خانه » سلامت » تناسب اندام » تاثیرات مخرب اضافه وزن بر سلامت
کاهش وزن سریع

تاثیرات مخرب اضافه وزن بر سلامت

اضافه وزن یا چاقی ممکن است خطر ابتلا به بیماریهای بسیاری ازجمله دیابت، بیماری‌های قلبی، و برخی سرطان‌ها را افزایش دهد. اگر باردار هستید، اضافه‌وزن ممکن است مشکلات کوتاه‌مدت یا درازمدتی برای شما و فرزندتان به همراه داشته باشد.

این مقاله درباره رابطه بین اضافه وزن و بسیاری از بیماری‌ها صحبت می‌کند و نشان می‌دهد که رسیدن به وزن نرمال و حفظ آن چگونه به شما و عزیزانتان در حفظ سلامتی همراه با افزایش طول عمر کمک می‌کند.

چه بیماری هایی با اضافه وزن و چاقی در ارتباط هستند؟

اضافه‌ وزن ممکن است خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها ازجمله موارد زیر را افزایش دهد:

 • دیابت نوع 2
 • فشارخون بالا
 • بیماری‌های قلبی و سکته
 • انواع خاصی از سرطان‌ها
 • آپنه خواب
 • آرتریت(ورم مفاصل)
 • بیماری کبد چرب
 • بیماری کلیوی
 • مشکلات بارداری مانند قند خون بالا و فشارخون بالا در طول بارداری و افزایش خطر زایمان سزارین

چطور می‌توانیم تشخیص بدهیم که اضافه‌ وزن داریم؟

اضافه کردن چند کیلو وزن در سال شاید مسئله مهمی نباشد، اما این چند کیلو ممکن است در طول زمان افزایش یابد. چطور می‌توان گفت که وزن شما امکان ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد؟ آگاهی از دو رقم شاید به شما در درک این مسئله کمک کند: امتیاز شاخص توده بدن شما (BMI) و سایز کمر شما به اینچ

شاخص توده بدن

BMI شاخصی است که مشخص می‌کند وزن شما ایدئال است یا دچار اضافه وزن یا چاقی هستید. این معیار وزن شما را متناسب با قد شما ارزیابی می‌کند و امتیاز به‌دست‌آمده شما را در یکی از گروه‌های زیر قرار می‌دهد:

وزن طبیعی : BMI 5/18 تا 9/24

اضافه‌وزن: BMI 25 تا 9/29

چاق: BMI 30 یا بالاتر

سایز کمر

عدد مهم دیگری که باید آن را بدانید سایز کمر شما به اینچ است. داشتن چربی بیش‌ازحد دور کمر نسبت به وجود چربی در سایر قسمت‌های بدن خطر ابتلا به بیماری ها را بیشتر افزایش می‌دهد. زنانی با سایز کمر بیشتر از 35 اینچ و مردانی با سایز کمر بیشتر از 40 اینچ امکان بیشتری در ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی دارند.

عوارض اضافه وزن

1- دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2 بیماری است که در آن سطح قند خون بالاتر از حد نرمال است. قند خون بالا یک عامل مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی، کلیوی، سکته، قطع عضو و نابینایی است. در سال 2009 دیابت هفتمین علت منجر به فوت در ایالات‌متحده گزارش شده است.

دیابت نوع 2 رایج‌ترین نوع دیابت است. سابقه خانوادگی و ژن‌ها نقش مهمی در ابتلا به دیابت نوع 2 ایفا می‌کنند.  دیگر عوامل خطر عبارتند از پایین بودن میزان فعالیت، رژیم غذای ناسالم، چربی اضافی دور کمر. دیابت نوع 2 در امریکا در میان سیاهان، اهالی آمریکای لاتین و سرخپوستان آمریکایی نسبت به سفیدپوستان شایع‌تر است.

دیابت نوع 2 چه رابطه‌ای با اضافه وزن دارد؟

بیش از 87% از بزرگ‌سالان مبتلابه دیابت اضافه وزن دارند یا چاق هستند. مشخص نیست که چرا افراد دارای اضافه‌وزن بیشتر در معرض این نوع دیابت هستند. شاید دلیل آن این باشد که اضافه‌وزن باعث تغییر سلول‌ها و مقاوم ساختن آن‌ها نسبت به هورمون انسولین می‌شود. انسولین قند را از خون به سلول‌ها می‌برد که در آنجا صرف تولید انرژی می‌شود. وقتی که یک فرد در مقابل انسولین مقاوم می‌شود، سلول نمی‌تواند قند را از خون جذب کند درنتیجه قند خون بالا می‌رود. این امر باعث می‌شود این سلول‌ها به‌تدریج نابود شوند.

کاهش وزن چه کمکی می‌کند؟

اگر شما در معرض خطر دیابت نوع 2 قرار دارید، کاهش وزن می‌تواند به پیشگیری یا به تأخیر انداختن دیابت کمک کند. و اگر مبتلابه دیابت نوع 2 هستید، کاهش وزن و فعالیت فیزیکی بیشتر می‌تواند به شما در کنترل سطح قند خون و جلوگیری یا به تأخیر انداختن بیماری کمک نماید. کاهش وزن و ورزش به شما امکان کاهش استفاده از داروهای دیابت را می‌دهد.

کاهش وزن تا چه اندازه می‌تواند مانع دیابت شود یا آن را به تأخیر بیندازد؟

موسسه ملی بهداشت آمریکا مطالعه بالینی گسترده‌ای با عنوان ” برنامه پیشگیری از دیابت (DPP)” را راه‌اندازی کرد تا راه‌های پیشگیری از دیابت نوع 2 را در بزرگ‌سالانی که اضافه‌وزن دارند بررسی نماید.

DPP به این نتیجه رسید که تنها کاهش 5 تا 7 درصد وزن بدن و انجام ورزش ملایم (مانند پیاده‌روی تند) به مدت 150 دقیقه در هفته می‌تواند مانع ابتلا به دیابت نوع 2 شود یا آن را به تأخیر بیندازد.

2- فشارخون بالا

فشارخون بالا چیست؟

قلب شما با هر ضربان قلب خون را از طریق رگ‌ها به سایر نقاط بدن پمپاژ می‌کند. فشارخون به میزان فشار واردشده به دیواره‌های عروق خونی گفته می‌شود. فشارخون بالا معمولاً علائمی ندارد اما باعث مشکلات جدی مانند بیماری‌های قلبی، سکته و نارسایی کلیوی می‌شود.

فشارخون mm Hg 80/120 (که اغلب با عنوان 120 بر روی 80 شناخته می‌شود) فشارخون طبیعی محسوب می‌شود. اگر رقم بالایی (فشارخون سیستولیک) همواره 140 یا بالاتر باشد و رقم پایینی (فشارخون دیاستولیک) 90 یا بالاتر باشد، فرد دچار فشارخون بالا است.

فشارخون بالا چه ارتباطی با اضافه ‌وزن دارد؟

فشارخون بالا ازعوارض اضافه ‌وزن و چاقی است و از چند لحاظ با آن ارتباط دارد. بالا بودن وزن احتمالاً به این خاطر باعث بالا رفتن فشار خون می شود که قلب شما برای تأمین خون به تمام سلول‌ها به خون بیشتری نیاز دارد. همچنین چربی اضافی ممکن است به کلیه‌های شما که به تنظیم فشارخون کمک می‌کنند صدمه بزند.

کاهش وزن چه فایده‌ای دارد؟

کاهش وزنی که شما را به محدوده BMI نرمال نزدیک کنند ممکن است فشارخون را تا حد زیادی کاهش دهد. از دیگر تغییرات مفید می‌توان به ترک سیگار، کاهش مصرف نمک، داشتن فعالیت فیزیکی منظم اشاره است. بااین‌وجود اگر سبک زندگی شما به‌اندازه کافی تغییر نکند، پزشک شما می‌تواند برای کاهش فشارخون شما دارو تجویز نماید.

3- بیماری قلبی

بیماری قلبی چیست؟

بیماری قلبی اصطلاحی است  که برای توصیف مشکلاتی بکار می‌رود که ممکن است بر قلب شما تأثیرگذار باشد. معمول‌ترین نوع مشکل زمانی رخ می‌دهد که یک رگ حامل خون به قلب سخت و باریک شود. این امر ممکن است قلب را از دریافت خون موردنیاز باز دارد. مشکلات دیگری نیز ممکن است بر نحوه پمپاژ خون تأثیر بگذارند. اگر فردی بیماری قلبی داشته باشد، ممکن است از سکته، نارسایی قلبی، مرگ ناگهانی مرتبط با مشکل قلبی، آنژین (درد قفسه سینه) یا ضربان قلب نامنظم رنج ببرد.  بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ در ایالات‌متحده محسوب می‌شود.

بیماری قلبی چه ارتباطی با اضافه وزن دارد؟

کسانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند اغلب به ناراحتی‌های قلبی دچار هستند که ممکن است خطر بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. این مشکلات بهداشتی عبارت‌اند از فشارخون بالا، کلسترول بالا و قند خون بالا. علاوه بر ایناضافه وزن ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در قلب شما شود که فرستادن خون را به تمام سلول‌های بدن سخت‌تر می‌سازد.

کاهش وزن چه فایده‌ای دارد؟

کاهش 5 درصد از وزن می‌تواند امکان ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. اگر شما حدود 10 کیلو کاهش وزن داشته باشید، فشارخون، سطح کلسترول و جریان خون بهبود می یابد.

4- سکته

سکته چیست؟

سکته زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به بخشی از مغز متوقف می‌شود که باعث مرگ سلول‌های مغز می‌شود. شایع‌ترین نوع سکته، سکته قلبی است که زمانی رخ می‌دهد که لخته‌های خون رگ حامل خون به مغز را مسدود می‌کند. نوع دیگر سکته که به آن سکته هموراژیک یا خونریزی گفته می شود زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در مغز متلاشی می‌شود.

سکته چه ارتباطی با اضافه وزن دارد؟

تا جایی که می‌دانیم یکی از عوارض اضافه وزن و چاقی فشارخون بالا است. فشارخون باعث عامل اصلی سکته محسوب می‌شود. اضافه وزن باعث افزایش ناراحتی‌های مرتبط با سکته ازجمله کلسترول، قند خون بالا و ناراحتی قلبی می‌شود.

کاهش وزن چه کمکی می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توان برای کاهش خطر سکته انجام داد، کنترل کردن فشارخون است. کاهش وزن می‌تواند به پایین آوردن فشارخون کمک کند. این امر کلسترول و قند خون را نیز بهبود می‌بخشد که ممکن است خطر سکته را کاهش دهد.

5- سرطان

سرطان چیست؟

سرطان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های موجود در یک بخش از بدن مانند روده بزرگ به شکل غیرطبیعی و یا خارج از کنترل رشد می‌کنند. سلول‌های سرطانی گاهی اوقات در بخش‌های دیگر بدن مانند کبد منتشر می‌شوند. سرطان دومین عامل مرگ‌ومیر در آمریکا محسوب می‌شود.

سرطان چه ارتباطی با اضافه‌وزن دارد؟

افزایش وزن در بزرگ‌سالان باعث افزایش خطر ابتدا به چند سرطان می‌شود، حتی اگر افزایش وزن منجر به اضافه‌وزن یا چاقی نشود. دقیقاً نمی‌دانیم که وزن گیری چگونه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. ممکن است سلول‌های چربی هورمون‌هایی آزاد کنند که بر رشد سلول تأثیرگذار باشند و به سرطان منتهی شوند. همچنین خوردن یا عادات فعالیت فیزیکی ممکن است به اضافه‌وزنی منتهی شود که با خطر ابتلا به سرطان نیز ارتباط دارد.

کاهش وزن چه فایده‌ای دارد؟

پرهیز از افزایش وزن ممکن است مانع افزایش خطر سرطان شود. خوردن غذاهای سالم و داشتن عادات فعالیت فیزیکی ممکن است خطر ابتلا سرطان را کاهش دهد اگرچه تحقیقات جامعی صورت نگرفته است.

چه سرطان‌هایی با اضافه‌وزن و چاقی ارتباط دارند؟

اضافه‌وزن خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها ازجمله موارد زیر را افزایش می‌دهد:

 • سرطان سینه پس از یائسگی
 • سرطان روده بزرگ و راست‌روده (مقعد)
 • سرطان مخاط رحم
 • سرطان کیسه صفرا
 • سرطان کلیه

6- آپنه خواب

آپنه خواب چیست؟

آپنه خوابی به بیماری گفته می‌شود که فرد مبتلا در آن در تنفس در طول خواب یک یا چند وقفه تنفسی دارد. شخصی که دچار آپنه خواب است ممکن است از خواب‌آلودگی در طول روز، عدم تمرکز و حتی نارسایی قلبی رنج ببرد.

آپنه خواب چه ارتباطی با اضافه‌وزن دارد؟

چاقی مهم‌ترین عامل خطر آپنه خواب محسوب می‌شود. فردی که دچار اضافه‌وزن است چربی بیشتر دور گردن خود دارد. این امر باعث باریک‌تر شدن راه هوایی می‌شود. باریک‌تر بودن راه هوایی ممکن است تنفس را سخت یا صد دار کند (به خاطر خرناس) یا تنفس در طول مدت کوتاهی متوقف ‌شود. علاوه بر این، چربی ذخیره‌شده در گردن و تمام بدن موادی تولید می‌کند که موجب التهاب می‌شود. التهاب در گردن خطر ابتلا به آپنه خواب را افزایش می‌دهد.

کاهش وزن چه کمکی می‌کند؟

کاهش وزن معمولاً باعث بهبود آپنه خواب می‌شود. کاهش وزن می‌تواند به کم شدن سایز گردن و کاهش التهاب کمک کند.

7- ورم مفاصل (آرتریت)

ورم مفاصل چیست؟

ورم مفصلی مشکل شایعی است که باعث درد و سختی مفاصل می‌شود. ورم مفاصل با پیری یا جراحت ارتباط دارد، و بیشتر اوقات بر مفاصل دست، زانو، ران و کمر تأثیر می‌گذارد.

ورم مفاصل چه ارتباطی با اضافه‌وزن دارد؟

اضافه‌وزن ، همراه با جراحت مفصلی، بالا رفتن سن و عوامل ژنتیکی یکی از عوامل خطر ابتلا به ورم مفاصل محسوب می‌شود. اضافه‌وزن ممکن است فشار بیشتری بر مفاصل و زردپی (بافت سخت اما لغزنده‌ای که انتهای استخوان‌ها را در مفصل می‌پوشاند) وارد می‌کند و باعث ساییده شدن آن‌ها ‌شود. علاوه بر این، افرادی که چربی بیشتری دارند، میزان مواد که موجب التهاب می‌شوند در خون آن‌ها بیشتر است. التهاب مفاصل می‌تواند خطر ابتلا به ورم مفاصل را افزایش دهد.

کاهش وزن چه کمکی می‌کند؟

کاهش وزن برای کسانی که اضافه‌وزن یا چاقی دارند به کاهش خطر ابتلا به ورم مفاصل کمک می‌کند. کاهش وزن حداقل 5 درصدی وزن بدن ممکن است فشار را بر زانوها، ران و کمر کاهش دهد و التهاب را در بدن شما پایین بیاورد.

اگر شما دچار ورم مفاصل هستید، کاهش وزن ممکن است به بهبود علائم کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش یکی از بهترین درمان‌ها برای ورم مفاصل محسوب می‌شود. ورزش مزاج را بهبود می‌بخشد، درد را کاهش می‌دهد و باعث افزایش انعطاف‌پذیری می‌شود.

8- بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب که با عنوان استئاتوهپاتیت غیر الکی (NASH) نیز شناخته می‌شود زمانی رخ می‌دهد که چربی در کبد جمع می‌شود و باعث آسیب به کبد می‌گردد. بیماری کبد چرب ممکن است به بیماری کبدی حادتری یعنی سیروز(التهاب بافت) یا حتی نارسایی کبدی منتهی شود.

بیماری کبد چرب معمولاً علائمی خفیفی ایجاد می‌کند یا علامتی ندارد. این بیماری همانند بیماری کبد الکی است اما به خاطر مصرف الکل ایجاد نمی‌شود و در افرادی بروز می‌کند که الکل کمی مصرف می‌کنند یا الکل مصرف نمی‌کنند.

بیماری کبد چرب چه ارتباطی با اضافه‌وزن دارد؟

دلیل ابتلا به بیماری کبد چرب هنوز ناشناخته است. این بیماری اغلب بر کسانی تأثیر می‌گذارد که میان‌سال هستند، اضافه‌وزن یا چاقی دارند و یا دیابتی هستند. بیماری کبد چرب ممکن است حتی بر کودکان نیز تأثیر بگذارد.

کاهش وزن چه کمکی می‌کند؟

اگرچه هیچ درمان خاصی برای بیماری کبد چرب وجود ندارد، معمولاً به این بیماران توصیه می‌شود وزن خود را کاهش دارند، رژیم غذایی سالم داشته باشند، فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهند و از مصرف الکل خودداری نمایند. اگر شما مبتلابه بیماری کبد چرب هستید، کاهش وزن بدن تا محدوده مناسب می‌تواند آزمایشات کبدی شما را بهبود ببخشد و بیماری را تا حدی مغلوب کند.

9- بیماری کلیوی

بیماری کلیوی چیست؟

کلیه های شما دو اندام لوبیا شکل هستند که خون را تصفیه می‌کنند و آب و مواد اضافی را از طریق ادرار دفع می‌کند. کلیه‌های شما همچنین به کنترل فشارخون کمک می‌کنند به‌طوری‌که بدن شما بتواند سالم بماند.

بیماری کلیوی به این معناست که کلیه‌ها آسیب می‌بینند و نمی‌توانند خون را آن‌طور که باید تصفیه کنند. این آسیب موجب تجمع مواد زائد در بدن می‌شود و ممکن است مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد که به سلامت شما آسیب می‌زند.

بیماری کلیوی چه ارتباطی با اضافه‌وزن دارد؟

چاقی خطر ابتلا به دیابت و فشارخون را افزایش می‌دهد، که از معمول‌ترین دلایل بیماری مزمن کلیوی هستند. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که حتی در صورت نبود این خطرات، خود چاقی ممکن است بیماری کلیوی مزمن را افزایش دهد و پیشرفت آن را سرعت ببخشد.

اضافه‌وزن چه کمکی می‌کند؟

اگر شما در مراحل اولیه بیماری کلیوی مزمن قرار دارید، کاهش وزن می‌تواند روند بیماری را کند نماید و کلیه‌های شما را به مدت بیشتری سالم‌تر نگه دارد. شما باید غذاهایی با نمک (سدیم) کمتر را انتخاب کنید، فشارخون خود را کنترل نمایید و قند خون را در محدوده هدف نگه دارید.

10- مشکلات بارداری

مشکلات بارداری به چه مشکلاتی گفته می‌شود؟

اضافه‌وزن و چاقی خطر ایجاد مشکلات سلامتی را هم در مادر و هم کوک افزایش می‌دهد که ممکن است در طول بارداری رخ بدهند. زنان بارداری که اضافه‌وزن یا چاقی دارند با افزایش خطر موارد زیر روبرو هستند:

 • ابتلا به دیابت بارداری
 • ابتلا به پره اکلامپسی (فشارخون بالا در طول حاملگی که در صورت درمان نشدن ممکن است مشکلات زیادی برای مادر و کودک به همراه داشته باشد).
 • نیاز به سزارین، و درنتیجه طولانی‌تر شدن دوره بهبودی پس از زایمان

نوزادان متولد شده از مادران دچار اضافه‌وزن یا چاق بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، مرده به دنیا آمدن (مرگ در رحم پس از گذشته 20 از حاملگی) و نقص لوله عصبی (نقص مغز یا نخاع ) قرار دارند.

مشکلات بارداری چه ارتباطی با اضافه‌وزن دارند؟

احتمال ابتلا به مقاومت در برابر انسولین، قند خون بالا و فشارخون بالا در زنان باردار دچار اضافه‌وزن بیشتر است. اضافه‌وزن خطرات مرتبط با جراحی و بیهوشی را افزایش می‌دهد و چاقی بیش‌ازحد زمان جراحی و خونریزی را بالا می‌برد.

افزایش وزن بیش‌ازحد در طول حاملگی اثرات طولانی‌مدتی بر مادر و کودک می‌گذارد. یکی از این تأثیرات اضافه‌وزن و چاقی پس از زایمان در مادر است. خطر دیگر این است که نوزاد بعدها در کودکی و در بزرگ‌سالی وزن بالایی داشته باشد.

اگر باردار هستید از وزن مناسب در طول بارداری اطلاع یابید.

کاهش وزن چه کمکی می‌کند؟

اگر اضافه‌وزن دارید یا چاق هستید و قصد بارداری دارید، ابتدا در رابطه با کاهش وزن با متخصص مربوطه مشورت نمایید. رسیدن به وزن ایدئال قبل از حاملگی امکان ایجاد مشکلات مرتبط با وزن را کاهش می‌دهد. زنان بارداری که اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند، می‌توانند درباره محدودیت وزن گیری و داشتن فعالیت بدنی در طول بارداری با متخصص مربوطه مشورت کنند.

کاهش وزن اضافی پس از زایمان به زنان در کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک می‌کند. برای مثلاً اگر زنی مبتلابه دیابت بارداری باشد، کاهش وزن خطر ابتلا به دیابت پس از زایمان را در او کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *