خانه » سلامت » بهداشت و سلامت استخوان و مفاصل » کنترل روماتیسم مفصلی در بارداری و چالش های همراه با آن
روماتیسم و بارداری

کنترل روماتیسم مفصلی در بارداری و چالش های همراه با آن

بارداری به طور کلی مرحله مهمی از زندگی زنان به شمار می رود. وجود بیماریهایی مانند روماتیسم مفصلی این مرحله را حساس تر می کند. روماتیسم مفصلی در بارداری یکی از دغدغه های زنان جوان مبتلا به این  بیماری است.

 آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری مزمن است که در زنان سه برابر مردان رخ می دهد. در بسیاری از موارد روماتیسم مفصلی در سنین 18 تا 34 سالگی بروز می کند که سنین باروری زنان به شمار می روند. برای زنانی که با یک بیماری مزمن مانند روماتیسم مفصل زندگی می کنند برنامه ریزی برای بارداری با چالش هایی مانند به پایان رساندن بارداری با موفقیت، خطر داروهایی که مصرف می کنند، توانایی باردار شدن و مراقبت از کودک در آینده همراه است.

 زنان مبتلا به روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در طول بارداری شاهد تغییر در علائم خود هستند. در عده ای از زنان این علائم کاهش می یابد اما در برخی موارد علائم بیماری تشدید می شود.

زنان مبتلا به روماتیسم باید تحت نظر پزشک باردار شوند

کنترل این بیماری در سالهای اخیر با پیشرفت های زیادی همراه بوده است. اما بیشتر گزینه های درمانی این بیماری به مدت طولانی قابل استفاده نیستند و مصرف برخی از داروها می بایست در طول بارداری و شیردهی کاهش یابد. بنابراین فعالیت بیماری می بایست قبل از بارداری به تثبیت برسد.

تحقیقات نشان می دهند برنامه ریزی پیش از بارداری برای بارداری در زنان مبتلا به روماتیسم حائز اهمیت است. زنان مبتلا علاوه بر متخصص زنان می بایست تحت نظر روماتولوژیست خود اقدام به بارداری کنند. پزشکان توصیه می کنند زنان مبتلا 3 تا 6 ماه قبل از اقدام به بارداری تحت نظر پزشک باشند.

 مادرانی که روماتیسم مفصلی آنها کنترل نشده باشد بیشتر در معرض زایمان زودرس و به دنیا آوردن پیش از موعد نوزادان قرار دارند. در مواردی که نوزاد زودتر از موعد به دنیا می آید احتمالا در آینده به مراقبت های پزشکی نیاز خواهد داشت.

آرتریت روماتیسم همره با درد، خستگی و عوارض جانبی داروها مسلما برنامه ریزی های خانوادگی را پیچیده تر می سازد. اما بچه دار شدن رویای دور از دسترسی برای زنان مبتلا به روماتیسم نیست.

در ادامه به سوالاتی که ممکن است در ارتباط با روماتیسم در بارداری برای شما پیش بیاید پاسخ می دهیم.

آیا زنان مبتلا به روماتیسم می توانند باردار شوند؟

متخصصان معتقدند روماتیسم در زنان و مردان تأثیری بر باروری آنها ندارد. البته این یک واقعیت است که بارداری در زنان مبتلا به روماتیسم مفصل کمتر است. اما این امر ممکن است به خاطر رابطه جنسی کمتر به خاطر خستگی و درد است. در مردان نیز روماتیسم فعال می تواند موقتاً شمار اسپرمها را کاهش دهد و مشکلات نعوظ و رابطه جنسی کمتر به دنبال داشته باشد. اما با کنترل و درمان بیماری می توان عملکرد جنسی را بهبود بخشید. در صورت درمان مناسب باروری در بیشتر مردان و زنان در حد طبیعی است.

روماتیسم مفصلی چه تأثیر بر بارداری می گذارد؟

نتایج یک تحقیق نشان دهد 17 درصد از زنان مبتلا به روماتیسم دچار سقط می شوند. این رقم نسبت به متوسط سقط در کل زنان یعنی 11-12 درصد چندان بالا نیست. البته خطر عوارض زیر نیز در زنان مبتلا به روماتیسم بیشتر می شود:

  • تولد نوزاد کم وزن: تحقیق انجام شده در سال 2009 نشان داد احتمال تولد نوزاد کم وزن در زنان مبتلا به روماتیسم بیشتر است.
  • پره اکلامپسی: نتایج یک تحقیق نشان داده است آرتریت روماتوئید می تواند احتمال بروز پره اکلامپسی را بالا ببرد. پره اکلامپسی از عوارض دوران بارداری است که باعث فشار خون بالا و افزایش پروتئین در ادرار می شود. این عارضه پس از زایمان بروز می کند. پره اکلامپسی معمولا پس از هفته 20 بارداری شروع می شود و علائم قابل ملاحظه ای ندارد. از عوارض پره اکلامپسی می توان به مشکلات کلیوی، تشنج و در موارد نادر به مرگ مادر و کودک اشاره کرد.  در صورت تشخیص این عارضه پزشک مراقبت های خود را افزایش می دهد تا مطمئن شود مادر و کودک در خطر نیستند.
  • زایمان زودرس: احتمال زایمان زودرس در مادران مبتلا به روماتیسم مفصلی بیشتر است. در تحقیقی که روی 440 مادر باردار مبتلا به روماتیسم با علائم شدید تر انجام شد مشخص گردید که این بیماری احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

روماتیسم مفصلی مادر چه تأثیر بر جنین می گذارد؟

به نظر نمی رسد روماتیسم مفصلی حتی در دوره فعال بودن تأثیری بر جنین در حال رشد داشته باشد. بیشتر زنان مبتلا در طول بارداری با بهبود علائم مواجه می شوند. بیشتر مادران بارداری بدون عوارضی خواهند داشت، اما روماتیسم می تواند خطر سقط جنین و تولد نوزاد زودرس را به دنبال داشته باشد. به همین خاطر ممکن است وزن نوزاد در زمان تولد کم باشد.

بسیاری از داروهای روماتیسم مفصلی مانند متوتروکسات و لفلونوماید می توانند نقائصی در هنگام تولد برای نوزاد به دنبال داشته باشند. مصرف این داروها توسط پدر نیز ممکن است بر نوزاد متولد شده تأثیر گذار باشد. بنابراین مشورت با پزشک چند ماه قبل از بارداری اهمیت دارد. پزشک می تواند درمان را برای مدتی تغییر دهد.

بارداری چه تأثیری بر بیماری روماتیسم دارد؟

تأثیر بارداری بر روماتیسم به شرایط بستگی دارد. بیماری روماتیسم مفصلی معمولاً در طول بارداری بهبود می یابد. علائم روماتیسم اغلب در بارداری کاهش می یابند و مادر به داورهای کمتری نیاز خواهد داشت. اما این علائم ممکن است پس از بارداری دوباره تشدید شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *