خانه » سلامت » بهداشت دستگاه تنفسی » تاثیر داوری ضد ویروس رمدسیویر در درمان کووید 19 + نتایج آزمایشات بالینی
داروی رمدیسیر

تاثیر داوری ضد ویروس رمدسیویر در درمان کووید 19 + نتایج آزمایشات بالینی

با توجه به تحقیقات گسترده‌ای که در سراسر جهان برای ساخت واکسن و داروی کرونا ویروس جدید صورت می‌گیرد، اطلاعات به سرعت در حال به‌روزرسانی هستند. در این وضعیت یافته های سابق ممکن است در مدت کوتاهی اعتبار خود را از دست بدهند. در حال حاضر بحث بر سر استفاده از داروی ضد ویروس رمدسیویر داغ است.

تاریخچه داروها نشان می‌دهد که مسیر طولانی و دشواری برای رسیدن داروها از آزمایشات بالینی به بازار وجود دارد. این مسیری است که بسیاری از داروها هرگز آن را به پایان نمی‌رسانند.

داروهای مورد استفاده برای درمان کووید 19

با گذشت چند ماه از شیوع کرونا ویروس محققان همچنان در تلاش هستند واکسن این بیماری را تولید کنند. همچنین، تابه‌حال هیچ دارویی برای درمان این بیماری از سوی FDA تأیید نشده است هر چند گزینه‌های بسیاری ازجمله داروهای مورداستفاده برای درمان آرتریت روماتوئید، داروهای ضد انگل، سرطان و HIV مد نظر بوده‌اند.

آزمایشات بالینی اخیر نتایج امیدوار کننده‌ای از داروی ضد ویروسی رمدسیویر نشان داده‌اند. این دارو زمان بهبودی بیماران را از 15 روز به 11 روز کاهش می‌دهد. رمدسیویر مجوز استفاده اورژانسی FDA را گرفته است و در آزمایشات بالینی به شکل گسترده استفاده می‌شود.

متخصصان بیماریهای عفونی می‌گویند رمدسیویر معجزه نمی‌کند و دارویی محسوب نمی شود که به این همه گیری جهانی خاتمه بدهد. با این وجود آنها بر این باور توافق دارند که این بهترین گزینه‌ای است که در حال حاضر در اختیار دارند. عده‌ای معتقدند باید چند دارو با هم برای درمان کووید 19 استفاده شود.

رمدسیویر چگونه با ویروس مقابله می کند؟

رمدسیویر یک داروی ضد ویروس است که به عنوان یک آنالوگ نوکلئوزید شناخته می شود. این دارو شبیه یک جز از RNA ویروس است که ویروس باید آن را تکثیر کند.

این دارو در واقع ویروس را فریب می دهد. ویروس در مواجه با این دارو آن را جزء سازنده ماده ژنتیکی ویروسی تلقی می کند. ویروس از آنزیمی به نام پلیمراز RNA برای ساخت زنجیره RNA استفاده می کند. وقتی رمدسیویر به جای پلیمراز RNA بکار گرفته می شود، خط  ساخت RNA فشرده می شود و تکثیر ویروس متوقف می گردد.

این توقف تکثیر ویروس به سرعت رخ نمی‌دهد، زیرا این ویروس عملکرد تصحیح خطای قدرتمندی دارد که از آن برای رفع خطا استفاده می کند. اما درنهایت قادر نخواهد بود آن را کاملاً از بین ببرد و تکثیر ویروس متوقف خواهد شد.

رمدسیویر در توقف تکثیر ویروس‌هایی از قبیل هپاتیت، ابولا و دیگر کرونا ویروسها مانند سارس و مرس موفق بوده است. اما این دارو پس‌ازآنکه مشخص شد داروهای دیگر در درمان ابولا موفق‌تر هستند کنار گذاشته شد. پس از شیوع کرونا ویروس جدید محققان این دارو را دوباره امتحان کردند و دریافتند که می‌تواند باعث توقف SARS-CoV-2 شود. از جایی که ایمنی دارو در آزمایشات اولیه تأیید گردید به سرعت برای آزمایشات بالینی کووید 19 استفاده شد.

در ارتباط با مرس و سارس مطالعات به تحقیقات آزمایشگاهی و آزمایش بر روی حیوانات محدود بود. هیچ آزمایش بالینی در زمان شیوع این بیماری‌ها صورت نگرفت زیرا موارد ابتلا در آن زمان بسیار کم بود. پس از شیوع کووید 19 شرکت سازنده این دارو رمدسیویر را در اختیار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری چین قرار داد.

آزمایشات بالینی صورت گرفته در ارتباط با رمدسیویر

در آزمایش بالینی انجام شده در چین نتیجه خوبی در رابطه با این دارو به دست نیامد. البته این آزمایش از چند نظر جای بحث داشت و نمی‌توان آن را به کل جهان تعمیم داد.

 در مطالعه موسسه ملی سلامت (NIH) بیش از 1000 بیمار کووید 19 با درگیری ریه و نیاز به اکسیژن در 22 کشور موردبررسی قرار گرفتند. نتایج اولیه نشان داد که زمان بهبودی بیماران از 15روز  به 11 روز کاهش یافته است. همچنین نرخ مرگ و میر از8 به 6/11  درصد کاهش یافت. اما نتایج از نظر آماری چندان معنادار نبودند.

آزمایش دیگری در دانشگاه سانفرانسیسکو روی 30 بیمار انجام شد که با توجه به استفاده از داروهای دیگر نمی‌شد نرخ نجات یافتگان را کاملاً به رمدسیویر نسبت داد.

از جایی که اطلاعات کامل مربوط به این دارو منتشر نشده است متخصصان نمی دانند عملکرد این دارو در جمعیت های مختلف و مراحل مختلف بیماری چگونه است.

از نظر یکی از متخصصان عوامل دیگری از جمله وجود اکسیژن کافی، پرستاران کافی ، امکان انتقال خون یا دیگر داروهای مورد نیاز پزشک در درمان همراه با این دارو تاثیر دارند.

با توجه به اطلاعاتی که موسسه ملی سلامت منتشر کرده است ، متخصصان به فواید آن ترغیب شده اند اما تا زمانی که همه اطلاعات در اختیار آنها قرار نگیرد نمی توانند در این باره با اطمینان تصمیم بگیرند.

دکتر یانگ می‌گوید ما به زمان بیشتری برای بررسی داده ها نیاز داریم اما این به معنی آن نیست که ما استفاده از این دارو را متوقف خواهیم کرد.

اهمیت استفاده زودهنگام از داروهای ضد ویروس و رمدسیویر

از نظر دکتر یانگ داروشناس بیماریهای عفونی سانفراسیسکو، مزیت هر داروی ضدویروس زمانی حاصل می شود که در مراحل اولیه برای توقف تکثیر ویروس استفاده شود.  ممکن است رمدسیویر در مراحل اولیه ابتلا به کووید 19 تاثیر بیشتری داشته باشد. کووید 19 در مرحله ثانویه می تواند واکنش التهابی داشته باشد که به ریه آسیب می رساند. هر چه بار ویروس سریع تر کاهش یابد انتقال آن به دیگران کمتر می شود. علاوه بر این عوارض التهابی این بیماری کاهش می یابد. با این حال، در صورتی که حال بیمار وخیم باشد داروهای ضد ویروس ممکن است برای درمان کافی نباشند.

دکتر رابرت گروسبرگ پروفسور دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین می گوید: تحقیقات نشان می دهد این دارو می تواند حال بیماران در وضعیت متوسط تا وخیم مبتلا به کووید 19 را بهبود ببخشد.

در اوایل ژوئن شرکت سازنده دارو اعلام کرد داده ها نشان می دهند افراد موجود در وضعیت متوسط پس از 5 روز استفاده از دارو سریع تر بهبود یافته اند، اگرچه فایده آن اندک بود.

دوره 10 روزه استفاده نیز حال بیماران را بهبود بخشید اما تغییرات از نظر آماری معنادار نبودند. بیمارانی که در این مطالعه حضور داشتند در بیمارستان بستری بودند اما نیازی به تنفس مصنوعی نداشتند.

دکتر ماکر سیگل پروفسور دانشگاه جورج واشنتگتن می گوید تاثیر این دارو در صورت استفاده در مراحل اولیه بیشتر است. او می گوید بهترین حالت این است که فرد قبل از بستری شدن شروع به مصرف دارو کند. اما این دارو تنها به شکل وریدی در دسترس است و به شکل خوراکی موجود نمی باشد.

در بیشتر مطالعات این دارو بر روی افراد بستری در بیمارستان امتحان شده است. به این ترتیب 81 درصد از افراد با علائم خفیف تا متوسط در این تحقیقات جای نداشته اند.

درمان ترکیبی همراه با رمدسیویر

مطالعات دیگر بر استفاده ترکیبی از رمدسیویر همراه با داروهای دیگر تمرکز کرده اند. یکی از این تحقیقات استفاده از رمدسیویر با باریسیتینیب که یک داروی ضدالتهابی برای درمان آرتریت روماتوئید است را بررسی کرده است. رمدسیویر باعث توقف تکثیر ویروس می شود و باریسیتینیب پاسخ ایمنی بدن را سرکوب می کند که مسئول آسیب به اندامها در صورت وجود کووید 19 است.

گروسبرگ معتقد است درمان ترکیبی راهکاری مهمی در درمان کووید 19 بخصوص در موارد وخیم است. زیرا در این موارد علاوه بر داروی ضدویروس به رویکرد سیستم ایمنی بدن نیز نیاز است.

دکتر مارک سیگل می گوید ما انتظار نداریم فایده درمان ترکیبی زیاد باشد. شاید 10 تا 15 درصد بهبودی بیشتر مد نظر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *