خانه » سلامت » بهداشت و سلامت استخوان و مفاصل » کاهش درد مفاصل با پرولوتراپی
پرولوتراپی

کاهش درد مفاصل با پرولوتراپی

پرولوتراپی چیست؟

با توجه به اینکه جمعیت کشورهای پیشرفته در حال پیر شدن است، توجه به مراقبت های فردی و سلامت عمومی اهمیت بیشتری می یابد. همانطور که می دانیم مشکلات عضلانی و اسکلتی با بالا رفتن سن افزایش می یابند. به عنوان مثال، درد مفاصل یا کمر درد در بیمار ممکن است به حدی باشد که بر تمام جنبه های زندگی او تأثیر بگذارد و ناتوانی در حرکت را به همراه داشته باشد. پرولوتراپی روشی برای کاهش درد است که امروزه محبوبیت زیادی در میان پزشکان پیدا کرده است. این تکنیک با تقویت مفاصل به بهبود حرکت و عملکرد مفاصل و کمر کمک می کند.

در گذشته پزشکان خارج از روند معمول درمان مستقلاً از این تکنیک استفاده می کردند. اما امروزه گروه زیادی از متخصصان درمانی پرولوتراپی را روشی موثری می دانند.

پرولوتراپی با تأثیر مستقیم بر عامل ایجاد درد به کاهش درد کمک می کند. این درمان برخلاف داروهای مسکن و ضدالتهابی که تأثیری موقتی بر کاهش درد دارند، ماندگار است. پرولوتراپی یک روش دائمی و تماماً طبیعی است.

تکنیک و محلول مورد استفاده تزریق با توجه به شرایط، ترجیح پزشک، شدت علائم بالینی تفاوت دارد. مقدار کمی از محلول محرک یا اسکلروز دهنده در چند جلسه به محل تاندون یا رباط دردناک تزریق می‌شود. دوره کلی انجام این فرایند چند ماه طول می کشد که در چند جلسه با فاصله 2 تا 6 هفته انجام می‌شود. به طور معمول در صورتی که پس از انجام سه جلسه بهبودی در بیمار مشاهده نشد، روشهای جایگزینی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود.

فواید درمانی پرولوتراپی

طرفداران این تکنیک معتقدند با این کار می توان درد مفاصل یا کمر درد را تا حد زیادی کاهش داد.

پس از پرولوتراپی بدن قادر خواهد بود خود را ترمیم کند و بافت جدیدی در رباط و تاندون ها بسازد. بدین ترتیب ناحیه آسیب دیده ترمیم و تقویت می‌شود. پرولوتراپی انواع متفاوتی دارد ولی هدف همه آنها تحریک بدن برای ترمیم خود است.

انتظار می رود پس از انجام این عمل بیمار بتواند به بسیاری از فعالیت های فیزیکی مانند دوچرخه سواری ، کوه نوردی و دو برگردد و خواب شبانه راحتی داشته باشد.

این عمل با تزریق یک محرک طبیعی در بافت نرم مفصل آسیب دیده انجام می‌شود.

فرض بر این که پرولوتراپی همراه با تحریک موضعی باعث بزرگ شدن و تقویت تاندون، رباط و ساختارهای داخلی مفصلی می‌شود. انتظار می رود علاوه بر بهبود عملکرد مفصل درد نیز در آن قسمت کاهش یابد.

به نظر می رسد پرولوتراپی با تحریک آزاد سازی فاکتورهای رشد به بهبود بافت های نرم کمک می کند. اما این فرضیه ها به طور کامل تایید نشده اند.

موارد استفاده

پزشک با بررسی بیمار تعیین می کند که آیا او گزینه مناسبی برای انجام پرولوتراپی است یا خیر. این تکنیک عمدتا برای بیمارانی استفاده می‌شود که به درمانهای دیگر پاسخ نمی دهند و گزینه خوبی برای جراحی نیستند.

با وجود قدمت 100 ساله این تکنیک، در ابتدا آزمایش بالینی چندانی در این رابطه انجام نشده بود. تا به امروز تکنیک پرولوتراپی برای درمان کمر درد، آرتروز و تاندینوپاتی بیش از سایر موارد مورد ارزیابی قرار گرفته است. تاندینوپاتی از دلایل معمول مراجعه بیماران به متخصصان درمانی مختلف است. عوامل مختلفی از جمله حرکت مکرر، آسیب ناشی از کار کشیدن بیش از حد از مفاصل و تحلیل بافت همراه با درد در آن نقش دارند.

آرتروز نیز علت اصلی ناتوانی حرکتی در جهان محسوب می‌شود. این تکنیک از نظر کاهش درد در آرتروز زانو و انگشتان مورد بررسی قرار گرفته است.

پرولوتراپی یک درمان پزشکی جایگزین و مکمل برای دردهای مزمن عضلانی اسکلتی زیر است:

 • زانو
 • شانه
 • لگن
 • مفاصل و رباط های دیگر
 • برخی از انواع سردرد

نحوه انجام پرولوتراپی

قبل از عمل متخصص مربوطه ممکن است بخواهد MRI یا عکس اشعه ایکس شما را ببیند. درباره داروهایی که مصرف می کنید با پزشک صحبت کنید. ممکن است نیاز باشد قبل از پرولوتراپی مصرف آن را متوقف کنید.

کل زمان مورد نیاز برای پرولوتراپی تنها 30 دقیقه طول می کشد. در این فرایند نیاز به بیهوشی عمومی یا بستری شدن در بیمارستان نیست و زمان بهبودی آن کوتاه است. در بیشتر مواقع شما پس از انجام عمل می توانید به کارهای روزمره خود بپردازید.

برای انجام این کار محل تزریق را با الکل ضدعفونی می کنند. از کرم لیدوکائین برای کاهش درد در محل تزریق استفاده می‌شود. پس از آن محلول به مفصل مورد نظر تزریق می‌شود.

پزشک ممکن است به مدت 10-15 از کمپرس گرم یا سرد در محل تزریق استفاده کند. در طول این زمان می توانید استراحت کنید و پس از آن می توانید بدون مشکل به منزل بروید.

احتمال دارد پس از انجام عمل ورم یا سفتی مشاهده کنید که ممکن است همراه کبودی تا یک هفته طول بکشد. اما در صورت مشاهده موارد زیر فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید:

 • تب
 • درد شدید یا درد پیش روند، ورم یا هر دو

موارد بالا ممکن است از علائم وجود عفونت در بدن باشند.

عوارض پرولوتراپی

این عمل به طور معمول در صورتی که توسط فرد مجرب انجام شود خطری ندارد. مهمترین خطر به خونریزی جزئی و درد به خاطر استفاده از سرنگ مربوط می‌شود. احساس درد همراه با تیر کشیدن تا 72 ساعت پس از عمل طبیعی است. موارد زیر از عوارض احتمالی پرولوتراپی هستند:

 • درد یا خشکی
 • خونریزی
 • عفونت
 • ورم و کبودی
 • واکنش های حساسیتی

از جایی که تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام نشده است ممکن است عوارض دیگری وجود داشته باشند که در آینده مشخص شوند.

موارد زیر از عوارض نادر به شمار می روند:

 • سردرد در پشت سر
 • وارد آمدن آسیب جزئی به ستون فقرات یا دیسک
 • آسیب رباط، عصب یا تاندون
 • وارد آمدن آسیب به ریه

البته عوارض نادر بالا در این روش بیشتر از سایر روشهای تزریقی مانند تزریق استروئید نیست. تا به حال آسیب جدی در ارتباط با استفاده از پرولوتراپی گزارش نشده است.

در گذشته از محلول غلیظ یا محل سولفات زینک استفاده می شد که عوارض بدی به همراه داشت. امروزه از هیچ یک از این موارد استفاده نمی‌شود.


سوالات و تجربه های خود را می توانید در بخش نظرات با کاربران دیگران به اشتراک بگذارید.

حتما ببینید

غذاهای مضر برای آرتروز زانو

غذاهای مضر برای آرتروز زانو و زانو درد

آرتروز مفصلی چیست؟ آرتروز زانو شایع ترین نوع آرتروز است. آرتروز زانو یا استئوآرتریت به …

تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی

تاثیر ورزش بر روماتیسم مفصلی و فواید آن

ورزش و روماتیسم مفصلی بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ورزش نمی‌کنند زیرا می‌ترسند …

علائم روماتیسم مفصلی

علائم روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی چیست؟ روماتیسم مفصلی یک اختلال التهابی خود ایمنی مزمن است که بیشتر بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *