بیشتری دارد.

داشتن شغل هایی که مستلزم سرپا ایستادن به مدت طولانی هستند از دیگر عوامل ایجاد خار پاشنه است. این عارضه در ورزشکارانی که مدت زیادی در حال دویدن و پریدن هستند نیز معمول است. دویدن و پیاده روی تند روی سطوح سخت و اضافه وزن و چاقی در ایجاد خارپاشنه موثر هستند.

علاوه بر این مطالعات نشان میدهند خارپاشنه در زنان بیشتر از مردان است.

دیگر عوامل تاثیر گذار

  • بالا رفتن سن: انعطاف پذیری فاشیای پلانتار با بالا رفتن سن کاهش می یابد. همچنین لایه چربی محافظ زیر پاشنه نیز به مرور نازک تر می شود.
  • سرپا ایستادن در بیشتر اوقات روز
  • وارد آمدن فشارهای ناگهانی مکرر به خاطر  فعالیت فیزیکی
  • آرتریت

تشخیص

تشخیص خار پاشنه از دیگر مشکلاتی که باعث درد پا می شوند راحت نیست. عکسبرداری با اشعه ایکس از جمله روشهایی است که با آن می توان خارپاشنه را مشاهده کرد. بیرون زدگی استخوانی با چشم معمولا قابل رویت نیست. پزشک قبل از تجویز عکسبرداری شما را معاینه خواهد کرد. داشتن علائمی مانند حساسیت به لمس، قرمزی و التهاب از مواردی هستند که باعث می شوند پزشک به وجود خارپاشنه مشکوک باشد.

درمان خار پاشنه

کمپرس سرد

به مدت 15 دقیقه از کیسه یخ یا کمپرس سرد بر روی پاشنه استفاده کنید. این کار باعث می شود به خاطر بی حسی موقتی آن ناحیه درد کاهش یابد. این روش به کاهش ورم نیز کمک میکند.

استراحت

استراحت و برداشتن فشار از روی پاشنه به کاهش ورم و درد در ناحیه مورد نظر کمک می کند. علاوه بر این استراحت مانع بدتر شدن بیماری می شود. استراحت کردن بخصوص پس از فعالیت فیزیکی طولانی لازم است.

سفارش کفی مناسب پا

با ساختن کفی سفارشی مخصوص برای اصلاح بدشکلی قوس پا می توان به کاهش درد کمک کرد. پدهای پاشنه نیز مانع آسیب بیشتر پاشنه می شوند. این کفی ها علاوه پوشیدن کفش مناسب محافظت کننده از پا باید استفاده شوند.

ورزش درمانی

پزشک شما ممکن است ورزش درمانی را برای جلوگیری از درد توصیه کند. داروهای ضدالتهابی تنها در صورتی که به مدت کوتاه مدت استفاده شوند ایمن هستند. به همین خاطر روشهای جایگزین کاهش درد توصیه می شود. متخصص مربوطه می تواند به شما نحوه انجام این تمرین ها را بیاموزد. بهتر است تمرینهای کشش قبل از رفتن به رختخواب انجام شوند.

پوشیدن کفش طبی

پوشیدن کفش های طبی با زیر سازی مناسب می تواند به کاهش فشار و درد پا کمک کرد.

داروهای ضد التهاب

داروهای ضدالتهاب بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن به کاهش ورم و التهاب کمک می کنند. در صورتی که داروهای ضدالتهابی بدون نیاز به نسخه موثر واقع نشوند می توان با تجویز پزشک از داروهای قوی تر استفاده کرد.

تزریق کورتیزون

این کار نیز به کاهش ورم و درد کمک می کنند. این گزینه در صورتی که استفاده از داروهای ضدالتهاب بدون نسخه موثر نباشند به کار گرفته می شود.

جراحی

در موارد نادر در مواقعی که درمانهای دیگر پاسخگو نباشند و برای رهایی از درد شدید و برگشت حرکت از جراحی استفاده می شود. بیشتر کسانی که خارپاشنه دارند به پلانتار فاشیاتیس نیز مبتلا هستند و جراحی آزاد سازی فاشیای پلانتار نیز همزمان با برداشتن خار پاشنه انجام می شود.

در بیشتر موارد درمانهای بالا موثر هستند و نیازی به جراحی نیست. حدود 90 درصد از کسانی که خارپاشنه دچار هستند با روشهای غیرجراحی درمان می شوند. در روش جراحی خارپاشنه برداشته می شود. پزشک مشخص خواهد کرد که آیا شما گزینه مناسبی برای جراحی هستید یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *