خانه » سلامت » بهداشت چشم » خداحافظی با عینک با عمل لیزیک چشم
عمل لیزیک چشم

خداحافظی با عینک با عمل لیزیک چشم

لیزیک چیست؟

عمل لیزیک چشم نوعی جراحی عیوب انکساری چشم محسوب می شود. عیوب انکساری چشم به تغییر در انحنای قرنیه چشم گفته می شود که باعث اشکال در متمرکز سازی نور می شود. عمل لیزیک با اصلاح این بی نظمی ها درشکل قرنیه این نقص را برطرف می کند.

سابقه عمل لیزیک چشم نسبتا خوب است و عوارضی مانند از دست دادن بینایی بندرت اتفاق افتاده است. برخی عوارض جانبی مانند خشکی چشم و اختلال موقتی در دید نسبتا رایج هستند اما جای نگرانی ندارند. این موارد معمولا پس از چند هفته از بین میروند و عده بسیار کمی این عوارض را در طولانی مدت مشاهده کرده اند.

به طور کلی کسانی که این عمل را انجام می دهند دید 25/20 یا بهتری بدست می آورند که برای انجام بیشتر فعالیت ها مناسب است. با این وجود بیشتر افراد برای رانندگی در شب و مطالعه به عینک نیاز خواهند داشت.

البته پس از عمل لیزیک نیز با بالا رفتن سن بینایی اندکی کمتر می شود. این جزئی از روند طبیعی پیری است که به آن پیرچشمی می گویند و ربطی به عمل لیزیک شما ندارد. همچنین طبق نظر انجمن جراحی اصلاحی آمریکا در صورتی که نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگمات شما درطول زمان پیشرفت می کند این پیشرفت پس از عمل جراحی نیز ادامه می یابد.

ساختار چشم و اصلاح عیوب انکساری چشم

قرنیه قسمتی ازچشم است که نور را متمرکز می کند تا تصویر اجسام بر روی شبکیه ایجاد شود. به فرایند خم کردن و متمرکز کردن نور انکسار می گویند. به طورمعمول شکل قرینه چندان بی عیب ونقص نیست و تصاویر تا حدی تار یا غیرشفاف دیده می شوند. به این نقص در قدرت تمرکز چشم عیوب انکساری چشم میگویند.

در صورتی که این عیوب به حدی باشند که فرد در دیدن اجسام دچارمشکل شود به ابزارهایی مانند عینک یا لنزهای تماسی برای اصلاح آن نیاز خواهد داشت. عینک و لنزهای تماسی به گونه ای طراحی شده اند که این عیوب انکساری چشم را برطرف کنند و دید فرد به حالت نرمال بر گردد. جراحی های معروف به جراحی برداشتن عینک نیز این عیوب را برطرف می کنند.

به طور کل سه نوع عیوب انکساری چشم وجود دارد: نزدیک بینی، دوربینی وآستیگمات. افراد نزدیک بین اجسام نزدیک را به خوبی می بینند اما در دیدن اجسام دور مشکل دارد. بالعکس افراد دوربین در دیدن اجسام نزدیک مثلا درهنگام مطالعه از نزدیک مشکل دارند اما اجسام دور را به شکل طبیعی تشخیص میدهند. آستیگمات به خاطر نامنظم بودن شکل قرنیه یا عدسی های چشم ایجاد می شود. آستیگمات باعث تاری دید در مسافت های دور و نزدیک می شود.

انواع عمل های برداشتن عینک

چند عمل رفع عیوب انکساری با لیزر وجوددارد که عمل لیزیک معروفترین آنهاست.

PK  : RK  (یا کراتوتومی شعاعی) و PRK ( یا فوتوریفرکتیو کراتکتومی) از دیگر روشهای رفع عیوب انکساری چشم هستند. در روش RK از یک چاقوی بسیار تیز برای ایجاد برش هایی در قرینه استفاده می شود تا شکل آن اصلاح شود.

PRK: روش PRK با استفاده از لیزر و تراش دادن قرینه انجام می شود در این روش جراح ابتدا لایه سطحی قرینه را بر می دارد و پس از آن بستر قرینه را تغییر شکل می دهد. این روش معمولا برای کسانی استفاده می شود که قرنیه آنها بیش از حد نازک است.

LASIK یا لیزیک: روش LASIK یا لیزیک از همه جدیدتراست. لیزر مورد استفاده برای لیزیک و PRK مشابه هم هستند.  در این روش لایه نازکی از قرنیه برداشته می شود و پس از تغییر شکل قرنیه به سرجای خود بر می گردد.

ترموکراتوپلاستی: روش ترموکراتوپلاستی روش دیگری است که از گرما برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود. منبع گرمایی دراین روش لیزر است اما لیزرمورد استفاده آن با روشهای PRK و لیزیک تفاوت دارد.

تفاوت روش  PRK و عمل لیزیک چشم

تفاوت اصلی روش لیزیک و PRK در این است که درعمل لیزیک یک لایه (فلپ) نازک از سطح قرنیه برداشته میشود و درمان لیزر بر روی قرنیه انجام می شود. در آخر لایه فلپ دوباره سر جای خود قرار می گیرد.

اما در عمل PRK لایه بیرونی قرنیه به نام اپی تلیوم برداشته می شود و تغییر شکل قرنیه با لیزر روی آن انجام می شود. در این روش لایه اپی تلیوم سر جای خود برنمیگردد و چشم پس از چند روز آن را بازسازی می کند. درعوض جراح به صورت موقتی یک لنز دارای بافت نرم روی قرنیه قرار می دهد تا از چشم محافظت کند. به همین خاطر دوره نقاهت روش PRK طولانی تراست.

 با این وجود این روش همچنان رایج است و برای کسانی که قرنیه بیش ازاندازه نازکی دارند قابل استفاده است. بهبود بینایی درهر دو روش یکسان است. تفاوت عمده این دو روش در مدت دوره نقاهت و دفعات مراجعه بعدی پس از عمل است.

شرایط عمل لیزیک چشم

شما با عمل لیزیک چشم دیگر نیازی به لنزهای اصلاح کننده ندارید. اما آیا شما گزینه مناسبی برای عمل لیزیک هستید؟

نتیجه عمل لیزیک چشم به عیوب انکساری شما و عوامل دیگر بستگی دارد. کسانی که نزدیک بینی جزئی دارند بیشترین موفقیت را درعمل جراحی عیوب انکساری خواهند داشت. اما کسانی کهمیزان نزدیک بینی و دوربینی آنها همراه با آستیگمات زیاد است، نتیجه عمل آنها چندان قابل پیش بینی نخواهد بود. داشتن شرایط زیر برای انجام جراحی لیزیک چشم لازم است:

 • داشتن حداقل 18 سال سن، بهتر است جراحی بعد از 21 سالی انجام شود زیرا دراین سن تغییر در بینایی احتمالا متوقف می شود.
 • بینایی شما درسال اخیر تغییر زیادی نداشته باشد.
 • عیوب انکساری شما با لیزیک قابل اصلاح باشد.
 • قرنیه شما به اندازه ای ضخیم باشد که بتوان عمل لیزیک را روی انجام داد.
 • وضعیت سلامت کلی چشم شما خوب باشد.
 • دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات شدید نداشته باشید.
 • سابقه عفونت چشمی خاصی نداشته باشد.
 • مبتلا به دیابت کنترل نشده نباشید.
 • در دوره بارداری یا شیردهی نباشید.
 • خراشیدگی قرنیه یا بیماری قرنیه نداشته باشید.
 • مبتلا به آب سیاه پیشرفته نباشید.
 • مبتلا به آب مرواریدی نباشید که بر بینایی شما تاثیر گذاشته باشد.

علاوه بر اینها، پزشک با معاینات چشمی تشخیص می دهد که آیا شما گزینه مناسبی برای عمل لیزیک چشم هستید یا خیر. جراح با بررسی سلامت کلی چشم، اندازه قرنیه، اندازه مردمک وعیوب انکساری شما تصمیم گیری می کند.

عوارض بعد از جراحی لیزیک

بعد از جراحی ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را مشاهده کنید که معمولا بعد از چند هفته تا چند ماه از بین میروند:

 • تاری دید
 • خشکی و خارش چشم
 • حساسیت به نور
 • اختلال در بینایی مثلا دوبینی، دیدن جرقه نورانی و هاله نور

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پس از عمل لیزیک چشم خود را مالش ندهید این کارممکن است باعث جابجا شدن فلپ شود و روند بهبودی شما را دچار مشکل کند.

عمل لیزیک چشم چگونه انجام می شود؟

این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود. برای این کار چند قطره در هر دو چشم چکانده می شود. یک ابزارنگهدارنده چشم را در طول عمل باز نگه می دارد و مانع پلک زدن چشم خواهد شد. جراح با استفاده از یک چاقوی کوچک یا با استفاده از لیزر لایه (فلپ) خارجی قرنیه را بر می دارد. در این مدت ممکن است اندکی احساس فشار کنید. فلپ به آرامی کنار گذاشته می شود درحالیکه کاملا از قرنیه جدا نشده است. پس از آن جراح با استفاده از لیزر بافت قرنیه را تغییر شکل می شود.  در این مرحله با دقت مقداری از باقت قرنیه برداشته می شود تا عیوب انکساری آن برطرف شود و شکل مناسبی به خود بگیرد.

درآخر فلپ بر جای خود برگردانده می شود، در حالیکه نیازی به بخیه نیست و بهبودی به طور طبیعی انجام می شود.

درست پس از عمل ممکن است احساس سوزش یا خارش داشته باشید. بینایی شما در ابتدا تاراست اما روز بعد از عمل بهتر خواهد شد. پزشک برای مرطوب نگه داشته و کمک به بهبودی چشم ممکن است قطره تجویز کند. همچنین یک شیلد محافظت برای محافظت از چشم به شما داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *