خانه » سلامت » بهداشت و مراقبت از مو » ماینوکسیدیل و پرسش های رایج مرتبط با آن- عوارض ماینوکسیدیل
مصرف ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل و پرسش های رایج مرتبط با آن- عوارض ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل  دارویی به شکل محلول یا کف است که برای کمک به رشد مو و جلوگیری از ریزش موی ارثی (آلوپسی آندروژنیک) کاربر دارد. الگوی ریزش موی مردانه یا زنانه یا همان ریزش موی ارثی از مهمترین عوامل ریزش مو محسوب می شود. برای تهیه این دارو نیازی به نسخه پزشک نیست و با دو ترکیب 2% برای زنان و 5% برای مردان در دسترس است.

 ماینوکسیدیل یک گشاد کننده عروق است. مکانیسم دقیق کار آن مشخص نیست. تصور می شود این دارو فولیکوهای مو را بزرگ می کند و مرحله رشد مو را طولانی تر می‌سازد و هرچه دوره رشد مو طولانی تر باشد، بیشتر روی سر باقی می‌مانند.

این دارو برای طاسی در جلوی سر از طرفین یا عقب رفتن خط رویش مو در مردان کاربرد ندارد. مصرف این دارو در کسانی که اولین نشانه های ریزش مو را مشاهده می کنند مؤثرتر است اما به کسانی که کاملاً طاس شده‌اند کمکی نمی کند.

همچنین در مواردی که ریزش مو ناگهانی و لکه است یا در مواردی که علت ریزش مو مشخص نیست( مثلاً اگر فرد سابقه خانوادگی ریزش مو نداشته باشد) یا ریزش موی پس از تولد تأثیری ندارد.

مصرف این دارو برای جوانان زیر 18 سال توصیه نمی شود. درصد این دارو برای زنان و مردان متفاوت است. زنان نباید از ماینوکسیدیل مخصوص مردان استفاده کنند. توجه داشته باشید در صورتی که داروی خاصی بخصوصی داروی مخصوص بیماریهای قلبی مصرف می‌کنید درباره آن با پزشک صحبت کنید.

نحوه مصرف

قبل از مصرف دارو سر خود را تمیز و خشک کنید. می توانید از این محلول روی موی نم دار نیز استفاده کنید. قطر چکان مخصوص را به اندازه 1 میلی لیتر یا معادل 20 قطره پر کنید. محلول را روی قسمت های کم پشت سر بزنید و به آرامی ماساژ دهید. مطمئن شوید که ماینوکسیدیل قبل از استفاده از هر گونه محصولات آرایشی مانند حالت دهنده مو، ژل و موس و قبل از رفتن به رختخواب خشک شده باشد.

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، پس از به خاطر آوردن در صورتی که هنوز تا دوز بعدی فاصله وجود دارد، آن را استفاده کنید. سعی نکنید مصرف دارو را در سری بعدی دو برابر کنید تا دوز فراموش‌شده را جبران نمایید.

برای استفاده از شکل کف مانند، دستها را با آب سر بشویید و خشک کنید. به اندازه نصف درپوش دارو را پر کنید و به روی سر بریزید و به آرامی ماساژ دهید. در این مورد نیز قبل از رفتن به رختخواب و استفاده از محصولات دیگر، اجازه بدهد محصول کاملاً خشک شود.

موارد احتیاطی

 • اگر پوست سر شما حساس است ممکن است لازم باشد در روزهایی که از رنگ مو و محصولات شیمیایی استفاده می‌کنید مصرف ماینوکسیدیل را  قطع کنید.
 • از مصرف ماینوکسیدیل در قسمت هایی به غیر از جاهایی که پزشک تجویز کرده است بپرهیزید.
 • در قسمت های آسیب دیده پوست به خاطر جراحت، قرمزی، دارای عفونت و امثال آن از ماینوکسیدیل استفاده نکنید.
 • از تماس محصول با چشم بپرهیزید. درصورت تماس چشم ها را با مقدار زیادی آب سرد بشویید.
 • از مصرف بیشتر از مقدار توصیه شده دارو خودداری کنید. مصرف بیشتر تأثیری در سرعت بخشیدن به رویش مو ندارد. بلکه این کار باعث جذب دارو در بدن می شود و عوارض خطرناکی دارد.

مدت زمان استفاده از ماینوکسیدیل

برای مشاهده نتایج مورد قبول صبور باشید. بیشتر افراد پس از 4 ماه استفاده منظم، نتیجه مورد نظر را مشاهده می کنند. در صورتی که پس از 4 ماه بهبودی در وضعیت مشاهده نکردید یا علائم شما تشدید گردید به پزشک مراجعه کنید.

مصرف یک دوره باعث رویش دائمی مو نمی شود. استفاده مداوم برای حفظ رشد مو لازم است. در صورت قطع دارو، پس از 3 تا 4 ماه ریزش مو دوباره از سر گرفته می شود و روند طاس شدن ادامه می یابد.

موهای جدیدی که شروع به رویش می کنند در ابتدا ممکن است نازک و بی رنگ باشند. اما با ادامه مصرف دارو ضخامت و رنگ آنها همانند موهای جدید شما خواهد شد.

عوارض ماینوکسیدیل

اگرچه خطر وجود عوارض جانبی در رابطه به استفاده از ماینوکسیدیل موضعی کم است، اما در صورتی که این دارو به خون وارد شود عوارضی به همراه خواهد داشت.

در صورت مشاهده عوارض زیر با پزشک تماس بگیرید:

 • تحریک شدید پوست
 • رشد موهای زائد در صورت
 • درد در قفسه سینه و تند شدن ضربان قلب
 • ورم دست و پا و بالا رفتن سریع وزن
 • احساس سرگیجه
 • گر گرفتگی

از عوارض معمول دیگر می توان به تغییر در رنگ و بافت مو اشاره کرد. علاوه براین ممکن است پس از مدتی با افزایش رشد موهای بدن مواجه شوید. در صورتی که این مسئله شما را آزار می دهد در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

در ادامه به سوالات رایج در ارتباط با ماینوکسیدیل پاسخ می دهیم:

شرایط نگهداری آن چگونه است؟

دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگه دارید. از نگهداری آن در داخل ماشین در هوای گرم بپزهیزید. امکان انفجار آن در دمای بیش از حد بالا وجود دارد.

آیا می توان از ماینوکسیدیل برای تقویت ریش استفاده کرد؟

تاثیر دارو بر رویش موهای پیشانی و بالای گوش ثابت شده است اما هنوز تحقیقی صورت نگرفته است که ثابت کند این دارو در پرپشت کردن ریش تاثیر دارد.

بعد از توقف مصرف دارو چه اتفاقی می افتد؟

وقتی شما به خاطر شکایت از ریزش مو و کم پشت شدن موها به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک برای تقویت رویش مو دارو تجویز خواهد کرد. اما ریزش موی شما ممکن است دلایل مختلفی از جمله، ریزش موی ارثی، تلووژن افلوویوم، کمبود آهن و… داشته باشد. در مواردی که ریزش مو به عنوان مثال مانند تلووژن افلوویوم موقتی باشد پس از درمان ریزش موی شما متوقف خواهد شد. بنابراین پس از قطع مصرف ماینوکسیدیل نیز ریزش مو ادامه نخواهد یافت.

اما در مورد الگوی ریزش موی مردانه و زنانه یا همان ریزش موی ارثی روند ریزش مو پس از قطع مصرف دارو از سر گرفته می شود. در این موارد پزشک تصمیم می گیرد که شما تا چه مدت دارو مصرف کنید.

مصرف در دوران بارداری

تاثیر ماینوکسیدیل موضعی بر روی جنین در زنان باردار مشخص نشده است. در صورتی که باردار هستید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

مصرف در دوران شیردهی

تاثیر این داروی موضعی بر روی زنان شیرده و کودکان شیرخوار مشخص نشده است. در دوران شیردهی قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *