خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از پوست » قارچ کاندیدا و عفونت های قارچی ناشی از آن
قارچ کاندیدا

قارچ کاندیدا و عفونت های قارچی ناشی از آن

قارچ کاندیدا یکی از قارچ‌هایی است که در بدن و روی پوست زندگی می‌کند. به‌طورمعمول مقدار کمی از این قارچ در دهان، روده کوچک و پوست هر فرد یافت می‌شود. وجود تعداد کمی از این قارچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. مشکل از جایی شروع می‌شود که رشد آن از کنترل خارج می‌شود و به عمق بدن (مثلاً جریان خون، اندام‌های داخلی مانند کلیه، قلب یا مغز ) نفوذ می‌کند.

کاندیدایی که در دهان رشد می‌کنند کاندیدیازیس دهانی یا برفک نام دارد. عفونت کاندیدای واژن را با عنوان عفونت مخمر واژنی می‌شناسند. و کاندیدیازیس تهاجمی زمانی رخ می‌دهد که این قارچ وارد جریان خون می‌شود و یا بر اندام‌های داخلی مانند کلیه، قلب یا مغز اثر می‌گذارد.

عفونت پوستی کاندیدا

جدا از سایر نقاط بدن، قارچ کاندیدا باعث عفونت روی پوست می‌شود. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها بیش از 150نوع کاندیدا وجود دارد. بااین‌وجود بیشتر عفونت از نوعی قارچ کاندیدا به نام کاندیدا آلبینکس نشأت می‌گیرند. طبق گفته این مرکز 75 درصد از زنان به یک عفونت قارچی مبتلا خواهند شد. مرکز تحقیقات ایدز و رترویروس انسانی نیز عنوان می‌کند که 90 درصد از افراد مبتلا به ایدز با برفک یا رشد بیش‌ازحد کاندیدا در دهان مواجه می‌شوند. البته این مسئله بندرت در افراد با سیستم ایمنی سالم رخ می‌دهد.

درمان سریع می‌تواند به توقف رشد این قارچ، بهبود بیماری و در موارد خطرناک به نجات جان بیمار کمک کند.

دلایل ایجاد عفونت پوستی کاندیدا

عفونت پوستی کاندیدا در آب‌وهوای گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کند و ضعف واکنش ایمنی بدن و برخی بیماریها ممکن است باعث رشد این قارچ شوند. عوامل زیر احتمال عفونت را افزایش می دهند:

 • آب‌وهوای گرم و مرطوب
 • بهداشت ضعیف
 • دیر عوض کردن پوشک بچه در کودکان و لباس زیر در بزرگسالان
 • پوشیدن لباس های تنگ که به پوست ساییده می‌شوند.
 • مصرف آنتی بیوتیک هایی که توازن کاندیدای طبیعی بدن را بر هم می‌زنند. این آنتی بیوتیک ها باکتریهای بی خطر کنترل کننده کاندیدا را از بین می‌برند.
 • قرار گرفتن مکرر در معرض مواد محرک
 • داشتن شغل‌هایی که نیازمند در آب ماندن هستند و مرطوب بودن طولانی مدت پوست.
 • ابتلا به بیماریهای التهابی مانند پسوریازیس که باعث چین خوردگی پوست می‌شوند.
 • سرکوب سیستم ایمنی به خاطر استفاده از کورتیکواستروئیدها و برخی داروهای خاص
 • چاقی
 • حاملگی
 • بیماریهایی که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند مانند دیابت و برخی بیماریهای هورمونی مانند بعضی از مشکلات تیروئیدی، بیماری آدیسون و بیماری کوشینگ

علائم عفونت پوستی کاندیدا

اصلی ترین نشانه وجود کاندیدیازیس راش پوستی است. راش معمولاً باعث قرمزی و خارش شدید می‌شود. در برخی از موارد بیمار با ترک و زخم در پوست مواجه می‌شود. حتی تاول و جوش چرکی نیز ممکن است روی پوست ایجاد شود.

این راش بیشتر بر نواحی چین خوردگی پوست مانند زیر بغل ، کشاله ران و بین انگشتان اثر می‌گذارد. کاندیدا همچنین ممکن است در ناخن، لبه های ناخن و گوشه های دهان نیز مشاهده شود.

به‌طور خلاصه نشانه های وجود عفونت به شرح زیر است:

 • وجود لکه های قرمز یا کبودی
 • راش
 • سفید و پوسته پوسته شدن ناحیه تحت تأثیر
 • وجود ترک در پوست
 • درد
 • خارش و سوزش
 • التهاب که باعث قرمز شدن ناحیه مورد نظر می‌شود
 • جمع شدگی پوست با ظاهر سفید و نرم
 • بثورات چرکی کرمی رنگ در لبه های ناحیه مورد نظر
 • ضایعه های سفید و قرمز در دهان، که به شکل برفک دهان مشاهده می‌شوند.

درمان عفونت پوستی قارچ کاندیدا

عفونت پوستی کاندیدا یا کاندیدیازیس پوستی معمولاً با درمان‌ها خانگی قابل پیشگیری است که مهمترین آنها داشتن بهداشت مناسب می‌باشد. شستشوی منظم و خشک کردن پوست مانع بیش‌ازحد مرطوب ماندن آن می‌شود. تغییر سبک زندگی می‌تواند علاوه بر درمان به پیشگیری از این عفونت کمک کند. چند نکته مفید برای پیشگیری و درمان ارائه می‌شود:

 • لباسهای خیس خود مانند لباس شنا و لباسهای کار خیس عرق را سریع تر عوض کنید.
 • جورابها و لباسهای زیر خود را به‌طور منظم عوض کنید.
 • لباسهای راحت و آزاد بپوشید.
 • از صابون های ملایم و غیرمعطر بر روی نواحی تحت تأثیر استفاده کنید.
 • پروبیوتیک را به وعده غذایی خود اضافه کنید.
 • مصرف قند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

قند خون با رشد عفونت کاندیدا ارتباط دارد. پس تنظیم قند خون می‌تواند به رهایی از نشانه ها کمک کند. شما می توانید با حداقل 30 دقیقه ورزش در هفته قند خون خود را پایین بیاورید.

در مواردی که کاندیدیازیس ماندگار است پزشک استفاده از کرم‌های موضعی روی پوست را تجویز می‌کند. کرم‌های ضد قارچ بدون نیاز به نسخه از جمله کلوتریمازول، میکونازول، کتوکونازول  نیز اغلب برای درمان توصیه می‌شوند. این داروها کاندیدا را از بین می‌برند و انتشار عفونت را کاهش می دهند.

در صورتی که استفاده از این کرم‌ها تأثیر گذار نباشد پزشک می‌تواند داروهای موضعی دیگری تجویز کند. و اگر عفونت در داخل بدن مثلاً به گلو یا دهان انتشار یافته باشد، بیمار به استفاده از داروی خوراکی نیاز دارد.

 حتی با وجود درمان، عفونت ممکن است در آینده عود کند. کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بخصوص افرادی که شیمی درمانی می‌کنند یا به HIV یا ایدز مبتلا هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونتهای سخت و حتی کشنده قرار دارند. اگر با این موارد درگیر هستید و گلودرد، تب بالا و سردرد دارید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

انواع دیگر عفونت های قارچی پوست

پای ورزشکار

پای ورزشکار

پای ورزشکار نوعی عفونت قارچی است که روی پاها ایجاد می‌شود. این قارچ در محل‌های گرم و مرطوب مانند داخل کفش، جوراب، استخرهای شنا، کمدهای قفل دار، حمام‌های عمومی بهتر رشد می‌کند. این مشکل بیشتر در کسانی که کفشهای تنگ می پوشند و جوراب های عرق کرده خود را عوض نمی‌کنند و از حمام و استخر عمومی استفاده می‌کنند بیشتر رخ می‌دهد.

از نشانه های آن پوسته پوسته شدن، تاول، قرمزی، ورم، خارش، و سوزش پوست است.

پزشک برای درمان آن می‌تواند داروی ضد قارچ تجویز کند. برای پیشگیری از این عفونت بهتر است در محل‌هایی مانند حمام عمومی دمپایی یا کفشهایی بپوشید که هوا داخل آن جریان داشته باشد و هر روز پاهای خود را با آب و صابون بشویید.

خارش سوارکار

عفونت قارچی خارش سوارکار

نوعی قارچ به نام تینا باعث ایجاد ضایعه خارش سوارکار می‌شود. این قارچ در جاهای گرم و مرطوب مانند اندام‌های تناسلی، داخل ران‌ها و باسن بیشتر رشد می‌کنند. این عفونت بیشتر در تابستان و آب‌وهوای گرم و مرطوب رخ می‌دهد. خارش سوارکار باعث ایجاد راش‌های خارش زا می‌شود که اغلب به شکل حلقه هستند.

این بیماری کمی واگیردار است و می‌تواند به واسطه تماس مستقیم یا از طریق تماس با اشیاء آلوده به قارچ از فردی به فرد دیگر منتقل شود. برای درمان می بایست ناحیه مورد نظر را تمیز و خشک نگه داشت. داروی ضد قارچ بدون نیاز به نسخه در بیشتر موارد می‌توانند خارش سوارکار را درمان کنند. در برخی موارد شدیدتر پزشک می‌تواند دارو تجویز کند.

درماتوفیتوز

درماتوفیتوز

درماتوفیتوز نوعی عفونت پوستی قارچی است. این قارچ راش های حلقه ای شکل با لبه کرم مانند ایجاد می‌کند.  درماتوفیتوز ممکن است از طریق تماس مستقیم با فرد یا حیوان آلوده منتقل شود. گرما و رطوبت به انتشار آن کمک می‌کند. در این عفونت یک زخم صاف، دایره ای و قرمز ایجاد می‌شود که با پوسته پوسته شدن آن همراه است. اطراف این زخم ممکن است برآمده باشد و مرکز آن ظاهر طبیعی دارد. این حلقه‌ها ممکن است روی هم بیفتند.

برای درمان این ضایعه از داروهای ضدقارچ بر روی پوست استفاده می‌شود.

حتما ببینید

انواع اگزما

با معمولترین انواع اگزما بیشتر آشنا شویم- علائم و درمان

اگزما چیست؟ اگزما یا درماتیت به التهاب پوست گفته می شود که خارش و قرمزی …

درماتیت آتوپیک

اگزما و درماتیت آتوپیک – نشانه ها، تشخیص و درمان

اگزما چیست؟ اگزما به انواع مختلف ورم پوست گفته می شود که نام دیگر آن …

لیپوما

لیپوما یا غده های چربی زیرپوستی + تشخیص و درمان

لیپوما چیست؟ لیپوما به توده‌های چربی گفته می شود که به‌آرامی زیر پوست رشد می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *