خانه » سلامت » بهداشت دهان و دندان » بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟ نحوه پیشگیری از زرد شدن دندانها
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟ نحوه پیشگیری از زرد شدن دندانها

همه دوست دارند لبخند زیبایی با دندانهای درخشان داشته باشند. امروزه از بین بردن زردی و لکه های دندان و داشتن دندانهایی سفید و درخشان با روشهای مختلفی امکان پذیر است. بلیچینگ در مقایسه با دیگر فرایندهای زیبایی دندان قیمت کمتری دارد به همین خاطر کسانی که هزینه انجام پروسه های گران قیمت را ندارد به بلیچینگ روی می آورند. بلیچینگ یک گزینه درمانی مقرون به صرفه است و طی یک جلسه می توانید دندانهای سفید و درخشنده ای داشته باشید.

روشهایی برای انجام بلیچینگ در منزل مانند استفاده از ژل یا نوار استریپ نیز وجود دارد. اما عده زیادی سوال می پرسند بلیچینگ چقدر دوام دارد. متاسفانه بلیچینگ دائمی نیست و پس از مدتی دوباره دندانها لکه دار می شوند.

مدت زمان دوام بلیچینگ به نوع سفید کننده ای که استفاده می کنید و روش بلیچینگ مورد استفاده بستگی دارد. موادی که در مطب توسط پزشک بکار می روند معمولا از فرمول قوی تری نسبت به محصولات که ممکن است در خانه استفاده کنید برخوردار هستند. نتیجه مورد نظر برای بلیچینگ در مطب پس از 1 تا 2 ساعت بدست می آید.

کیت ها سفید کننده خانگی غلظت کمتری دارند و برای رسیدن به نتیجه به 2 تا 3 هفته زمان نیاز دارند. سبک زندگی شما نیز در سفید ماندن دندانهای شما موثر است.

باید بدانیم که کار بلیچینگ برطرف کردن لکه های دندان است نه جلوگیری از لکه دار شدن آن. اما ما می توانیم با رعایت برخی نکات دوام آن را طولانی تر کنیم.

دلیل زرد و لکه دار شدن دندان چیست؟

در اینجا باید بدانیم که لکه های روی دندان چطور به وجود می آیند. لکه ها به دو دلیل درونی و بیرونی ایجاد می شوند. عواملی مانند عفونت ها، استفاده از برخی داروها، بالا رفتن سن و تروما در ایجاد لکه ها موثر اند. این نوع لکه ها معمولا عمیق تر هستند و سخت تر برطرف می شوند.

اما عوامل بیرونی مانند سیگار کشیدن، خوردن و آشامیدن نیز در زرد شدن و بروز لکه های دندان نقش دارند.

فرایند سفید کردن دندان چگونه است؟

سفید کردن دندان یا بلیچینگ یک فرایند ساده است. محصولات سفید کننده دندان معمولا از ترکیب کاربامید پروکساید یا هیدروژن پراکسید تشکیل می شوند که غلظت متفاوتی در محصولات مختلف دارند. این سفید کننده ها لکه ها را به بخش های کوچکتری تجزیه می کنند که باعث می شود کم رنگ تر شوند و دندان شما سفید تر به نظر برسد. این سفید کننده ها با ایجاد واکنش شیمیایی در سطح مولکولهای مسئول لکه های دندان آنها را در خود حل می کنند. حتی تا 24 ساعت پس از مراجعه به مطب و آبکشی ماده سفید کننده به کار تجزیه لکه ها ادامه می دهد.

پس از 24 ساعت ماده سفید کننده بدون ایجاد خطر توسط بدن جذب می شود و دیگر تاثیری ندارد.

عوارض بلیچینگ دندان

در ارتباط با عوارض بلیچینگ عده از افراد حساسیت به دندان را پس از انجام آن گزارش کرده اند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که پروکساید موجود در ژلهای سفید کننده از طریق مینا به لایه نرم تر یعنی عاج دندان نفوذ کند و عصب دندان را تحریک نماید. در بیشتر موارد این حساسیت موقتی است.

دوام بلیچینگ چقدر است و چگونه می توان آن را افزایش داد؟

به طور متوسط بلیچینگ دندان بین شش ماه تا سه سال دوام دارد. این مدت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همانطور که گفتیم سبک زندگی در زرد شدن دندان ها نقش دارد.

نکات بهداشتی برای پیشگیری از پوسیدگی و سفید ماندن دندانها

  • دندانهای خود را روز دو باره بخصوص پس از غذا خوردن مسواک بزنید
  • پس از خوردن و آشامیدن موادی که به نظر باعث ایجاد لکه در دندان می شود مسواک بزنید. اما در مواردی که مواد اسیدی و ترش استفاده می کنید بهتر است 30 دقیق صبر کنید و پس از آن مسواک بزنید.
  • پس از خوردن غذا آدامس بدون قند بجوید یا دهانتان را آب کشی کنید.
  • می توانید بین مراجعات خود برای سفید کردن دندان از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کنید. برای راهنمایی دقیق با پزشک خود مشورت کنید.
موادی که باعث ایجاد لکه روی دندان می شوند:

خوردن و آشامیدن مواد زیر بخصوص در صورتی که مرتب مسواک نزنید روی دندانهای شما لکه بر جای می گذارند:

  • قهوه
  • چای
  • نوشابه
  • آب انگور

آهین مجله سلامت و زیبایی

حتما ببینید

دلایل بوی بد دهان

بوی بد دهان نشانه چیست؟ با احساس بوی بد در ته گلو چه کنیم

اگر شما در موقع صبحت کردن با دیگران، ملاقات با دوستان یا تعاملات شغلی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *