خانه » سلامت » ادنوزیس و ادنوزیس اسکلروز – توده های خوش خیم پستان
آدنوزیس یا آدنوز سینه

ادنوزیس و ادنوزیس اسکلروز – توده های خوش خیم پستان

آدنوز سینه یا آدنوزیس

آدنوزیس یا آدنوز سینه به غده خوش خیم غیرسرطانی در سینه گفته می‌شود که در آن لوبول ها یا همان غده های تولید کننده شیر بزرگ می شوند و تعداد غده ها بیشتر از حد معمول می گردد. ادنوزیس بیشتر در بافت برداری سینه زنانی که فیبروز یا کیست دارند مشاهده می شود. اگرچه ادنوزیس گاهی با عنوان تومور ادنوزیس نامیده می شود اما سرطانی نیست.

ادنوزیس زمانی رخ می دهد که برخی از لوبول ها (کیسه های تولید کننده شیر) بزرگتر می شوند و بیش از حد نرمال در آنها غده تشکیل می شود.  اگر این لوبولهای بزرگ شده حاوی بافت فیبروز زخم مانندی نیز باشند به آنها اسکلروز آدنوزیس گفته می شود.

اسکلروز آدنوزیس ممکن است باعث درد در پستان شود.

تشخیص

در صورتی که لوبولهای بزرگ شده به همدیگر نزدیک باشند ممکن است به شکل یک توده احساس شوند.  در چنین مواردی خود بیمار و پزشک می توانند در معاینه آن را لمس کنند.

 انجام معاینه به تنهایی در تشخیص سرطانی بودن یا وجود آدنوزیس کافی نیست. این توده در ماموگرافی به عنوان ناحیه غیرطبیعی، توده یا توده کلسیمی شناسایی می شود که از رسوبات کلسیم تشکیل می شود. این توده گاهی اوقات با سرطان سینه مرتبط است.

برای متمایز کردن سرطان از ادنوزیس به بافت برداری نیاز است. بافت برداری به برداشت قسمت کوچکی از بافت سینه و بررسی آن در زیر میکروسکوپ گفته می شود.

درمان ادنوزیس

ادنوزیس معمولاً نیاز به درمان ندارد مگر اینکه نشانه های آزاد دهنده ای داشته باشد.

آیا ادنوزیس خطر ابتلا به سرطان سینه را به همراه دارد؟

اینطور که تصور می شود بیشتر انواع ادنوزیس خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند. اما برخی از تحقیقات نشان داده اند زنان مبتلا به اسکلروز آدنوزیس تا حد کمی در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

اسکلروز آدنوزیس

اسکلروز آدنوزیس یک غده تکثیرشونده خوش خیم در لوبول است که به افزایش تعداد کیسه ها و غده ها آنها منتهی می شود. این شرایط به شکل بافت فیبروزی، گره های ظریف ،سفت و کوچکی و کیست های درون سینه بروز می کند. گاهی اوقات آن را در مرز بیماری های پستان قرار می دهند.

نشانه ها و تشخیص

بسیاری از زنانی که اسکلروز آدنوزیس دارند، در سینه خود احساس درد می کند که با دوره قاعدگی آنها ارتباط دارد.

در بیشتر موارد وجود اسکلروز آدنوزیس در ماموگرافی دوره ای یا جراحی سینه تشخیص داده می شود. برای تشخیص سرطانی نبودن این توده ها به بافت برداری نیاز است. عکسبرداری نمی تواند تمایز آن را به خوبی نشان داد.

اسکلروز آدنوزیس ممکن است به شکل یک ضایعه کانونی یا پراکنده ظاهر شود. در 80 درصد موارد این ضایعه قابل لمس نیست، هر چند در برخی موارد موجب تورفتگی پوست می شود.


آهین مجله سلامت و زیبایی

2 نظر

 1. سلام ببخشید من آدنوزیس داشتم که باعمل کامل برش داشتم ایابه نظرتون دیگه خطری تهدیدم نمیکنه؟

  • با سلام، مانند همیشه اولویت با توصیه های پزشک شماست و مطالب ما جایگزین توصیه های پزشک نیست.
   اما بررسی ها نشان می دهند آدنوزیس یا همان توده های خوش خیم پستان معمولا خطرناک نیستند.

   در آینده مطالب بیشتری در این ارتباط قرار خواهیم داد
   با آرزوی سلامت برای شما و تمامی دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *