خانه » سلامت » بهداشت دهان و دندان » مراحل روکش دندان را بیشتر بشناسیم
مراحل روکش دندان

مراحل روکش دندان را بیشتر بشناسیم

روکش دندان بر روی دندان قرار می‌گیرد تا آن را بپوشاند و شکل، اندازه و استحکام آن را برگرداند. روکش ظاهر دندان آسیب‌دیده را نیز زیباتر می‌سازد. روکش قسمتی که روی دندان قرار می‌گیرد را احاطه می‌کند و بالای خط لثه قرار می‌گیرد.

چرا وجود روکش دندان لازم است؟

روکش گذاری در شرایط زیر ممکن است لازم باشد:

 • برای محافظت از یک دندان ضعیف در برابر شکسته شدن یا نگه‌داشتن بخشی از یک دندان شکسته شده
 • برای ترمیم دندانی که قبلاً شکسته است، یا دندانی که پوسیدگی زیادی دارد.
 • برای پوشاندن و پشتیبانی از دندانی که پرکردگی زیادی دارد و قسمتی زیادی از دندان از بین رفته است.
 • برای نگه داشتن پل دندان در سر جای خود
 • به منظور زیبایی
 • برای پوشاندن شکل ناپسند یا تغییر رنگ شدید دندان
 • برای پوشاندن ایمپلنت دندانی (کاشت دندان)

انواع روکش دندان

 • فلزی : روکش فلزی از آلیاژ حاوی مقدار زیادی طلا یا پالادیوم یا از آلیاژهای پایه فلزی ساخته می‌شود. روکش فلزی در برابر گاز زدن و جویدن مقاوم است. رنگ فلزی این روکش‌ها اشکال اصلی آن‌هاست. روکش های فلزی برای دندان‌های آسیاب خارج از دید انتخاب خوبی هستند.
 • فولاد ضدزنگ: فولاد ضدزنگ برای روکش دندانهای شیری استفاده می‌شود. این روکش‌ها کل دندان را پوشش می‌دهند و از آن در برابر پوسیدگی بیشتر محافظت می‌کنند. وقتی دندان شیری می‌افتد روکش نیز به‌طور طبیعی با آن خارج می‌شود. این نوع روکش از بقیه ارزان تر است.
 • روکش تمام سرامیک یا تمام پرسلن: این نوع روکش برای دندان های جلویی و پشتی استفاده می‌شود. رنگ آن همانند رنگ دندان طبیعی است. این روکش برای کسانی که به فلز حساسیت دارند مناسب است.
 • روکش چینی (پرسلن) ترکیب شده با فلز: رنگ این نوع روکش را می‌توان با دندان‌های مجاور هماهنگ کرد. هرچند دوام این روکش ها نسبت با روکش فلزی و تمام رزین کمتر است، اما این روکش ها هم ارزان هستند و هم به سادگی سوار می‌شوند. روکش های پرسلن بر روی فلز ممکن است به شکل یک خط تیره رنگ دیده شود. بخصوص در خط لثه و بیشتر در مواقع که لثه عقب رفته است دیده می‌شود. این روکش‌ها برای دندان های جلویی و پشتی و آسیاب که به استحکام بیشتر نیز دارند، مناسب هستند.
 • تمام رزین: روکش رزین کامپوزیت نسبت به انواع دیگر ارزان‌تر است. بااین‌وجود، این نوع روکش در طول زمان از بین می‌رود، و نسبت به روکش پرسلن ترکیب شده با فلز زودتر می‌شکند.
 • روکش موقت و روکش دائمی: روکش موقت را می‌توان در مطب دندان‌پزشک ساخت. اما روکش دائمی باید در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شود. معمولاً تا زمانی که روکش های دائمی ساخته می‌شوند از روکش های موقتی فولاد ضدزنگ یا مواد بر پایه آکریلیک استفاده می‌شود.

مراحل روکش دندان

معمولاً روکش گذاری دندان به دو جلسه مراجعه نیاز دارد.

جلسه اول: آماده سازی دندان و قالب گیری

در جلسه اول دندان‌پزشک چند عکس از دندان می‌گیرد تا ریشه دندان و استخوان اطراف آن را بررسی کند. اگر دندان بیش‌ازاندازه پوسیده باشد و خطر عفونت وجود داشته باشد، دندان‌پزشک ابتدا کار عصب‌ کشی و ترمیم را انجام می‌دهد.

قبل از ساخت روکش، دندان‌پزشک دندان و بافت اطراف آن را بی‌حس می‌کند. سپس دندان موردنظر را شکل می‌دهد تا فضا برای روکش ایجاد شود. مقدار تراشیدن دندان به نوع روکش مورداستفاده بستگی دارد. اگر مقدار زیادی از دندان خالی شده باشد، دندان‌پزشک دندان را پر می‌کند تا تکیه‌گاه روکش باشد.

پس از شکل دادن به دندان، دندان‌پزشک خمیری روی دندان قرار می‌دهد تا آن را قالب‌گیری کند. از دندان‌های بالا و پایین دندان هم قالب‌گیری می‌کند تا در زمان گاز زدن در آینده مشکلی ایجاد نشود.

قالب به آزمایشگاه فرستاده می‌شود یعنی جایی که روکش در آن تولید می‌گردد. روکش معمولاً ظرف دو تا سه هفته به مطب دندان‌پزشک تحویل داده می‌شود. اگر روکش پرسلن باشد، دندان‌پزشک سایه نزدیک به رنگ دندان‌های مجاور برای آن انتخاب می‌کند. در طول فاصله بین دو جلسه، دندان پزشک یک روکش موقتی می‌سازد تا از دندان در طول این مدت محافظت کند. روکش های موقت معمول از جنس آکریلیک هستند و با استفاده از سمان موقتی در جای خود قرار می‌گیرد.

جلسه دوم: دریافت روکش دائمی

در جلسه دوم، دندان‌پزشک روکش موقتی را برمی‌دارد و تناسب و رنگ روکش را بررسی می‌کند. اگر همه‌چیز قابل‌قبول باشد، پس از بی‌حسی موضعی، روکش دائمی را در جای خود قرار می‌دهد.

مراقبت‌های لازم از روکش موقتی

شما باید با روکش موقتی با ملایمت برخورد کنید، زیرا چسبندگی آن برای مدت کوتاهی اختصاص‌یافته است.

روکش را به‌صورت معمول اما ملایم‌تر مسواک بزنید. نخ دندان را از طرفین دندان به سمت بیرون بکشید. آن را از پشت دندان به سمت بالا نخ دندان نکشید زیرا باعث می‌شود روکش بیرون بیاید.

اگر روکش موقتی شما بیرون آمد یا در حین گاز زدن شکست با دندان‌پزشک تماس بگیرید. دندان‌پزشک می‌تواند آن را دوباره برای شما بچسباند.

عوارض روکش گذاری

روکش گذری مسلماً راه حل خوبی برای مشکلات دندانی است. اما خطرات و عوارضی نیز وجود دارند که ممکن است پس از قرار دادن روکش مشاهده شوند.

 • حساسیت دندان
 • حساسیت به مواد روکش
 • خرد شدن روکش
 • بیرون آمدن یا شل شدن روکش
 • بیماری لثه
هر روکش چقدر عمر می‌کند؟

روکش دندان به طور متوسط بین 5 تا 15 سال عمر می‌کند. دوره عمر روکش به میزان فرسودگی که روکش در معرض آن قرار می‌گیرد وابسته است. میزان رعایت بهداشت و عادات فردی در این ارتباط اهمیت دارند. شما باید عاداتی مانند دندان قروچه، فشار دادن دندان‌ها روی هم، جویدن یخ، ناخن جویدن و استفاده از دندان برای باز کردن بسته را کنار بگذارید.

نکته: به خاطر داشته باشید روکش گذاری از پوسیدگی یا بیماری لثه محافظت نمی‌کند. بنابراین به رعایت بهداشت ازجمله مسواک زدن دو بار در روز بخصوص در اطراف روکش ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *