خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » پورپورا و لکه های کبودی روی پوست – درمان
پورپورا

پورپورا و لکه های کبودی روی پوست – درمان

پورپورا چیست؟

پورپورا به لکه های صورتی، قرمز یا کبودی حاصل از خونریزی های کوچک زیرپوستی گفته می شود. این خونریزی ها ممکن است روی اندامهای بدن یا در غشاهای مخاطی مثلا درون دهان مشاهده شوند. اندازه این لکه ها متفاوت است گاه به اندازه سرسوزن و گاهی به شکل لکه های دو و نیم سانتی هستند.

گاهی این بیماری ناشی از کاهش شمار پلاکت های خون است. در صورتی که پلاکت های خون به اندازه کافی نباشند پوست نمی تواند خونریزی از رگهای آسیب دیده را بند بیاورد یا مانع نشت خون شود. در این حالت خون از عروق آسیب دیده به بافت های اطراف حرکت می کند. لکه های خونی معمولا روی پاها یا پایین تنه ظاهر می شوند. تعداد آنها ممکن است به اندازه چند عدد یا تعداد زیادی لکه خونی باشد.

از ویژگیهای خاص این لکه ها در پورپورا آن است که برخلاف سایر راش های قرمز با فشار رنگ خود را از دست نمی دهند. پوروپورا انواع متفاوتی دارد که هر یک خصوصیات مختلفی دارند.

انواع پورپورا

پورپوراها به طور کلی از نظر عامل ایجاد کننده به دو دسته تقسیم می شوند.

1- پورپورای ترومبوسیتوپنیک

در این بیماری شمار پلاکت های خون پایین می آید. همانطور که گفتیم پلاکت در بند آوردن خون نقش دارد. ایمیون ترومبوسیتوپنیک پورپورا یا ITP به دلیل حملات اشتباه سیستم ایمنی و از بین رفتن پلاکت ها ایجاد می شود. کاهش تعداد پلاکتها ممکن است ناشی از ناهنجاریهای مغز استخوان مانند سرطان یا ناهنجاریهای خود ایمنی مانند HIV باشد. این بیماری در کودکان بیشتر به دنبال بیماریهای ویروسی مانند اوریون یا آنفلوانزا رخ می دهد. گاهی این مشکل از عوارض جانبی برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها یا داروهای ادرارآور هستند.

2- پورپورای غیر ترومبوسیتوپنیک

هنوخ شان لین

پورپورای هنوخ شان لین بیماری است که به سبب التهاب عروق خونی کوچک رخ می دهد. التهاب باعث می شود عروق خونی موجود در پوست، روده ها، کلیه ها و مفاصل شروع به نشت کنند. بازرترین ویژگی التهاب عروق راشهای کبود روی پایین پاها و باسن است. این لکه های خونی برخلاف سایر پورپوراها برآمده هستند. هنوخ شان لین ممکن است باعث درد شکم و مفاصل و بندرت باعث آسیب کلیوی می شود. علت شروع این بیماری مشخص نیست. اما احتمال دارد حاصل پاسخ نامناسب سیستم ایمنی به برخی محرکهای خاص باشد. در واقع هنوخ شان لین یک واکنش آلرژیک محسوب می شود.

این بیماری در همه سنین اتفاق می افتد اما بیشتر بر کودکان تاثیر می گذارد. علاوه بر این شیوع آن در پسران بیشتر از دختران است. اما در صورتی که فرد در بزرگسالی به هنوخ شان لین مبتلا شود احتمال شدیدتر بودن بیماری در او بیشتر است. بیماری معمولا به خودی خود بهبود می یابد مگر آنکه به کلیه آسیب وارد کرده باشد.

پورپورای پیری

این شایع ترین نوع پورپورای می باشد و همانطور که از نامش پیداست در افراد پیر ایجاد می شود. در این عارضه کبودیهای در پشت دست، ساعد و ران دیده می شوند. این بیماری به دلیل ضعیف شدن بافتی که عروق خونی زیر پوست را نگه می دارند رخ می دهد. بنابراین عروق سریع تر آسیب می بینند و خونریزی می کنند.

سایر موارد

همانطور که گفتیم گاهی اوقات پورپورا ناشی از عوارض مصرف برخی داروها مانند استروئیدها است. عوامل دیگری مانند تروما، کمبود ویتامین C ، عفونتهای شدید،  بیماریهای بافت پیوند و غیره در ایجاد آن دخیل هستند.

درمان

نوع درمان پورپورا به دلیل ایجاد آن بستگی دارد. در واقع بیماری مسبب پورپورا گاهی اوقات می تواند خطرناک باشد که در اینصورت نیاز به درمان دارد. پورپورای ترومبوسیتوپنیک خفیف ممکن است بدون مداخله به خودی خود بهبود یابد. در صورتی نیاز به مداخله وجود دارد که عارضه مسبب پورپورا به خودی خود از بین نرود. کودکانی که به پورپورای هنوخ شان لین مبتلا می شوند معمولا بدون نیاز به درمان بهبود می یابند.

1- درمان پورپورای ترومبوسیتوپنیک

اگر علائم بیماری خفیف باشد گاهی نیاز به درمان ندارد. اما در موارد شدیدتر داروهایی برای بالا بردن تعداد پلاکت ها تجویز می شود.

داروهای افزایش دهنده تولید پلاکت

داروهایی مانند رومیپلوستیم و الترومبوپگ به مغز استخوان کمک می کنند پلاکت بیشتری تولید کنند. اگرچه این داروها خطر لخته های خونی را افزایش می دهند.

ایمونوگلوبین تزریقی

در صورتی که بیماری باعث خونریزی شدید شود تزریق ایمونوگلوبین می تواند تعداد پلاکت ها را افزایش دهد. ایمونوگلوبین در مواری که قبل از جراحی به بالا بردن فوری پلاکت ها نیاز باشد نیز تزریق می شود. . این درمان در کوتاه مدت موثر است و عوارض جانبی مانند تب، سردرد و حالت تهوع دارد.

کورتیکواستروئید ها

این داروها با کاهش فعالیت سیستم ایمنی شمار پلاکت ها را بالا می برند. از عوارض جانبی این داروها می توان به آب مروارید، تحلیل استخوان و بالا رفتن وزن اشاره کرد. این داورها معمولا 2 تا 6 هفته استفاده می شوند تا شمار پلاکت ها به میزان دلخواه برسد.

جراحی اسپلنکتومی

در صورتی که درمان های دیگر موثر نباشند پزشک ممکن است اسپلنکتومی یا همان جراحی برداشت طحال را توصیه کند. این جراحی منبع اصلی تخریب پلاکت در بدن را از بین می برد و باعث افزایش تعداد پلاکت ها می شود. اما برداشتن طحال فرد را بیشتر مستعد عفونت ها می سازد.

درمان اورژانسی

در مواردی که خونریزی شدید باشد به مراقبت های اورژانسی نظیر تزریق کنسانتره پلاکتی نیاز است. همزمان ممکن است  استروئیدها و ایمن گلوبین نیز به صورت وریدی به بیمار تزریق شود.

2- درمان پورپواری غیر ترومبوسیتوپنیک

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی

این داروها در درمان هنوخ شان لین استفاده می شوند. درمان این عارضه بر بهبود علائم تمرکز دارد. پزشکان ممکن است داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را برای کاهش التهاب و درد توصیه کنند. درمان استروئیدی باعث کاهش آسیب کلیوی و درد شکمی می شود. اما در مواقعی که آسیب کلیوی شدید باشد به درمان سرکوب سیستم ایمنی نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *