خانه » سلامت » بیماریهای دستگاه ادراری » لوپوس نفریتیس یا نفریت لوپوسی و سلامت کلیه ها
نفریت لوپوسی

لوپوس نفریتیس یا نفریت لوپوسی و سلامت کلیه ها

 نفریت لوپوسی چیست؟

نفریت لوپوسی یک عارضه معمول در افراد مبتلا به لوپوس آرتیماز سیستمیک است که در بین مردم با نام لوپوس شناخته می شود. لوپوس یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به بافت های بدن حمله می کند.

در بخش معرفی لوپوس مشخص کردیم که سه نوع کلی لوپوس وجود دارد: لوپوس ارتیماز سیستمیک، لوپوس جلدی و لوپوس نوزادی. لوپوس آرتیماز سیستمیک می تواند بر بخش های مختلف بدن از جمله کلیه، پوست ، مفاصل و مغز تاثیر بگذارد و می تواند خطرناک است. نوع خاصی از لوپوس آرتیماز سیستمیک که بر کلیه ها تاثیر می گذارد را نفریت لوپوسی می نامند.

در بیماری نفریت لوپوسی سیستم ایمنی به ساختار درون کلیه ها که وظیفه آنها تصفیه خون و دفع مواد زائد است یورش می برد.  کلیه ها به متعادل ساختن نمکها و مواد معدنی درون خون کمک می کنند. همچنین در تنظیم فشار خون، ساخت گلبولهای قرمز و قوی نگه داشتن استخوانها نقش دارند.  در بیماری نفریت لوپوسی رگهای خونی کوچکی که مواد زائد را در کلیه ها تصفیه می کنند دچار التهاب می شوند. به همین خاطر ممکن است در ادرار خون مشاهده شود.

حدود 60% از افراد مبتلا به لوپوس در آینده به لوپوس نفریت دچار خواهند شد. لوپوس نفریت یک مشکل جدی است در صورت کنترل نشدن ممکن است به نارسایی کلیه ختم شود.

زنان بسیار بیشتر از مردان به بیماری لوپوس مبتلا می شود. از بین از 10 بیمار مبتلا به لوپوس 9 نفر آن زن هستند.

تشخیص به موقع نفریت لوپوسی حائز اهمیت است زیرا تشخیص و درمان به موقع تاثیر زیادی در بهبود نهایی بیمار دارد. نفریت لوپوسی در صورت درمان نشدن ممکن است آسیب دائمی به کلیه ها وارد کند.

علائم

اولین نشانه وجود نفریت لوپوسی ورم ساق و قوزک پاست. پس از آن این ورم ممکن است در صورت و دستها نیز مشاهده شود. علائم دیگر از شخصی به شخص دیگر متفاوت هستند که به شرح زیر می باشند.

 • وجود خون در ادرار به خاطر نشت خون از مویرگ های کلیوی در اثر التهاب. ادرار ممکن است به خاطر وجود خون صورتی یا قهوه ای روشن باشد.
 • ادرار کف مانند به خاطر وجود پروتئین اضافی در ادرار به خاطر نشت پروتئین از مویرگ های کلیوی
 • ورم دستها، پاها و قوزک. این ورم به خاطر جمع شدن مایع اضافی در کلیه ها است .درصد کمتری از این بیماران این ورم را در دستها یا صورت مشاهده می کنند.
 • بالا رفتن وزن
 • فشار خون بالا
 • تب با دلیل ناشناخته
 • ضایعات پروانه شکل روی بینی و گونه ها
 • نیاز به دفع ادرار در طول شب

بیماران مبتلا به نفریت لوپوسی مستعد ابتلا به عفونتهای دستگاه ادراری هستند. این امر باعث سوزش ادرار می شود و نیاز به درمان خواهد داشت.

برخی از داروهای مورد استفاده در درمان لوپوس نیز ممکن است بر کلیه اثر گذاشته و باعث ورم و علائم مشابه نفریت لوپوسی شوند. علائم مربوط به این داروها معمولاً با قطع مصرف از بین می‌روند.

علت

دلیل ابتلا به نفریت لوپوسی همانند سایر انواع لوپوس مشخص نیست. عواملی مانند ژنتیک و عوامل محیطی مانند عفونت ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند دود کارخانه ها می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشند. زنان و مردان هر دو به لوپوس مبتلا می شوند اما نسبت زنان به مردان به 9 به 1 است. برای مطالعه بیشتر در مورد عوامل تاثیر گذار در ابتلا به لوپوس به مقاله قبلی مراجعه کنید.

نحوه تشخیص نفریت لوپوسی

1- آزمایش ادرار

آزمایش ادرار در این مورد برای بررسی وجود خون و پروتئین در خون انجام می شود. بالا بودن میزان پروتئین و بالا بودن شمار گلبولهای قرمز در خون به معنای آسیب کلیوی است. این آزمایش برای بررسی وجود سلولهای کلیوی در زیر میکروسکوپ نیز کاربرد دارد. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد ادرار خود را به مدت 24 ساعت جمع آوری کنید. به این ترتیب مشخص می شود که کلیه شما چقدر خوب کار می کند.

2- آزمایش خون

آزمایش خون عملکرد کلیه را بررسی می کند. با توجه به آزمایش خون می توان میزان کراتین که از مواد زائد حاصل از تجزیه عضلات در بدن است را اندازه گیری کرد. آزمایش خون میزان پروتئین و کلسترول می نشان می دهد. بررسی وجود آنتی بادیهای ضدهسته و آنتی فسفولیپید نیز حداقل یک بار در طول این بیماری انجام می شود.

3- نمونه برداری از کلیه

بیوپسی یا نمونه برداری از کلیه با برداشتن بخش کوچکی از بافت انجام می شود. این قطعی ترین آزمایش برای تشخیص نفریت لوپوسی و شدت آن محسوب می شود.

درمان

درمان قطعی برای نفریت لوپوسی وجود ندارد. روشهای درمانی در این رابطه برای کاهش و از بین بردن علائم بکار می روند. همچنین در راستای درمان بیماری از پیشرفت آن جلوگیری می شود تا در آینده نیازی به پیوند کلیه نباشد. داورهای مورد استفاده بر درمان لوپوس برای سرکوب سیستم ایمنی کاربرد دارند. درمان برای هر شخص متفاوت است اما درمان معمول نفریت لوپوسی به شرح زیر است.

 • کورتیکواستروئید: کورتیکواستروئیدها داروهای ضدالتهاب قوی هستند که التهاب را کاهش می دهند. از جایی که این داروها می توانند عوارض جدی داشته باشند باید از این نظر تحت نظر باشند.
 • داروهای سرکوب کننده ایمنی : این داروها برای آرام کردن سیستم ایمنی و متوقف کردن حمله آنها به مویرگ های کلیوی کاربرد دارند. داروهایی مانند آزاتیوپرین و سیکلوفسفامید از این دست داروها هستند.
 • داروهای مهار کننده ACE: این داروها  فشار خون را پایین می آورند.
 • داروهای ادرار آور
 • تغییر سبک زندگی

حتی با وجود درمان آسیب کلیه ممکن است همچنان ادامه یابد. در صورتی که بیماری پیشرفت کند و بیمار به نارسایی کلیه دچار شوید ممکن است به دیالیز نیاز باشد. دیالیز با تصفیه خون مواد زائد را از بدن دفع می کند. در موارد جدی تر از پیوند کلیه استفاده خواهد شد.

اگرچه نفریت لوپوسی یک مشکل جدی محسوب می شود بسیار از افراد مبتلا به نارسایی کلیه دچار نخواهند شد.

تغییر سبک زندگی

 • به اندازه کافی مایعات بخورید.
 • رژیم غذایی کم نمک و کم پروتئین مصرف کنید بخصوص اگر با فشار خون بالا درگیر هستید. کاهش مصرف نمک و پروتئین بار مواد زائد کلیه را کاهش می دهد.
 • فشار خون را کنترل نمایید.
 • کلسترول کمتری مصرف کنید.
 • از مصرف داروهای تاثیرگذار بر کلیه ها مانند داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی بپرهیزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *