خانه » سلامت » بهداشت و سلامت استخوان و مفاصل » پلانتار فاشیاتیس یا التهاب نیام کف پا
پلانتار فاشیاتیس
درمان فاسئیت پلانتار

پلانتار فاشیاتیس یا التهاب نیام کف پا

پلانتار فاشیاتیس چیست؟

پلانتار فاشیاتیس یا التهاب نیام کف پا یکی از معمولترین دلایل درد پاشنه محسوب می شود. فاشیای پلانتار که با نام فاسیای پلانتار نیز شناخته می شود به رباط بلندی گفته می شود که درزیر کف پا کشیده شده است و استخوان پاشنه را به انگشتان متصل می کند. وظیفه این رباط جذب فشار ناگهانی و محافظت از قوس کف پا است که به راه رفتن کمک می کند. به التهاب این رباط التهاب نیام کف پا یا پلانتار فاشیاتیس گفته می شود.

رباط فاشیای پلانتار در طول زندگی سایش و فرسایش زیادی را در اثر فشار تجربه می کند. اما در صورتی که فشار وارده به پا بیش از اندازه معمول باشد فاشیای پلانتار آسیب می بیند. در این شرایط فاشیای پلانتار ملتهب می شود و این التهاب باعث احساس درد و خشکی در پاشنه پا خواهد شد.

فرد مبتلا به پلانتار فاشیاتیس  دردی همانند فرو کردن چاقو در آن قسمت احساس می کند که با اولین قدم بعد از بلند شدن از رختخواب حس می شود. این درد پس از کمی راه رفتن و حرکت کردن کاهش می یابد اما در صورت ایستادن طولانی مدت یا بلند شدن پس از مدتی نشستن دوباره بازمی گردد. این التهاب در میان دوندگان شایع است.

در گذشته پزشکان فکر می کردند خار پاشنه دلیل احساس درد در پاشنه است. اما امروزه آنها می دانند خار پاشنه در نتیجه پلانتار فاشیاتیس  ایجاد می شود نه بالعکس.

تشخیص

پزشک برای تشخیص بیمار را معاینه می کند و حساسیت به لمس را در پای بیمار بررسی می کند تا محل تحقیق درد را مشخص نماید. او باید اطمینان یابد که این درد به مشکلات دیگر مربوط نمی شود. پزشک با برخی معاینات قدرت عضلات و سلامت اعصاب را بررسی خواهد کرد.

احتمال دارد به عکسبرداری با اشعه ایکس و اسکن MRI برای تشخیص درست مشکل درد در پاشنه نیاز باشد. زیرا گاهی ممکن است این درد به دلیل شکستگی استخوان احساس شود.

علائم

درد در پاشنه پا در هنگام بلند شدن از رختخواب یا پس از نشستن و استراحت به مدت طولانی اولین نشانه پلانتار فاشیاتیس  است. این درد به مرور زمان و پس از فعالیت بهتر می شود. اما در صورتی که بیمار مدت زیادی روی پاهای خود بایستید درد افزایش می یابد. قرمزی و ورم از دیگر نشانه های آن است.

علت

همانطور که گفتیم رباط فاشیای پلانتار از قوس کف پا محافظت می کند. در صورتی که فشار بیش از حدی به آن وارد شده و کشیده شود ممکن است پارگی های ریزی در سطح آن ایجاد گردد.  در صورتی که این پارگی ها و کشیدگی به دفعات اتفاق بیفتد رباط فاشیا ملتهب و دردناک خواهد شد. عوامل متعددی وجود دارند که احتمال ایجاد پلانتار فاشیاتیس  را افزایش می دهند.

  • چاقی: هر چه وزن فرد بالاتر باشد فشار وارده به فاشیای پلانتار افزایش می یابد.
  • سن: پلانتار فاشیاتیس  بیشتر در افراد 40 تا 60 سال رخ می دهد.
  • صافی یا قوس بیش از حد کف پا: طبیعی نبودن قوس کف پا یا طرز راه رفتن در توزیع وزن وارد شده بر فاشیای پلانتار تأثیر می گذارد.
  • پوشیدن کفش نامناسب: پوشیدن کفش هایی که کفی نازکی دارند با پا آسیب می زند.
  • انجام برخی فعالیت های ورزشی: انجام برخی ورزشهای مانند دو و ایروبیک که فشار زیادی به پاشنه وارد می کنند در آغاز پلانتار فاشیاتیس  موثر هستند.
  • ایستادن طولانی مدت در طول روز

 

درمان پلانتار فاشیاتیس

پلانتار فاشیاتیس معمولاً حتی در صورت درمان نشدن 6- 12 ماه بعد به خودی خود بهبود می یابد. اما کارهایی وجود دارند که می توان برای کاهش درد و سرعت بخشیدن به بهبودی از آنها استفاده کرد. روشهای زیر در درمان پلانتار فاشیاتیس یا التهاب نیام کف پا موثر هستند:

1- استراحت

 استراحت دادن به پا و کاهش فشار وارده به آن اولین گام برای کاهش درد است. ممکن است لازم باشد برای مدتی انجام فعالیت های ورزشی که به پاشنه پا فشار می آورند را متوقف کنید.

2- داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی

 داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به کاهش درد و التهاب کمک می کنند. از استفاده طولانی مدت این داروها بدون توصیه پزشک خودداری کنید.

3- تزریق کروتیکوراستروئید

در صورتی که درد با استفاده از داروهای خوراکی ضدالتهابی کاهش نیابد می توان از تزریق مستقیم کورتیکواستروئید در محل آسیب دیده استفاده کرد. پزشک این کار را در مطب خود شخصاً انجام میدهد. پزشک ممکن است کورتیکواستروئید را در پوست یا قوس کف پا تزریق کند و از جریان الکتریکی برای عبور استروئید از پوست به عضله استفاده کند. اما تزریق مکرر استروئید می تواند مضر باشد و به پارگی رباط فاشیای پلانتار و درد مزمن منتهی شود.

4- توانبخشی

 کار درمانی یا توانبخشی کمک زیادی به درمان می کند. متخصص کاردرمانی یک برنامه ورزشی برای تقویت عضلات پایین پا به شما آموزش می دهد. این ورزشها به استوار نگه داشتن بدن در حین راه رفتن و کاهش بار وارده با فاشیای پلانتار کمک می کنند. انجام تمرینات کششی بهترین روش برای کاهش درد است. طب فیزیکی علاوه بر ارائه برنامه ورزشی شامل روشهای درمانی مانند کمپرس سرد، ماساژ و تجویز دارو برای کاهش التهاب اطراف فاشیای پلانتار است.

4- شوک ویو تراپی

 بررسی ها نشان می دهند شوک ویو تراپی همواره در کاهش دادن علائم موثر است. شوک ویو فرایند بهبودی در بافت فاشیای پلانتار آسیب دیده را به راه می اندازد.

5- پوشیدن کفش مناسب

 پوشیدن کفش هایی که کفی ضخیم و لایی ضربه گیر بیشتری دارد به کاهش درد در هنگام ایستادن و راه رفتن کمک می کند. پوشیدن چنین کفش هایی فشار وارده بر فاشیای پلانتار را در هر گام کاهش می دهد. علاوه بر این، می توان پدهای سیلیکونی پاشنه را به راحتی از داروخانه ها به قیمت مناسب تهیه کرد. این پدها حالت ضربه گیری کفش برای پاشنه را افزایش می دهند. استفاده از کفی های سفارشی مناسب قوس پای شما نیز مفید است.

6- آتل یا اسپلینت شبانه

 اسپلینت شبانه رباط فاشیای پلانتار را در طول شب می کشد. این کار به کاهش درد در هنگام صبح کمک می کند. اگرچه ممکن است خوابیدن با اسپلینت تا حدی سخت باشد اما استفاده از آن بسیار موثر است.

7- جراحی

در صورتی که درمانهای دیگر در بهبود پلانتار فاشیاتیس  موثر نباشند پزشک جراحی را توصیه می کند. معمولاً برای اثرگذاری روشهای درمانی غیرجراحی 12 ماه صبر می کنند.

برای این کار عضله دو قلوی پشت ساق پا به نام گاستروکنمیوس را می کشند.  در این روش یکی از دو عضله پشت ساق پا کشیده می شود تا حرکت پذیری در قوزک پا افزایش یابد. این جراحی با یک برش کوچک انجام می شود.

روش دیگر آزاد سازی فاشیای پلانتار نام دارد. در صورتی که حرکت قوزک در حد نرمال باشد اما درد پاشنه همچنان ادامه داشته باشد پزشک ممکن است عمل آزاد سازی فاشیای پلانتار را توصیه کند. در طول این عمل رباط  فاشیای پلانتار را اندکی برش می دهند تا تنش روی این بافت کاهش یابد. در صورتی که بیمار همراه با پلانتار فاشیاتیس  خار پاشنه بزرگی داشته باشد جراح می تواند آن را همزمان خارج کند. معمولترین عوارض این عمل برطرف نشدن کامل درد و آسیب دیدن عصب است.

 

 


آهین مجله سلامت و زیبایی

حتما ببینید

آرتروز

آرتروز – راه های مقابله با تحلیل مفاصل

مفصل جایی است که دو استخوان به هم می رسند. انتهای این استخوانها با یک …

غذاهای مضر برای آرتروز زانو

غذاهای مضر برای آرتروز زانو و زانو درد

آرتروز مفصلی چیست؟ آرتروز زانو شایع ترین نوع آرتروز است. آرتروز زانو یا استئوآرتریت به …

تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی

تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی و فواید آن

ورزش و روماتیسم مفصلی بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ورزش نمی‌کنند زیرا می‌ترسند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *