خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » فواید استفاده از ماساژور صورت یا قلم ویبراتور – حقایق و باور غلط
مزایای استفاده از ماساژور صورت
ماسازور ساخته شده از کوارتز صورتی

فواید استفاده از ماساژور صورت یا قلم ویبراتور – حقایق و باور غلط

ممکن است در اینستاگرام یا در منزل دوستانتان ماساژورهای صورت غلتکی یا همان قلم ویبراتور را دیده باشید. قلم ویبراتور ابزار کوچکی است که معمولاً از یشم یا کوارتز صورتی  و فلز ساخته می‌شود. برخی از آن‌ها دو سر غلتک مانند دارند و بعضی از آن‌ها از غلتک‌هایی سوزنی ریز ساخته شده اند. در تبلیغات می‌شنویم که این ابزارها فایده زیادی برای پوست ما دارند. اما فواید استفاده از ماساژورهای صورت چیست؟

قلم ویبراتور
قلم ویبراتور فلزی

ماساژورهای صورت چه کاری با ‌صورت ما انجام می‌دهند؟

همین کار ساده ماساژ دادن صورت فواید زیادی برای صورت شما دارد. ماساژ صورت همانند ماساژ بدن می‌تواند باعث کاهش استرس و رهایی از  فشارهای روانی شود.

مزایای اصلی ماساژ دادن صورت  و استفاده از قلم ویبراتور عبارت است از:

 • بهبود گردش خون در صورت: استفاده از ماساژور صورت می‌تواند باعث افزایش گردش خون در صورت شود. این کار ظاهر پوست را روشن‌تر می‌سازد و حس مستحکم­تری به آن می‌دهد.
 • کمک به رفع گرفتگی سینوس‌ها: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از ماساژور می‌تواند به رفع گرفتگی سینوس‌ها کمک کند. اگرچه این تحقیقات در مراحل اولیه خود قرار دارند.
 • کاهش پف صورت: ماساژورها همچنین با تحریک تخلیه لنف پف صورت را کاهش می‌دهد.
 • خنک‌سازی و صاف کردن پوست: اگر شما ماساژور را در یخچال نگه دارید یا از ماساژورهای ساخته‌شده با سنگ‌هایی مانند یشم استفاده کنید، پوست شما را خنک می‌سازند. این کار به‌سرعت پف صورت شما را می‌خواباند و منافذ را می‌بندد.
 • نفوذ محصولات مراقبت از پوست ر افزایش می‌دهد: معمولاً همراه با ماساژورها از روغن یا مرطوب‌کننده برای کمک به‌راحتی غلتیدن ابزار بر روی صورت استفاده می‌شود. گفته می‌شود این ابزار به نفوذ بیشتر این کرم­ها در پوست شما کمک می‌کنند.

حقایق و باورهای غلط درباره ماساژورهای صورت

ادعاهای بسیار زیادی در رابطه با ماساژورهای صورت یا همان قلم ویبراتور وجود دارد. ما در اینجا درباره واقعیت­ها و باورهای غلط درباره ماساژورهای صورت صحبت می‌کنیم.

 • ماساژ صورت می‌تواند روحیه شما را بهبود ببخشد(درست): ممکن است عجیب به نظر برسد، اما ماساژ صورت اضطراب را تا حدی کاهش می‌دهد.
 • استفاده از ماساژور می‌تواند صورت را باریک‌تر سازد (غلط): تنها راه واقعی باریک‌تر ساختن صورت یا کاهش وزن بخشی از بدن که صورت بخشی از آن است، ورزش و رژیم است. بااین‌وجود قابلیت این ابزار در کاهش پف صورت ممکن است موقتاً صورت شما را باریک‌تر نشان دهد.
 • استفاده از ماساژور می‌تواند صورت را هم‌تراز سازد (درست): از ماساژور می‌توان برای تخلیه مایعات صورت استفاده کرد که به هم‌تراز کردن موقتی صورت کمک می‌کند. بهترین راه تخلیه و کانتور کردن (هم‌تراز کردن) چرخاندن غلتک به سمت بالا همراه با یک زاویه است. پس‌ازآن غلتک را از سمت گوش به پایین بغلتانید. این فرایند به هدایت مایعات گره‌های لنفاوی کمک می‌کند.
 • استفاده از ماساژور صورت بدن را از مواد سمی پاک می‌کند (درست): هر فعالیتی که تخلیه لنفی را افزایش دهد ازجمله ماساژ صورت می‌تواند بدن را از مواد سمی پاک کند.

نحوه استفاده از قلم ویبراتور چگونه است؟

ماساژ صورت

در زمان استفاده از ماساژور صورت مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از یک روغن صورت، سرم یا مرطوب‌کننده­ای که لیزی زیادی دارد استفاده کنید. اگر روغن‌کاری انجام ندهید، این ابزار پوست را می‌کشد و خود باعث ایجاد چین‌وچروک در پوست می‌شود.
 2. کار خود را با گردن شروع کنید و غلتک را به بالا بغلتانید. برای دریافت نتیجه بهتر، آن را عقب و جلو نکنید و فقط به بالا بچرخانید.
 3. با فشار کم غلتک را از خط فک با سمت گوش‌ها بغلتانید. می‌توانید این حرکت را از فک تا استخوان گونه انجام دهید.
 4. غلتک را از پیشانی به سمت بالا در جهت شقیقه حرکت دهید. حرکت غلتک تنها باید به سمت بالا باشد. به همان آرامی که با دست‌ها پوست را به بالا می‌کشید، باید غلتک را فشار داد.
 5. غلتک را به شکل افقی در بالای ابروها حرکت دهید. این کار بخصوص در مواقعی که سردرد دارید احساس تسکین به شما می‌دهد.

همچنین می‌توانید ماساژ صورت یا ورزش‌های صورت که به آن یوگای صورت می‌گویند را بدون ماساژور انجام دهید. شما می‌توانید بدون استفاده از هیچ‌گونه ابزاری در خانه ماساژ صورت انجام دهید.

چند وقت یک بار باید از قلم ویبراتور استفاده شود؟

استفاده هرروز (روزی یک بار) از ماساژورهای صورت بی‌خطر است. درواقع، عده‌ای متخصصان برای دریافت نتیجه بیشتر استفاده هرروز آن را توصیه می‌کنند.

مدت‌زمان ماساژ صورت چقدر باید باشد؟

حتی اگر تنها چند دقیقه وقت بگذارید می‌توانید از فواید استرس زدایی و رفع پف صورت آن بهره ببرید. نتایج تحقیق انجام‌شده در سال 2018 نشان داد که 5 دقیقه استفاده از ماساژور صورت می‌تواند باعث افزایش جریان خون در گونه‌ها شود. 10 دقیقه استفاده از ماساژور باید کافی باشد. همیشه به خاطر داشته باشید در صورت مشاهده آسیب در خود استفاده از این ابزار را کنار بگذارید.

انواع ماساژورهای صورت

ماساژورهای صورت زیادی در بازار وجود دارند، سخت است که بدانیم از کجا شروع کنیم. سنگ یشم یکی از معمول‌ترین سنگ‌هایی است که در ساخت ماساژورها کاربرد دارد. این سنگ به مدت قرن‌ها در چین مورداستفاده قرار می‌گیرد.

همچنین می‌توانید ماساژور صورت ساخته‌شده از مواد زیر را تهیه کنید:

 • کوارتز صورتی
 • کوارتز ارغوانی
 • ابسدین (سنگ آتش‌فشانی سیاه و شیشه مانند)
 • فلز

سنگ یشم و فلز مواد طبیعتاً سردی هستند و برای ایجاد حس خنکی در پوست نیاز به نگهداری در یخچال ندارند.

کوارتز صورتی می‌تواند به مدت طولانی دمای خود را (سرد یا گرم) حفظ کند. اگر شما بخواهید ماساژ سردتری داشته باشید و بخواهید یک دقیقه یا بیشتر از آن استفاده کنید، کوارتزی که در یخچال گذاشته شده باشد بهترین گزینه است.

یشم نسبت به کوارتز صورتی سست تر است. بنابراین کوارتز بیشتر عمر می کند و در صورت افتادن از جایی به‌راحتی نمی‌شکند. هرچند، یشم ممکن است به‌اندازه سنگ‌های دیگر صیقلی نباشد، اما این اصطکاک بیشتر بخصوص برای کانتورینگ مفید است.

از نظر طب سنتی، کوارتز ارغوانی به تصفیه پوست کمک می‌کند و می‌تواند آکنه را درمان کند. بااین‌وجود، برای پشتیبانی از این ادعا به تحقیق و بررسی نیاز است.

چطور می‌توان ماساژور یشم قلابی را تشخیص داد؟

دو نوع یشم واقعی وجود دارد:

 • نفریت
 • جیدیت

یشم نفریت همان سنگی است که بیشتر ماساژورها از آن ساخته می‌شوند، زیرا در مقایسه به جیدیت قیمت کمتری دارد. به همین خاطر ماساژور ساخته‌شده  از این نوع یشم ارزان‌تر خواهد بود.

بااین‌وجود، برخی از ماساژورهای یشمی که با این عنوان فروخته می‌شوند، به‌هیچ‌وجه یشم نیستند. این‌گونه ماساژورها ممکن است از سنگ دیگری ساخته‌شده باشند که به شکل شیمیایی رنگ شده‌اند یا با پلیمر عمل‌آوری می‌شود تا درخشان به نظر برسد. مسلماً شما نمی‌خواهید از چنین موادی روی صورت خود استفاده کنید.

چند راه برای تشخیص اصل بودن این سنگ‌ها وجود دارد:

 • به یک یشم اصل ضربه بزنید و صدای آن را با غلتک خود بررسی کنید. اگر صدای مبهمی مانند پلاستیک داشت، احتمالاً تقلبی است.
 • سطح غلتک یشمی را لمس کنید: یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بررسی اصل بودن همین است. یشم واقعیت خنک است.
 • غلتک را از نزدیک بررسی کنید: نباید هیچ حباب هوایی درون آن باشد، اما باید ظاهر مرمر مانند و ناهمواری‌هایی روی آن وجود داشته باشد.
 • سطح غلتک را به‌آرامی با ناخن یا با سنجاق خراش دهید: خراش روی یشم واقعی اثری از خود به جای نمی‌گذارد.

ماساژور خود را چگونه تمیز کنیم?

روغن یا کرم‌های اضافی را با یک پارچه تمیز و نرم پاک کنید. بهتر است بعد از هر استفاده یا حداقل هفته‌ای یک بار با پارچه آن را تمیز کرد.

از صابون یا شوینده صورت ملایم برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده کنید. مطمئن شوید که تمام سطح آن را با آب هم دمای اتاق شسته‌اید.

از ریختن آب خیلی داغ بر روی ماساژور صورت خودداری کنید و آن را داخل آب نبرید.

ماساژور را به‌صورت افقی بر روی یک پارچه خشک تمیز قرار دهید تا خشک شود.

نکته

استفاده از ماساژور صورت نه‌تنها برای آرامش صورت مفید است بلکه فواید دیگری هم برای پوست دارد.

حرکت یا ماساژ آرام پوست ظریف صورت، گردن و ترقوه می‌تواند به افزایش گردش خون کمک کند. این کار برای تخلیه لنفاوی مفید است و حتی باعث می‌شود صورت ظاهر کمتر پف‌کرده و هم‌ترازتری داشته باشد.

ماساژورهای صورت مختلفی در بازار وجود دارند که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید و همه آن‌ها می‌توانند مفید باشند. فقط مراقب سنگ‌های تقلبی باشید و ماساژورهای خود را به‌صورت مرتب تمیز کنید.


آهین وب سایت سلامت و زیبایی

2 نظر

 1. سلام
  واقعا عالی بود لطفا از مزایا و معایب و باورهای غلط دیگر دستگاه های زیبایی با استناد به سایت های معتبر خارجی و منبع انها قرار دهید تا مردم از این سردرگمی ها در بیان … امیدوارم هر چی حس خوب یکجا به شما برسه … عاقبت بخیر بشین
  در صورت گذاشتن چنین مطالبی به من ایمیل بزنید خواهشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *