خانه » سلامت » بهداشت و سلامت استخوان و مفاصل » تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی و فواید آن
تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی

تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی و فواید آن

ورزش و روماتیسم مفصلی

بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ورزش نمی‌کنند زیرا می‌ترسند فعالیت درد آن‌ها را بیشتر کند. اما در واقع ورزش یکی از روش‌های درمانی است که به کاهش ناتوانی مرتبط با این بیماری کمک می‌کند. ورزش منظم انعطاف‌پذیری و استقامت را در افراد مبتلا افزایش می‌دهد. انعطاف‌پذیری نیز کارکرد مفصل را بهبود می‌بخشد. امروزه، مفید بودن تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی اثبات شده است.

جدا از تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی، ورزش ملایم می‌تواند به تقویت ماهیچه‌های اطراف مفاصل و رهایی از احساس خستگی و افسردگی کمک کند.  همچنین تناسب اندام ناشی از ورزش برای پیشگیری از بیماری قلبی و دیابت مفید است. همان‌طور که می‌دانیم، این دو بیماری اغلب با روماتیسم مفصلی همراه هستند.

روماتیسم مفصلی با بالا رفتن سن باعث تحلیل ماهیچه‌های می‌شود. به همین خاطر انجام ورزش برای عضله سازی مهم است. علاوه بر این ورزش‌های هوازی قلب و شش‌ها را تقویت می‌کنند. ورزش‌های تحمل وزن مانند پیاده‌روی به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کنند. از دست رفتن تراکم استخوان یکی از عوارض روماتیسم مفصلی است.

مطالعات نشان می‌دهند ورزش ملایم روماتیسم مفصلی را تشدید نمی‌کند. اما ورزش شدید به زانو و لگن صدمه می‌زند. پس ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، دوچرخه سوای، شنا و ایروبیک در آب را انتخاب کنید.

قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید. اگر تابه‌حال ورزش نکرده‌اید، کار خود را با پیاده‌روی شروع کنید. از ورزش‌هایی که باعث درد، آسیب یا التهاب شدید مفاصل می‌شود، بپرهیزید.

اگر شانه‌های شما درد می‌کنند بهترین ورزش برای شما شنا است. معمولاً ورزش‌های کم برخورد و بدون برخورد بهترین گزینه هستند. این‌گونه ورزش‌ها برای مفاصل شما ساده‌تر هستند. معمولاً زمانی که روماتیسم مفصلی شما فعال‌تر است و درد دارید، ترجیح می‌دهید استراحت کنید. پس در مواقعی که درد ندارید از فرصت استفاده نمایید و ورزش کنید.

چه ورزش‌هایی برای روماتیسم مفصلی توصیه می‌شوند؟

تمرینات حرکتی

این نوع تمرینات، خشکی مفاصل را از بین می‌برند و با انجام حرکت در کل محدوده حرکتی مفصل آن را به حرکت درمی‌آورد. این حرکات می‌تواند شامل بالا آوردن دست‌ها تا پشت سر یا چرخاندن شانه به جلو و عقب باشد. در بیشتر موارد می‌توان این تمرینات را هر روز انجام داد.

ورزش های هوازی

ورزش هوازی یا قدرتی به سلامت عمومی شما کمک می‌کند و سلامت قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. این‌گونه ورزش‌ها در کنترل وزن و افزایش قدرت و انرژی مفید هستند.

ازجمله ورزش‌های هوازی کم برخوردی که برای مفاصل شما ساده‌تر است می‌توان به پیاده‌روی، دوچرخه سواری یا استفاده از دستگاه پله نوری اشاره کرد. 150 دقیقه در هفته با شدت متوسط ورزش کنید. درصورتی‌که برای مفاصل شما ساده‌تر است می‌توانید ورزش‌ها را به دوره‌های 10 دقیقه‌ای تقسیم کنید.

بی‌خطرترین و مفیدترین کار انجام ورزش با شدت متوسط در بیشتر روزهای هفته است. اما حتی دو روز ورزش کردن هم بهتر از ورزش نکردن است. برای اندازه‌گیری شدت ورزش باید در حین ورزش صحبت کنید. اگر بتوانید در حین ورزش حرف بزنید بدین معناست که با شدت متوسط ورزش می‌کنید.

تمرینات استقامتی

این ورزش‌ها به ساختن ماهیچه‌های قوی کمک می‌کنند. ماهیچه ها هر چه قوی‌تر باشند بهتر از مفاصل پشتیبانی و محافظت می‌کنند. وزنه زدن یکی از نمونه‌های ورزش‌های استقامتی است که قدرت ماهیچه ها را افزایش می‌دهد. به خاطر داشته باشید دو روز پشت سر هم روی یک گروه از عضلات کار نکنید. بین تمرینات خود یک روز به عضلات استراحت بدهید. درصورتی‌که مفاصل شما دردناک یا متورم شدند یک روز دیگر به استراحت خود اضافه کنید.

سه روز در هفته ورزش برای شروع مناسب است. اما دو روز در هفته ورزش برای شما ضروری است.

فعالیت‌های دیگر

هر گونه حرکتی فرقی نمی‌کند چقدر جزئی باشد، برای شما مفید است. فعالیت‌های روزانه مانند پیاده‌روی، جارو کردن برگ‌ها و امثال آن نیز به‌حساب می‌آیند. ورزش‌های خودآگاهی مانند تای چی، یا یوگا می‌تواند تعادل شما را افزایش دهند. این ورزش‌ها مانع افتادگی می‌شوند و طرز ایستادن، هماهنگی بدن و انعطاف‌پذیری را بهبود می‌دهند. درباره بیماری خود با مربی‌تان صحبت کنید و از انجام حرکاتی که موجب درد می‌شوند، بپرهیزید.

نکاتی که باید در زمان شروع ورزش در نظر بگیرید:

  • ورزش‌های کم برخورد انجام دهید: ورزش‌هایی دوچرخه سواری با دوچرخه‌های خوابیده، کار با دستگاه پله نوری و ورزش آبی به مفاصل فشار نمی‌آورند.
  • قبل از ورزش از گرما استفاده کنید: گرما مفاصل و عضلات را آرام می‌کند و درد از بین می‌برد. به مدت 20 دقیقه از حوله گرم استفاده کنید.
  • مفاصل را آرام حرکت دهید: ابتدا برای گرم کردن مفاصل آن‌ها را آرام حرکت دهید. قبل از انجام تمرینات قدرتی یا هوازی تمرینات حرکتی انجام دهید.
  • آرام ورزش کنید: با حرکات آسان و آرام ورزش کنید. اگر احساس درد داشتید استراحت کنید. درد شدید نشانه اشکال در ورزش کردن شماست. در صورت مشاهده درد و قرمزی حرکت را کندتر کنید.
  • کمپرس یخ: پس از انجام فعالیت بخصوص در صورت ورم مفصل تا 20 دقیقه کمپرس یخ انجام دهید.

حتما ببینید

آرتروز

آرتروز – راه های مقابله با تحلیل مفاصل

مفصل جایی است که دو استخوان به هم می رسند. انتهای این استخوانها با یک …

غذاهای مضر برای آرتروز زانو

غذاهای مضر برای آرتروز زانو و زانو درد

آرتروز مفصلی چیست؟ آرتروز زانو شایع ترین نوع آرتروز است. آرتروز زانو یا استئوآرتریت به …

علائم روماتیسم مفصلی

علائم روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی چیست؟ روماتیسم مفصلی یک اختلال التهابی خود ایمنی مزمن است که بیشتر بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *