خانه » سلامت » بهداشت دهان و دندان » پوسیدگی دندان و راههای مقابله با آن
درمان پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان و راههای مقابله با آن

علت پوسیدگی دندانها چیست؟

 علت پوسیدگی دندان با پلاکی که روی دندان ها شکل می گیرد ارتباط زیادی دارد. باقیمانده غذاهایی مانند کربوهیدرات ها (قند و ساکارز)، نان، شیرینی، شیر، میوه ها، کیک و آب نبات بر روی دندان ها باقی می مانند. باکتریهایی که در دهان زندگی می کنند از این غذاها تغذیه می کنند و آنها را به اسید تبدیل می کنند. ترکیب بزاق دهان، باقیمانده غذا، اسید و باکتری پلاک دندان را می سازند. پلاک به دندان می چسبد و اسیدی که در خود دارد با دندان تماس پیدا می کند. این اسید در طول زمان باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. در این صورت ممکن است حفره هایی در دندان ایجاد شود.

در صورتی که دندان های خود را به طور مرتب مسواک نزنید امکان ایجاد پلاک بر روی دندان فراهم می شود. پلاک دندان به مینای دندان حمله می کند و آن را از بین می برد.

عقب رفتن لثه ها در کنار بیماری لثه، ریشه دندان را در معرض پلاک قرار می دهد. ریشه های دندان با سمنتوم که بافت نرم تری نسبت به مینا دارد پوشیده شده است. سمنتوم نسبت به پوسیدگی، لمس و سردی و گرمی حساس تر است.

برخی از اوقات لبه های دندان پرشده پوسیده می شود. بسیاری از بزرگسالان به خاطر مراقبت نکردن از دندان ها در کودکی دندان پر کرده دارند. این پرکردگی ها در طول زمان دندان را ضعیف و شکننده می کنند. علاوه بر این موارد، باکتریها ممکن است در روکش دندان ها نیز جمع شوند و دندان را پوسیده کنند.

درمان پوسیدگی دندان

پزشک شما با توجه به نشانه هایی که در شما مشاهده می کند مانند حساسیت یا درد می تواند نوع پوسیدگی دندان را مشخص کند. برخی از پوسیدگی ها با معاینه قابل رویت نیستند و باید از دندان عکس برداری کرد. بر اساس شدت پوسیدگی چند گزینه برای برطرف کردن آن وجود دارد. این گزینه ها عبارتند از:

پر کردن دندان

دندان پزشک ابتدا پوسیدگی های دندان را با ابزارهای خود می تراشد. پس از آن با یک ماده پر کننده حفره را پر می کنند.

عصبی کشی

در صورتی پوسیدگی باعث مرگ عصب های شما شده باشد دندان پزشک کار عصبی کشی را روی شما انجام می دهد. با این کار دندان حفظ می شود. در عصب کشی بافت عصب، بافت رگهای خونی و نواحی پوسیده دندان برداشته می شود. پس از آن دندان پزشک عفونت ها را بررسی می کنند و درمان لازم را بکار می گیرد. درپایان دندان را پرمی کنند.

روکش دندان

در پوسیدگیهای شدید، دندان پزشک یک روکش بر روی دندان شما قرار میدهد تا آن را جایگزین عاج طبیعی دندان نماید. قبل از روکش گذاری ابتدا باید پوسیدگی های دندان تخلیه شوند.

درمان در مراحل اولیه

اگر دندان‌پزشک در مراحل اولیه پوسیدگی حفره‌ای را شناسایی کند، درمان با فلوراید می‌تواند مینای دندان شما را نجات دهد. این کار مانع پوسیدگی بیشتر دندان می‌شود.

پیشگیری

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان نکاتی وجود دارد که باید رعایت شوند:

  • دندان‌های خود را حداقل روزی دو بار با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مسواک بزنید.
  • دندان های خود را هر روز نخ دندان بکشید.
  • دهان خود را با دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید بشویید.
  • غذاهای مغذی بخورید و رژیم غذایی متعادل داشته باشید. مصرف تنقلات را کاهش دهید. از مصرف مواد غذایی که به دندان می‌چسبند مانند آب‌نبات، پفک و چیپس بپرهیزد و در صورت استفاده سریع مسواک بزنید.
  • با دندان‌پزشک خود درباره استفاده از فلوراید مکمل که دندان‌ها را تقویت می‌کند مشورت نمایید.
  • با دندان‌پزشک خود درباره درزگیرهای دندانی که بر روی سطح دندان‌های آسیاب کشیده می‌شوند مشورت کنید. این درزگیرها روکش‌های محافظ پلاستیک هستند که از دندان شما در برابر پوسیدگی محافظت می‌کنند.
  • آب حاوی فلوراید بنوشید. کودکان هر روز حداقل به 16 اونس آب حاوی فلوراید نیاز دارند تا از پوسیدگی دندان خود جلوگیری کنند.
  • به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید تا کار ترمیم و معاینه را برای شما انجام دهد.
  • سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن علاوه بر بوی بد دهان، زرد شدن دندانها باعث افزایش پلاک های دندانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *