خانه » سلامت » بهداشت و سلامت استخوان و مفاصل » آرتروز – راه های مقابله با تحلیل مفاصل
آرتروز

آرتروز – راه های مقابله با تحلیل مفاصل

مفصل جایی است که دو استخوان به هم می رسند. انتهای این استخوانها با یک بافت محافظتی به نام زردپی پوشیده شده است. در بیماری آرتروز این غضروف ها تجزیه می شوند که باعث می گردد استخوانهای موجود در مفصل به هم ساییده شوند. این مسئله باعث ایجاد درد، سفتی و نشانه های دیگر می شود. در آرتروز بخشی از غضروف نازک می شود و سطح آن ناهموار می گردد. این بدان معناست که مفصل نمی تواند آنطور که باید به راحتی حرکت کند.

آرتروز معمول ترین شکل آرتریت است که میلیونها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. اگرچه آرتروز به هر مفصل آسیب می زند، این اختلال بیشتر بر مفاصل دست، زانو، ران و ستون فقرات تاثیر می گذارد.

آرتروز بیشتر بر مفاصلی مانند زانوها و پنجه که بیشترین وزن را تحمل می کنند، تاثیر می گذارد. مفاصلی که در طول روز بیشتر کار می کنند مانند مفاصل دست نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

آیا آرتروز قابل درمان است؟

آسیب وارد شده در آرتروز قابل برگشت نیست اما معمولا می توان علائم را مدیریت کرد. فعالیت داشتن، حفظ وزن مناسب و برخی درمان ها پیشرفت بیماری را کند می کند و به کاهش درد و افزایش عملکرد مفصل کمک می نمایند.

وقتی غضروف پاره می شود یا آسیب می بیند، تمام بافت های موجود در مفصل نسبت به حالت عادی فعال تر می شوند زیر آنها سعی می کنند آسیب را ترمیم کنند. این فرایند ترمیم ممکن است ساختار مفصل را تغییر دهد. اما در اغلب موارد به مفصل اجازه می دهد به شکل طبیعی و بدون درد و سفتی کار کند. تقریبا همه ما در سنین پیری در برخی مفاصل خود با آرتروز مواجه می شویم، هر چند ممکن است از آن بی اطلاع باشیم.

البته این فرایند ترمیم همیشه خوب کار نمی کنند و تغییر ساختار مفصل ممکن است نشانه هایی مانند ورم یا سختی در حرکت مفصل را به دنبال داشته باشد.

چه عواملی در ایجاد آرتروز نقش دارند:

سن 

خطر ابتلا به آرتروز/ با بالا رفتن سن افزایش می یابد زیرا مفاصل، عضلات و مفاصل نیز همزمان پیر می شوند.

آسیب مفصلی

 شکستگی یا پارگی ممکن است پس از یک سال به آرتروز منتهی شود. برای مثال ورزشکارانی که زانویشان آسیب می بیند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتروز زانو هستند.  کسانی که آسیب شدیدی در ستون فقرات می بینند مستعد آرتروز ستون فقرات هستند.

فعالیت بیش از حد

 استفاده مداوم از یک مفصل در کار یا ورزش ممکن است باعث ابتلا به آرتروز شود. برای مثال کسانی که به خاطر شغلی که دارند محبورند مرتبا زانوی خود را خم کنند، بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز زانو هستند.

چاقی

داشتن وزن بیش از حد به مفاصل فشار می آورد و سلولهای چربی نیز التهاب را افزایش می دهند. حفظ وزن ایده ال و کاهش وزن اضافی به پیشگیری کمک می کند و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش می دهد.

ضعف ماهیچه ها

مفاصل در صورتی که به اندازه کافی پشتیبانی نشوند ممکن است از موقعیت درست خود خارج شوند.

ژنتیک

 کسانی که در اعضای خانواده خود با این بیماری مواجه هستند، بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند. وجود نقص در ژن مربوط به ساخت مفصل باعث تحلیل سریع تر مفاصل می شود . کسانی که این ناهنجاری را دارا هستند بیشتر با آرتروز ستون فقرات مواجه می شوند.

بیماریهای دیگر

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، که دومین نوع شایع آرتریت است بیشتر در معرض خطر آرتروز قرار دارند. همچنین برخی بیماریهای نادر مانند اضافه بار آهن (هموکروماتوز) یا ترشح بیشتر از حد هورمون رشد خطر ابتلا را افزایش می دهند.

جنسیت

 احتمال ابتلا به آرتروز در زنان بیشتر از مردان است.

علائم

نشانه های اصلی آرتروز درد و سفتی در مفاصل هستند. درد معمولا در زمان حرکت مفصل و در انتهای روز تشدید می شود. مفاصل ممکن است پس از استراحت احساس سفتی کنند، اما این مشکل پس از حرکت به سرعت از بین می رود.علائم ممکن است بسته به کاری که انجام می دهید متفاوت باشد.

نشانه هایی که بیشتر به تدریج ظاهر می شوند عبارتند از:

  • درد مفصل بخصوص در زمان حرکت
  • درد پس از استفاده بیش از اندازه یا پس از یک دوره طولانی بی حرکت بودن
  • سفتی مفصل پس از استراحت
  • بزرگ شدن استخوان در وسط و انتهای مفاصل انگشت ( که ممکن است دردناک باشد یا نباشد).
  • ورم مفصل

درمان آرتروز

درمانی برای آرتروز وجود ندارد اما این لزوما به معنای بدتر شدن آن در طول زمان نیست. درمانهایی وجود دارند که می توانند به رهایی از دست نشانه های بیماری کمک کنند.

دارو

داروهای مورد استفاده به کاهش نشانه ها و درد کمک می کنند. داروهای مسکن بنا بر شدت درد و وجود بیماریهای دیگر یا وضعیت سلامتی بیمار تجویز می شوند. داروهای اصلی مورد استفاده عبارتند از:

استامینوفن: استامینوفن تاثیر خود را در کاهش درد نشان داده است. البته مصرف بیشتر از دوز توصیه شده آن می توان باعث آسیب کبدی شود.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID ها): این داروها زمانی استفاده می شوند که داروهای ضعیف تر مانند استامینوفن اثربخش نباشند. ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم از داروهای بدون نیاز به نسخه NSAID هستند که باید براساس دوز توصیه شده مصرف شوند. داروهای قوی تر NSAID به تجویز پزشک نیاز دارند.

نکته : NSAID ها می توانند باعث ناراحتی معده، مشکلات قلبی عروقی، خونریزی، و آسیب کبدی یا کلیوی شود. برخی NSAID به شکل کرم های موضعی موجود هستند که مستقیما بر روی پوست ناحیه دردناک مالیده می شوند. این کرم ها عوارض جانبی کمتر دارند. همچنین علاوه بر کاهش درد به کاهش ورم مفاصل نیز کمک می کنند.

دولوکستین: این دارو به طور معمول برای درمان افسردگی کاربرد دارد، همچنین خاصیت آن در درمان درد مزمن از جمله درد آرتروز نیز ثابت شده است.

درمان فیزیکی

در این گزینه، درمانگر یک رژیم ورزشی مناسب با نیاز بیمار تهیه می کند. درمان فیزیکی با انجام برخی ورزشها به منظور کاهش درد و افزایش محدوده حرکت صورت می گیرد. این حرکات با وسایل محافظ مانند زانو بند انجام می شوند تا از فشار بر مفاصل بکاهند. درصورت نیاز بیمار می تواند از وسایلی مانند واکر و صندلی چرخ دار استفاده کند. درمانگر می تواند نحوه استفاده از آنها را توضیح دهد.

ورزش آرام منظم مانند شنا، پیاده روی و پیاده روی که خودتان به تنهایی می توانید انجام دهید به همان اندازه می تواند موثر باشد.

جراحی

در صورت  امتحان کردن درمان دیگر و موثر نبودن آنها پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. چند نوع جراحی و چند نوع ایمپلت برای درمان آرتروز وجود دارد.

جایگزین مفصل

در صورت نیاز به جراحی، جایگزین کردن مفصل معمولا بهترین گزینه است. این انتخاب بخصوص برای افراد مسن توصیه می شود زیرا احتمال نیاز به جایگزینی دوباره برای آنها کمتر است.

جایگزینی مفصل با عنوان آتروپلاستی شناخته می شود که در این عمل سطح مفصل آسیب دیده را بر می دارند و آنها را با پروتز ساخته شده از پلاسیتک یا فلز جایگزین می کند. جایگزین مفاصل زانو و ران از معمولترین انواع جایگزینی مفصل هستند. هرچند مفاصل دیگر مانند شانه، آرنج، انگشت و قوزک پا را نیز می توان جایگزین کرد.

مفاصل پروتز ممکن است حداقل دو دهه یا بیشتر عمر کند. از این رو، طول عمر جایگزینی مفصل به نحوه استفاده از آن، قدرت بافت های پشتیبانی بستگی دارد.


آهین مجله سلامت و زیبایی

حتما ببینید

غذاهای مضر برای آرتروز زانو

غذاهای مضر برای آرتروز زانو و زانو درد

آرتروز مفصلی چیست؟ آرتروز زانو شایع ترین نوع آرتروز است. آرتروز زانو یا استئوآرتریت به …

تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی

تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی و فواید آن

ورزش و روماتیسم مفصلی بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ورزش نمی‌کنند زیرا می‌ترسند …

علائم روماتیسم مفصلی

علائم روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی چیست؟ روماتیسم مفصلی یک اختلال التهابی خود ایمنی مزمن است که بیشتر بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *