خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از مو » مراقبت های بعد از کاشت مو- باید و نباید های پس از کاشت مو
مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو- باید و نباید های پس از کاشت مو

کاشت مو به برداشت از یک ناحیه و انتقال آن به ناحیه طاسی سر گرفته می شود. این انتقال معمولا از پشت سر به قسمتهای کم مو و بدون مو انجام می شود. موفقیت کاشت مو علاوه بر مهارت کارکنان جراحی به مراقبت های بعد از کاشت مو نیز بستگی دارد.

موهای کاشته شده در روزهای اول شکننده هستند و و برای ریشه دار شدن به تغذیه نیاز دارند. اما ریختن موهای کاشته شده 2 تا 4 هفته بعد از کاشت مو امری طبیعی است و بخشی از چرخه طبیعی رشد مو می باشد. ریزش مو به معنای آسیب دیدن فولیکولهای مو نیست و موها پس از چند ماه دوباره رشد می کنند.

پس از عمل پوست سر ممکن است دردناک باشد. برای رفع درد میتوان از داورهای مسکن استفاده کرد. داروهای آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت و داروهای ضدالتهابی برای کاهش ورم کاربرد دارند.

ریزش موها 2 تا 3 هفته بعد از کاشت مو طبیعی است. این ریزش مو راهی برای رشد موهای جدید است. بسیاری از پزشکان برای افزایش رشد دوباره مو ماینوکسیدیل یا فیناستراید را تجویز می کنند.

عوارض پس از عمل در کاشت مو معمولا جزئی هستند و پس از چند هفته از بین می روند. این عوارض به شرح زیر هستند.

عوارض بعد از کاشت مو

درد

بسیاری از افراد ممکن ا ست در شب اول و دوم جراحی درد داشته باشند . این درد معمولا خفیف است. بیشتر ناراحتی که پس از عمل کاشت مو به روش FUT به شکل احساس فشار است. این احساس فشار و حساسیت به لمس هم در ناحیه دهنده و هم در ناحیه کاشته شده وجود دارد.

اما کسانی که از روش FUE  استفاده می کنند معمولا در ناحیه دهنده به مدت چند روز احساس ناراحتی می کنند. برای کنترل درد می توان از داورهای مسکن استفاده کرد. براساس نیاز و طبق دستور مصرف از این داروها استفاده کنید. برای مصرف مسکن منتظر نمایند درد شما شروع شود.

خونریزی

خونریزی در محل کاشت شما کاملا طبیعی است. این خونریزی را می توان با فشار آرام گاز استریل به مدت 15 دقیقه متوقف کرد. احتمال ادامه داشتن خونریزی کم است اما در صورتی که خونریزی شما متوقف نشد با پزشک خود تماس بگیرید.

 در صورتی که در چند روز اول به گرافت های مو ضربه وارد شود امکان خونریزی وجود دارد. این خونریزی ها معمولا نگران کننده نیستند و بیش از چندتار مو آسیب نمی بیند.

ورم سر

  ورم معمولا در ناحیه پیشانی و در روز 2-4  پس از عمل رخ می دهد و پس از 5 روز از بین می رود.  این ورم ممکن است منتشر شود و به چشم ها و بینی برسد. انجام حرکات و کارهایی که نیاز به پایین نگه داشتن سر هستند باعث می گردد این ورم از پیشانی به پلک ها منتقل شود.

در صورت ورم از کمپرس سرد به مدت 15 دقیقه دو تا سه بار در روز استفاده کنید. می توانید یک کیسه یخ را بر روی پیشانی و چشمان قرار دهید. از قرار دادن کمپرس سرد بر روی ناحیه کاشته شده بپرهیزید.

برای جلوگیری از ورم یک تا سه روز پس از عمل بهتر است در هنگام خواب سر خود را 45 درجه بالاتر از بدن نگه دارید. می توانید از بالش پشت گردنی استفاده کنید. اما پس از شش روز گرافت ها محکم تر می شوند و شما می توانید از بالش معمولی در هنگام خواب استفاده کنید.

مصرف داروهای ضدالتهابی یا داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک به کاهش ورم و تحریک کمک می کند. توجه داشته باشید داروهای مسکنی که پزشک تجویز می کند تنها برای تسکین درد نیست و اثر ضدالتهابی نیز خواهد داشت.

پوسته پوسته شدن سر

پوسته پوسته شدن سر در جایی که مو از آن برداشته یا کاشته شده است معمول است. پوسته پوسته شدن سر ممکن است 7 تا 10  روز طول بکشد. می توان از پماد مرطوب کننده برای نرم کردن پوست استفاده کرد. همچنین می تواند از ژلهای قابل حل در آب استفاده کنید. توجه داشته باشید که پماد در محلی که مو از آن برداشته شده استفاده  شود نه برای ناحیه کشته شده.

سعی نکنید پوسته های جدا شده را بکنید یا بخارانید. این کار به گرافت ها آسیب می زند و ممکن است باعث عفونت شود.

خارش

خارش از علائم معمول عمل کاشت مو است و ممکن است چند روز طول بکشد. خارش معمولا چند روز پس از عمل در محل برداشت یا محل کاشت مو احساس می شود. خارش بخشی از روند بهبودی است و جای نگرانی ندارد. با بهبودی پایانه های عصبی سطح سر خارش نیز کاهش می یابد.

در صورت وجود خارش از خاراندن ناحیه کاشته شده خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث کنده شدن گرافت های مو شود.

التهاب یا عفونت فولیکولهای مو

 عفونت به ندرت رخ می دهد . اگر ناحیه برداشت مو متورم و حساس شد می تواند نشانه وجود عفونت باشد. تب  نیز از نشانه های التهاب است. در صورت مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید.

برای جلوگیری از عفونت سعی کنید تا 2 هفته پس از جراحی در معرض آلودگی قرار نگیرید. و با دست آلوده ناحیه کاشته شده را لمس نکنید. پزشک معمولا برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند.

بی حسی

بی حسی یا تغییر حساسیت ناحیه کاشته شده در ناحیه دهنده طبیعی است. این حس معمولا در چند ماه اول بعد از کاشت مو از بین می رود.

کبودی دور چشم ها

کبودی چشم به ندرت اتفاق می افتد ولی مدت طولانی باقی نمی ماند.

تاولهای ریز اطراف فولیکول

در حدود 2-3 ماه بعد از کاشت مو در برخی موارد نادر کیست های متورم کوچکی در اطراف فولیکولهای ما ظاهر می شود. این تاولها همیشه یک ماه بعد از کاشت مو زمانی که موهای جدید لایه های پوست را کنار می زنند شروع می شوند. این تاولها ممکن است با عفونت اشتباه گرفته شوند. در بیشتر موارد علائم بدون نیاز به درمان پس از چند روز از بین می روند.

اما در صورتی که تاولها بیشتر و بزرگتر شدند و با قرمزی همراه بودند با پزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از عمل کاشت مو

برای رسیدن به نتیجه مطلوب عمل کاشت مو باید و نبایدهایی وجود دارند که باید رعایت شوند. گرافت های مو در روزهای اول ضعیف و ُآسیب پذیر هستند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند. برای مراقبت بعد از عمل کاشت مو به نکات زیر توجه کنید.

آبرسانی گرافت ها

وقتی گرافت های مو از ناحیه دهنده جدا می شود ارتباط آن با جریان خونی که آن زنده نگه می دارد قطع می شود. در طول عمل پزشک برای جلوگیری از خشک گرافت از دستیاران خود می خواهد گرافت های جدا شده را مرطوب نگه دارند. در منزل برای مرطوب نگه داشتن گرافت ها بهتر است هر چند ساعت یکبار آنها را با اسپری مرطوب کنید.

برای اینکار می توانید سرم شسشو را در ظرف اسپری ریخته و با مقدار  فاصله آن را روی سر اسپری کنید. اسپری کردن باید به شکلی باشد که تمام نقاط به خوبی مرطوب شوند تا حدی که مقدار آب از روی سر جاری شود.

اسپری کردن همچنین مانع ایجاد دلمه روی پوست می شود. علاوه بر ناحیه کاشته شده ناحیه برداشت مو را نیز اسپری کنید. در زمان خواب نیازی به مرطوب کردن موها نیست. برای آبرسانی بیشتر پوست آب فراوان بنوشید.

بهبودی زخم

اجازه بدهید هوای آزاد به زخم شما بخورد. از مسدود کردن راه هوا بپرهیزید. سعی کنید پس از عمل از استرس دوری کنید و تا سه هفته فشار به خود وارد نکنید. حداقل به مدت دو هفته از سیگار کشیدن بپرهیزید. همچنین از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید.

پرهیز از انجام کار سنگین

در ساعات اولیه پس از عمل کاشت مو از حرکت ناگهانی سر به طرفین و خم شدن ناگهانی بپرهیزید. حرکت ناگهانی به بخیه ها فشار می آورد. بهتر است روز بعد از جراحی را استراحت کنید. شما بعد از عمل در اثرداروهای مصرفی و خود عمل خسته خواهید بود. پس از آن کم کم می توانید فعالیت خود را بیشتر کنید.

 از انجام ورزش و کار سنگین تا 1 هفته بعد از کاشت مو خودداری کنید. ورزش سنگین در هفته اول عمل کاشت مو درد در ناحیه سر و ورم صورت را افزایش می دهد. همچنین احتمال خونریزی و از بین رفتن گرافت ها در صورت انجام ورزش سنگین پس از عمل وجود دارد.

افرادی که کار سبکی دارند   2تا 3 روز پس از جراحی می توانند به کار بگردند اما برخی افراد به خاطر پوسته پوسته شدن و ورم سر ترجیح می دهند تا یک هفته مرخصی داشته باشند.

به مدت 2 تا 3 هفته از برداشتن وزنه های سنگین و شنا در آب حاوی کلر مانند آب استخرها، رفتن به سونا و سولاریوم بپرهیزید. پس از 3 هفته میتوانید به روال کار عادی قبل از کاشت خود برگردید.

شستشو

پس از برداشتن باند پشت سر را به آرامی با آب گرم بشویید تا لخته های خون خشک شده برداشته شود. اما محل کاشته شده را هر دو ساعت با اسپری محلول شستشو اسپری کنید. این کار برای آبرسانی پوست و بهبود سریع تر محل مفید است.

شستشو در روزهای اول باید به نحوی باشد که آب مستقیما به گرافت ها ضربه نزند. بهتر است تا یک هفته از اسپری برای شستشو استفاده شود تا آب با فشار به گرافت ها برخورد نکند. می توانید از درپوش ها پخش کننده آب بر روی دوش استفاده کنید تا آب با فشار کمتری به سر برخورد کند.

پس از 6 روز می توانید از شامپو بچه استفاده کنید و هر روز با احتیاط محل کاشته شده را بشویید تا پوسته های مرده بریزند. از چنگ زدن و ورز دادن پوست سر در هنگام شستشو بپرهیزید. سعی نکنید در شستشوی اول تمام پوست های مرده سر را جدا کنید. این پوسته ها در صورت نیاز با چند بار شستشو از بین می رود.

 ممکن است همراه با پوسته های سر قسمت قابل رویت مو نیز بریزد. جای نگرانی نیست زیرا فولیکول مو سرجای خود باقی می ماند و پس از مدتی شروع به رشد خواهد کرد.

شستشوی سر محیط رشد گرافت های را مطلوب تر می سازد.

خودداری از قرار گیری در معرض آفتاب

تا یک ماه پس از جراحی ناحیه کاشته شده نباید زیر نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. در صورتی که بیش از 5 دقیقه زیر نور آفتاب قرار میگیرید از کلاه محافظ استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که تهویه کافی وجود داشته باشد و سر شما عرق نکند. در صورت استفاده، کلاه نباید با سر مالش داشته باشد و در مواقعی که از نور آفتاب در امان هستید کلاه را دربیاورید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب تا جایی که خطر آفتاب سوختگی وجود نداشته باشد مانعی ندارد.

ماینوکسیدیل

مصرف ماینوکسیدیل باعث گشاد شدن رگهای خونی پوست سر می شود. به این ترتیب جریان خون و انتقال مواد مغذی به فولیکولهای موهای کاشته شده افزایش می یابد. مصرف ماینوکسیدیل باید 2 هفته پس از جراحی شروع شود. استفاده منظم آن ریزش موی بعد از کاشت مو را کاهش می دهد.

 استفاده از شامپوی تریکومین در ماه اول پس از عمل کاشت مو رساندن مواد مغذی به فولیکولهای مو را افزایش می دهد. لیزردرمانی نیز گردش خون در سر و تغذیه فولیکولهای در طول بهبودی را بالا می برد.

رانندگی

توصیه می کنیم درست پس از عمل کاشت مو رانندگی نکنید. داروهای بی حسی موضعی ممکن است هوشیاری شما را کاهش دهد. بهتر است از کسی دیگری بخواهید رانندگی کند یا با تاکسی به منزل بروید.

رنگ کردن مو

از رنگ کردن مو 1 تا 2 ماه بعد از کاشت مو بپرهیزید. مواد شیمیایی موجود دررنگ مو باعث تحریک پوست می شوند. این کار ممکن است به فولیکوهای مو آسیب بزند و موفقیت کاشت مو را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *