خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » دلیل ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن چیست؟ + درمان
ریش ریش شدن اطراف ناخن

دلیل ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن چیست؟ + درمان

ریشه ناخن چیست؟

ریشه ناخن در واقع بخشی از ناخن نیست بلکه قسمتی از پوست است . با وجود جدا شدن این بخش از پوست قسمت از آن به پایه خود متصل است. ریش ریش شدن اطراف ناخن دلایل متعددی دارد که از آن جمله می توان شکننده شدن پوست و ترک خوردن آن را نام برد.

در طول زمستان که پوست به خاطر سرما مستعد خشکی است این مشکل بیشتر رخ می دهد. هر چیزی که باعث خشکی پوست شود از جمله ماندن طولانی مدت دستها زیر آب سرد یا داغ، ظرف شستن بدون دستکش، شنا در استخر کلر دار یا داشتن مشاغلی که مستلزم شستن پی در پی دستهاست در ایجاد آن نقش دارد.

ریشه ناخن همان باریکه پوست کنار ناخن است که گاهی آزاد دهنده می شود. ریشه ریشه شدن اطراف ناخن امر معمولی است اما گاهی ممکن است مشکل‌ساز باشد.

ریشه ناخن در نوک انگشتان و کنار ناخن قرار دارد که پایانه های عصبی و رگهای خونی زیادی در آنجا وجود دارد. اگر این ریشه های ناخن ملتهب شوند به پایانه های عصبی فشار می آورند و باعث دردناک شدن آن ناحیه خواهد شد.

 اگر میکروب در صورت وجود زخم بتواند از طریق این پارگی وارد پوست شود احتمال ایجاد عفونت وجود دارد. عفونت کردن ریشه های ناخن پارونیشیا نام دارد. از نشانه های آن می توان به درد، قرمزی و ورم، احساس داغی در اطراف ناخن اشاره کرد. اگرچه این عفونت در اطراف انگشت ایجاد می شود، در موارد شدیدتر ممکن است به سایر نقاط بدن انتقال یابد. خوشبختانه راه های زیادی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد که در جای دیگری مفصل تر به آن خواهیم پرداخت.

علت ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن چیست؟

طبق گفته ها پوسته پوسته شدن کنار ناخن در زمستان بیشتر اتفاق می افتد. رطوبت هوا در طول زمستان کمتر از تابستان است. به همین خاطر احتمال خشکی پوست در زمستان بیشتر است. خشکی هوا باعث خشکی پوست و ریش شدن اطراف ناخن می شود.

جویدن ناخن که عده ای با آن گرفتار هستند از دیگر دلایل ریش شدن اطراف ناخن است. این کار به پوست زیر ناخن ها صدمه می زند و ریش شدن ناخن در این مورد زیاد اتفاق می افتد.

سروکار داشتن با مواد شیمیایی ناملایم نیز به پوست آسیب می زنند. همانطور که می دانیم امروزه با مواد شیمیایی زیادی در مواد شوینده و مواد آرایشی سروکار داریم که باعث خشکی پوست و ریش ریش شدن ناخن می شوند.

دقت نکردن در زمان ناخن گرفتن نیز می تواند به پوست اطراف آسیب بزند. در زمان استفاده از ناخن گیر باید از چیده شدن پوست اطراف ناخن جلوگیری کرد.

شنا در استخرهایی که در آنها از کلر استفاده می شود نیز باعث خشکی پوست می شود. این خشکی پوست احتمال ریش ریش شدن اطراف ناخن را افزایش می دهد.

درمان

1- هرگز سعی نکنید این پوست های اضافی را با کشیدن جدا کنید. این کار علاوه بر دردناک بودن باعث خونریزی و افزایش احتمال عفونت می شود. راه های ساده ای برای خلاص شدن از آنها وجود دارد.

2- انگشتان خود را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید. حال به آرامی پوست اضافی را با ناخن گیر بگیرد. مراقبت باشید لبه های آن را بیش از اندازه نگیرد زیرا ممکن است باعث زخم شدن آن بشوید. پس از آن مقداری لوسیون روی بستر ناخن بمالید و آن را ماساژ دهید. درصورتی که ریش ریش شدن اطراف ناخن عمیق باشید می توانید آن را تا زمانی که کاملا بهبود یابد باندپیچی نمایید.

3- استفاده از مرطوب کننده علاوه بر درمان مانع ایجاد دوباره آن می شود. استفاده از نرم کننده از پوسته پوسته شدن انگشت جلوگیری می نماید. مرطوب کردن دستان خود را مرتبا انجام دهید. علاوه بر کرمهای نرم کننده می توانید از روغن زیتون بری نرم کردن انگشتان استفاده کنید.

4- تغذیه مناسب نیز در شکل گیری ریشه ناخن تاثیر دارد. شاید تصویر کنید ناخن از سلولهای مرده تشکیل شده است. اما سلامت ناخن نیز مانند سایر نقاط بدن به تغذیه مناسب نیازمند است. رژیم غذایی حاوی آهن، کلسیم، و ویتامین B برای سلامت ناخن های ضروری است.

5- کافی در سلامت پوست حائز اهمیت است. نرسیدن آب کافی باعث خشکی پوست اطراف ناخن و ریشه شدن پوست اطراف آن می شود. همانطور که توصیه می شود روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

6- در صورتی که اطراف ناخن زخم شده باشد یا خونریزی کند می توانید از پمادهای آنتی باکتریال استفاده نماید. پس از آن محل را با باند ببندید.

چطور از ریش ریش شدن پوست اطراف ناخن جلوگیری کنیم؟

  • در هوای سرد و در زمان شستن ظرفها دستکش بپوشید. همچنین کسانی با مواد شیمیایی تماس دارند باید دستکش بپوشند.
  • آبرسانی پوست را فراموش نکنید. آبرسانی مانع خشک شدن پوست می شود.
  • مرتبا از لوسیون دست استفاده کنید. این کار پوست را نرم نگه می دارند و مانع خشکی آن می شود.

حتما ببینید

درماتیت آتوپیک

اگزما و درماتیت آتوپیک – نشانه ها، تشخیص و درمان

اگزما چیست؟ اگزما به انواع مختلف ورم پوست گفته می شود که نام دیگر آن …

لیپوما

لیپوما یا غده های چربی زیرپوستی + تشخیص و درمان

لیپوما چیست؟ لیپوما به توده‌های چربی گفته می شود که به‌آرامی زیر پوست رشد می …

قارچ کاندیدا

قارچ کاندیدا و عفونت های قارچی ناشی از آن

قارچ کاندیدا یکی از قارچ‌هایی است که در بدن و روی پوست زندگی می‌کند. به‌طورمعمول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *